ÖNCEKİ SONRAKİ

Yerel Seçimlerde Ankara


Bu makale 2013-09-08 09:53:04 eklenmiş ve 580 kez görüntülenmiştir.
Volkan Memduh Gültekin

Yerel seçimler yaklaşırken önümüzde bulunan tablo bize Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı koltuğuna kimin oturacağının, diğer yerlerden çok daha önemli olduğunu ortaya koyuyor. İstanbul ve İzmir'de çok büyük sürpriz olmazsa sonuçlar belli. Ama Ankara siyaseti bu iki ilden de farklı. Bu seçim geleceğe ışık gibi. Dolayısıyla siyasi partilerin yol haritaları, bu seçime göre şekillenecektir.

 

Ankara için AK Parti'den bende genel kamuoyu algısında olduğu gibi Melih Gökçek'in tekrar aday gösterileceğini düşünenlerdenim. Gezi olaylarında herkes "dur bir bakalım, sonuç bizi nereye götürecek bir gözlemleyelim" derken, Melih Gökçek'in gösterdiği refleks, adeta kendisinin yerini sağlamlaştırdı. Twitter'da yazdıkları, kanal kanal programlara katılması, Başbakan'a düzenlediği destek mitingleri derken artık farklı sonuç beklemek hakikaten sürpriz olacaktır. Yılların Melih Gökçek'e sağladığı avantajlar var. Yanında da AK Parti desteği var. 

 

CHP'de ise belirsizlik sürüyor. Ankaragücü eski başkanı Cengiz Topel Yıldırım ve milletvekili Aylin Nazlıaka aday adaylıklarını açıkladılar. Her iki aday da iddialı cümleler kuruyorlar. Ancak anketler durumun bu kadar iç açıcı olduğunu göstermiyor. Henüz son yapılan yerel seçimler anketlerine göre CHP o taban oyunu aşacak bir refleks gösteremiyor. Bu iki aday adayından biri mi olur başkası mı olur bilemiyorum. Ama CHP'nin Ankara'yı alabilmesi için normal bir seçim çalışmasından fazlasını yapması gerektiğini düşünüyorum.

 

Yerel seçim anketlerinin sürpriz partisi Ankara'da hep MHP çıkıyor. Söz konusu yerel seçimler olunca MHP'nin Ankara'daki oyları birden yükseliyor. Aslında bu durum vatandaştaki "MHP'nin adayı Mansur Yavaş" algısı. Daha önceki yerel seçimlerde "sol kaygısı" nedeniyle oyları Gökçek'e giden MHP, son yerel seçimde Mansur Yavaş'ı aday gösterince ilk başta bir tepki olmamıştı. Sonra Mansur Yavaş çalışmalara başladı. Nadir olsa da televizyonlara çıktı(çok çıkarılmadı), sokak sokak gezdi, kendini anlattı. Halk gitgide merak etti, araştırdı, takip etti derken bir süre sonra "seçimi alabiliriz" algısı oluştu. Seçimi alamadı ama %27 ile seçime damgasını vurdu. Seçimden sonra "bilseydim oy verirdim" diyenler de cabası. MHP Mansur Yavaş'ın adaylığına henüz yeşil ışık yakmadı. Son dakika bir değişiklik olmazsa MHP için Ankara Belediye seçimleri bir prosedür haline dönüşecektir.

 

Seçimin kilit ismi Mansur Yavaş. Şu anda anketlerine devam ediyor. AK Parti ve CHP'den hiç bir şekilde aday olmayacağını açıkladı. Kendisinin açıklayacağı karar, Ankara seçimlerinin nasıl bir ortamda geçeceğini ortaya koyacak. Son seçimlerle beraber Ankara'da bir tabanı oluştuğu kesin. Halk nezdinde eli çok kuvvetli. Hakkındaki "temiz ve düzgün" siyasetçi algısı azami düzeyde. Dolayısıyla Mansur Yavaş'ın  kararı, Ankara Belediye seçimlerinin seyrini büyük ölçüde belli edecektir. Anketlerle beraber bunu daha net biçimde göreceğiz.

 

 

Olimpiyat Olmadı Ama

Olimpiyatların 2020 yılında Tokyo'da yapılacağı haberi bir vatandaş olarak beni üzdü. Ama bir yandan bu kararın hayra çıkabileceğini düşünüyorum. Hatırlarsanız Platini Türkiye'ye geldiğinde Avrupa Futbol Şampiyonası için Türkiye'nin çok güçlü bir aday olduğundan ama aynı sene içinde olimpiyatları da alırsa bunun kendisinde ve değerlendirenlerde bir soru işareti oluşturacağından bahsetmişti. Olimpiyatları alamadık. Artık sıkı bir çalışma ve sunumla Avrupa Futbol Şampiyonası ülkemize çok yakın. Sportif açıdan olimpiyatların yerini tutmaz ama heyecan açısından futbolla yatıp kalkan bir ülke olduğumuz için bize ayrı bir hava katacağı aşikar. Umarım bu durum gerçekleşir.

 

 

Yerel Seçimlerde HaberAnkara.com

Şu anda yeni faaliyete geçmiş bir site olmamıza rağmen veriler bize oturmuş bir ziyaretçi grubumuzun olduğunu ortaya koyuyor. Bu bizi daha da azimli çalışmaya sevk ediyor. Yerel seçimlerde çoğu bilinmeyeni siz bilecek, bir çok haberden ilk siz haberdar olacaksınız. Bu, HaberAnkara.com olarak bizim size sözümüz olacaktır.

 

 

 

 

 

Volkan Memduh GÜLTEKİN

volkangultekin@haberankara.com

 

 

 


 

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
HABER ANKARA - Türkiye ve Ankara Haberleri
© Copyright 2013 HaberAnkara.com | HaberAnkara.com.tr |. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNCEL- 1
Yerel Seçimler
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yolsuzluk
SİYASET- 3
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AK Parti Haberleri
ANKARA- 9
Firma Rehberi
Melih Gökçek
Mansur Yavaş
Ankara Belediyeler
DÜNYA- 6
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Mısır Darbe
SPOR- 2
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Ankaragücü
MAGAZİN- 10
Magazin Haberleri
Ünlü Haberleri
Ankara Cemiyet Hayatı
KADIN- 11
Yemek Tarifi
Hamile Haberleri
Kadın İş Yaşamı
Kadına Şiddet
EĞİTİM- 4
Eğitim Sistemi
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
TEKNOLOJİ- 12
iPhone Haberleri
Samsung Haberleri
Cep Telefonu
Sosyal Medya
SAĞLIK- 13
Hastalıklar
Çocuk Sağlığı
Diş Sağlığı
Doktor Haberleri
TANITIM 1- 14
seçim takip
TANITIM 2- 15
tüm haber
TANITIM 3- 16
Joker Ajans
TANITIM 4- 17
haber 61
TANITIM 5- 18
adana haberleri
TANITIM 6- 19