HAYDİ FESTİVALE! 14. Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve...
Reklam
  • Reklam

HAYDİ FESTİVALE! 14. Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali Başlıyor

Etimesgut Belediyesi, 14. Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali geleneksel festival yürüyüşüyle bugün başlıyor.

12 Ağustos 2017 - 14:05 - Güncelleme: 12 Ağustos 2017 - 14:05
Reklam

Etimesgut Belediyesi, 14. Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali geleneksel festival yürüyüşüyle bugün başlıyor. Anadolu ve büyük Türk Coğrafyasını buluşturan festival 10 gün sürecek. 28 dernek, vakıf, Türk Cumhuriyeti ve topluluklarının katıldığı festivalde Türk kültürü, sanatı, folkloru, seyirlik oyunları, yemekleri, geleneksel kıyafetleri sergilenecek. Her akşam ünlü bir sanatçı konser verecek.

 

Enver Demirel, "Bizi biz yapan değerlerin etrafında buluşarak tüm dünyaya büyük Türk milletinin birliğini, beraberliğini, kardeşliğini haykırmaya; biz biriz, beraberiz, kardeşiz, bizi yıkamazsınız, bölemezsiniz buna gücünüz yetmez mesajını vermeye; festivalimize, toyumuza, şenliğimize tüm başkentlileri davet ediyorum" dedi.

 

Etimesgut Belediye Başkanı Enver Demirel, 14. Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali'ne ilişkin bilgi verdi. Demirel, "Bu festivalde kültür var, sanat var, folklor var. Bizi yapan tüm değerler var. Festivalle Anadolu'muzla büyük Türk dünyamızı buluşturacağız. Kültürlerimizi sanatlarımızı sergileyeceğiz. Bizi biz yapan değerlerin etrafında buluşarak tüm dünyaya büyük Türk milletinin birliğini, beraberliğini, kardeşliğini haykıracağız. Biz biriz, beraberiz, kardeşiz, bizi yıkamazsınız, bizi bölemezsiniz, buna gücünüz yetmez mesajı vereceğiz. Tüm dünyaya bu mesajı vermek için festivalimize, toyumuza, şenliğimize herkesi davet ediyorum" dedi.

 

HERKESE AÇIK

Festivalin hangi dünya görüşüne sahip olursa olsun vatanını, bayrağını, milletini seven; bu değerlere sahip çıkan herkese açık olduğunu kaydeden Demirel, "Festivalimize gelen herkes bizim misafirimizdir. Herkesi örnek Türk misafirperverliğiyle karşılayacağız. 11 Ağustos Cuma günü festival yürüyüşümüzle festivalimize başlıyoruz. Saat 17.00'da herkesi yöresel kıyafetleriyle, büyük bir coşkuyla Piyade Mahallesi Salı Pazarı'na bekliyorum" çağrısında bulundu.

 

TÜRK DÜNYASI'NIN FESTİVALİ

Demirel sözlerini şöyle sürdürdü: "10 gün boyunca Türk Beyleri Kent Meydanımızda sürecek olan festivalimizde yerel motiflerle süslü standlarda geleneksel giysiler, yöresel yemekler, üretim aletleri, müzik enstrümanları, fotoğraflar ve daha birçok kültürel unsur tanıtılacaktır.. Festivalimizin akşam etkinlikleri kapsamında her akşam katılımcı dernekler ve Türk Cumhuriyetimiz sahne alacak olup, yöresel dans, oyun, şarkı ve türkülerini sunacaklar, yemeklerini sahneleyecekler. Kültürel ve sanatsal etkinliklerin ardından, gecenin sonunda ünlü sanatçılar konser verecektir. Festivalimiz yalnız Etimesgut’un ve Ankara'nın değil; Türkiye'nin ve Türk Dünyası’nın festivalidir. İçeriği, süresi, kendi özel meydanı, katılımcı sayısı ve daha birçok farklı özellikleri dikkate alındığında, bu festival Türkiye’nin en zengin ve en kapsamlı kültür ve sanat festivalidir. Balkanlardan Orta Asya’ya, Kırım’dan Kerkük’e Türk dünyası ve doğusundan batısına; kuzeyinden güneyine Anadolu kültürleri Etimesgut’ta buluşmaktadır".

 

FESTİVAL PROGRAMI

 

GÜN 11 Ağustos Cuma: Ankara, Tokat TÜRKSOY programları- Murat Dalkılıç Konseri

 

GÜN 12 Ağustos C.tesi : Çankırı, Trabzon, Irak Türkleri, Özbekistan programı- Kıraç Konseri

 

GÜN 13 Ağustos Pazar: Kırşehir, Çorum, K.K.T.C programları-Gökhan Tepe Konseri

 

GÜN 14 Ağustos Pazartesi:Gaziantep, Erzurum, Kazakistan programları- Soner Sarıkabadayı Konseri

 

GÜN 15 Ağustos Salı :Samsun, Kırıkkale, Balkan Türkleri programları- İrem Derici Konseri

 

GÜN 16 Ağustos Çarşamba: K.Maraş, Kars-Ardahan-Iğdır, Kırgızistan programı-Ziynet Sali Konseri

 

GÜN 17 Ağustos Perşembe:Konya, Sivas, Türkmenistan programları-Kutsi Konseri

 

GÜN 18 Ağustos Cuma: Mersin, Gümüşhane, Kırım programları-Işın Karaca Konseri

 

GÜN 19 Ağustos Cumartesi: Niğde, Yozgat, Doğu Türkistan programları-Ferhat Göçer Konseri

 

GÜN 20 Ağustos Pazar: Final Programı, Azerbaycan gecesi, Türk Dünyası Defilesi-Volkan Konak Konseri

Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
BAŞKENT'İN GECESİ! Haber Ankara 5.Yıl Ödül Töreni Büyük Coşku İle Kutlandı
BAŞKENT'İN GECESİ! Haber Ankara 5.Yıl Ödül Töreni Büyük...
İşte Başkent Ankara'da Bu Hafta Cuma Namazı Vakti (20 Temmuz 2018)
İşte Başkent Ankara'da Bu Hafta Cuma Namazı Vakti (20 Temmuz...