FLAŞ! Ankara’da Metro, Dolmuş ve Otobüslere Zam Geldi! İşte...


Reklam
  • Reklam

FLAŞ! Ankara'da Metro, Dolmuş ve Otobüslere Zam Geldi! İşte Yeni Ücretler...

Başkent’te toplu taşıma ücretlerinde yeniden düzenleme yapıldı.  Ankara Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) Genel Kurulu’nca belirlenen yeni toplu taşıma ücretleri, 15 Ocak Pazar gününden itibaren geçerli olacak. 

08 Ocak 2017 - 14:06

Yeni tarifeye göre;  tam ve aktarma ücretleri yüzde 6,3 oranında artarken, öğretmen ve öğrenci biletlerinin ücretlerinde ise herhangi bir değişiklik yapılmadı.    

EGO otobüsleri, metro ve Ankaray'da tam biniş 2,50 TL olarak yeniden belirlenirken, transfer (aktarım) ücretleri de 1 TL olarak belirlendi. 1,75 TL olan öğrenci ve öğretmen indirimli bilet fiyatları aynı kaldı.

UKOME tarafından belirlenen yeni tarifelere göre; özel halk otobüslerinde (ÖTA, ÖHO) tam biniş ücreti 2,75 TL’ye çıkarılırken, indirimli biniş ücreti de yine 1,75 TL olarak uygulanacak.  

Kısa mesafe yolculukları için ödenen minibüs ücreti 2,75 TL’ye, uzun mesafe için ise 3,15 TL’ye yükseltildi.

Transfer uygulaması hakkı bulunmayan bir binişlik 4 TL’lik kullan at bilette herhangi bir değişiklik olmazken, Esenboğa Havalimanı- Ankara arasında hizmet veren BELKO AİR’ler de 11 TL oldu.   

          

TELEFERİK HATTI ARTIK ÜCRETLİ…

Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, toplu taşıma amaçlı 2014 yılından itibaren ücretsiz olarak hizmet veren Yenimahalle-Şentepe Teleferik hattında, 1 TL karşılığında ücretli olarak yolcu taşınacağını bildirdiler.

Teleferik hattının ücretli hale getirilmesinde en önemli etkenin, Teleferik ulaşımının bazı kişiler tarafından amacının dışında kullanılmaya başlanması nedeniyle bölge halkından bu yönde yoğun talep gelmesi olduğunu kaydeden yetkililer, yeni uygulama ile yolcuların 1 TL ödeyerek Şentepe-Yenimahalle arasında teleferiğe binebileceklerini söylediler.

Yetkililer, yolcuların Yenimahalle Metro istasyonunda aktarma yaparak metroyla yolculuklarına devam etmeleri halinde, bilet ücretinden teleferik için verdikleri 1 TL’nin mahsup (düşürüleceğini) edileceğini söylediler.  

Yetkililer, raylı sistemleri kullanarak Yenimahalle Metro İstasyonu’na gelen yolcuların aktarma yaparak yolculuklarına devam etmeleri halinde ise teleferik ücreti alınmayacağını söylediler.            

  

      

“MALİYETLERDEKİ ARTIŞ FİYATLARA YANSIDI”  

Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, Başkent genelinde hizmet veren toplu taşıma araçlarından EGO otobüs, ÖHO, ÖTA, Ankaray ve metro yolcu taşıma tarifesinin; Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) Genel Kurulu kararları doğrultusunda uygulandığını bildirdiler.

 

Yettkililer, şunları söylediler: “Kamu hizmeti olarak görülen ve kar amacı güdülmeyen, toplu ulaşım hizmetinde,  yatırım maliyetleri ile işletme maliyetlerindeki artışlar, sürdürülebilir bir toplu taşıma hizmetinin sunulması noktasında tarife değişikliği yapılmasını kaçınılmaz kılmıştır."

 

 

ESKİ VE YENİ ULAŞIM HİZMETLERİ ŞU ŞEKİLDE:  

 

EGO-Metro-Ankaray'da tam biletin eski fiyatı 2.35 TL, yeni fiyatı 2.50 TL. İndirimli bilette fiyat değişikliği yapılmayıp, 1.75 TL olarak sabit kaldı. Aktarma ücreti ise 80 kuruştan 1 TL'ye çıktı.        

 

Özel toplu taşıma aracı ile Öze Halk Otobüslerinde tam biletin eski fiyatı 2.55 TL, yeni fiyatı 2.75 TL. İndirimli bilette fiyat değişikliği yapılmayıp, 1.75 TL olarak sabit kaldı.

 

Dolmuşlarda eski fiyat kısa mesafede 2.55 TL'den 2.75 TL'ye, uzun mesafede ise 2.90 TL'den 3.15 TL'ye çıktı.

 

 

 

Reklam
Kaynak: HABER ANKARA ÖZEL

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • enver akbulut
    1 yıl önce
    şehir içi ulaşım pahalı nedenine gelince özel arabayla 2 kişi gittigin zaman dolmuştan daha ucuza geliyor ve gidecegin tam gidiyon toplu taşıma daha ucuz olmalı ve toplu taşım teşvik edilmeli şuan öyle degil ve herkes arabasını kul***ıyor birde dolmuşların duraklardan yolcu alması ayakta yolcunun 4 kişiden fazla almamasına müsade etmemeli her köşede gelişi güzel durup trafigi aksatması engellenilmelidir
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
24 Haziran Seçimleri İçin AK Parti Ankara Milletvekili Adayları Belli Oldu... İşte O İsimler...
24 Haziran Seçimleri İçin AK Parti Ankara Milletvekili Adayları...
Ankara İl Başkanlarına ''Liste'' Neşteri... Bir Tek O İsim Listeye Girebildi
Ankara İl Başkanlarına ''Liste'' Neşteri... Bir Tek O İsim...