2017 MTV’de Ne Kadar Ödeyeceksiniz?


Reklam
  • Reklam

2017 MTV’de Ne Kadar Ödeyeceksiniz?

2017’nin beklenen haberi geldi. Motorlu taşıtlar vergisi ve diğer cezalar açıklandı. 2016’ya göre vergi ve cezalarda %3,8’lik artış gözlendi.

29 Aralık 2016 - 14:51

2017’nin beklenen haberi geldi. Motorlu taşıtlar vergisi ve diğer cezalar açıklandı. 2016’ya göre vergi ve cezalarda %3,8’lik artış gözlendi.

Resmi gazetede yayınlanan kararla 2017’nin motorlu taşıtlar vergisi ve harçları yürürlüğe girdi. Buna göre en düşük Motorlu Taşıtlar Vergisi 68 Türk Lirası olurken en yüksek Motorlu Taşıtlar Vergisi yaklaşık 24 bin Türk Lirasına yükseldi.

1 Ocak itibari ile yaş grubu 1 ila 3 arasında olan otomobillerin Motorlu Taşıtlar Vergisi 623 TL’den 646 TL’ye çıkıyor.  Ama bu yaş grubunda bir otomobiliniz varsa ve motor silidir hacmi 1301-1600 santimetreküp arasındaysa onun vergisi 997 Türk Lirasından 1035 Türk Lirasına çıkıyor. Motor silindir gücü 4001’den fazla olan arabaların motorlu taşıtlar vergisi ise yaklaşık 24 bin Türk Lirası.

MTV her yıl kara araçları ile uçak, helikopter ve motorlu deniz taşıtlarından alınır. Taşıtın trafikte sicili olduğu sürece bu ücret devam eder. Bu verginin ilk taksiti Ocak’ta ikinci taksiti Temmuz ayında ödenir. Verginin hesaplaması yapılırken bazı taşıtlarda aracın yaşı ve silindir gücüne, bazılarında yaşı ve oturma kapasitesine, bazılarında ise yaşı ve en çok götürebileceği ağırlık kriter olarak alınır. Bu yüzden her taşıt kendi özelliğine göre ödeme yapmış olur. Bu ödemeler vergi dairelerine yapılabileceği gibi bankalara giderek ya da internet üzerinden online tahsilat işlemleri ile de yapılabilir. Ama ödemenizi internet şubesi ile yaparsanız mutlaka bankadan ödemeye dair tahsilat makbuzunu almalısınız. Bu vergi ödenmezse devlet faiz uygular. İlk taksit ödenmezse ikinci taksit ödemesinde önce ilk taksiti ödemeniz istenir.

Aracınıza ait MTV fiyatını en net şekilde öğrenmek istiyorsanız Motorlu Taşıtlar Vergisi Hesaplama motorunu kullanabilirsiniz. Bu motora aracınızın yılını, tipini ve motor silindir hacmini yazdığınızda size yıllık ödeyeceğiniz tutarı anında göstermektedir. Bu borcu iki eşit taksitle ödeme imkânınız da var. Zaten bilgilerini girdiğiniz motorda sistem size yıllık ödeme tutarının yanında ilk altı ay ve son altı ay diye iki seçenekte iki taksit tutarını da veriyor.

Reklam

YORUMLAR

  • 1 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
24 Haziran Seçimleri İçin AK Parti Ankara Milletvekili Adayları Belli Oldu... İşte O İsimler...
24 Haziran Seçimleri İçin AK Parti Ankara Milletvekili Adayları...
Ankara İl Başkanlarına ''Liste'' Neşteri... Bir Tek O İsim Listeye Girebildi
Ankara İl Başkanlarına ''Liste'' Neşteri... Bir Tek O İsim...