Spor Yapanlar Dikkat! Egzersiz Sonrası Yapılan 6 Hata
Reklam
  • Reklam

Spor Yapanlar Dikkat! Egzersiz Sonrası Yapılan 6 Hata

Herbalife Global Fitness Eğitim Direktörü Samantha Clayton, egzersiz sonrası uzak durulması gereken 6 önemli hatayı ve hayal edilen vücuda ulaşılmasını sağlayacak önerilerini açıkladı.

05 Temmuz 2016 - 16:29

Herbalife Global Fitness Eğitim Direktörü Samantha Clayton, egzersiz sonrası uzak durulması gereken 6 önemli hatayı ve hayal edilen vücuda ulaşılmasını sağlayacak önerilerini açıkladı.

"Egzersiz sonrası ne yaptığınız, arzu ettiğiniz fitness sonuçlarına ulaşmanızı etkileyebilir" diyen Clayton, egzersizlerden en iyi sonucu almanın püf noktalarını anlattı.

Egzersiz sırasında ve sonrasında en sık yapılan 6 hatayı sıralayan Clayton, "Egzersiz sonrası esneme hareketlerini ihmal etmeyin, kaslarınız için buz kullanımını rutinin bir parçası yapın, egzersiz yoğunluğunu aşamalı olarak azaltın, cilt temizliğinizi riske atmayın, spor sonrası elektrolit bazlı bir içecek tüketin, protein açısından zengin bir atıştırmalık yemeye çalışın ve hayal ettiğiniz vücuda kavuşun" dedi.  
SOĞUMAYI ATLAMAK


Egzersiz sonrası yapılan esneme hareketlerinin, egzersiz sonrası kas ağrılarını azalttığının belirlendiğini vurgulayan Clayton, "Bu önemli adımı atlarsanız, kaslarınız sertleşebilir ve ertesi günü ağrılarla geçirebilirsiniz" diye konuştu.  
SICAK UYGULAMALARDA BULUNMAK


Yoğun bir egzersizden sonra saunaya ya da buhar odasına girmenin kesinlikle iyi hissettirdiğini ancak vücuda uygulanan termik stresin kişi için iyi olmadığını belirten Clayton, "Egzersiz sırasında, vücudunuz sizi serin tutmak için fazla mesai yapar ve egzersiz sonrasına ekstra sıcaklık eklemek vücudunuz ve özellikle de bağışıklık sisteminiz açısından strese neden olabilir. Buz kullanımını egzersiz sonrası rutinin bir parçası haline getirmek, egzersiz sırasında çalıştırdığınız kasların ve tendonların canlanmasına yardımcı olur" ifadelerini kullandı.  
ANİDEN DURMAK


Egzersiz yaparken bir anda hareket etmenin bırakılması durumunda, vücudun artan kan akışının ani biçimde durduğunu hatırlatan Clayton, egzersizi bir andan durdurmanın sersemlik ya da hasta hissine kapılmaya neden olabileceğini belirtti. Clayton şunları söyledi:

"Aynı sebepten ötürü egzersizden hemen sonra arabaya binmek iyi bir fikir olmayabilir. Bu durumda yapılması gereken, egzersiz yoğunluğunu aşamalı olarak azaltarak durdurmaktır. Bu sayede kalp atışlarınız yavaşça normale döner ve kan damarlarınız daralarak eski halini alır. Dolayısıyla, kan basıncınız da daha doğal bir şekilde normale döner."  
CİLDİ İHMAL ETMEK


Clayton, pek çok kişinin ellerini ve yüzlerini yıkamadan spor salonundan çıktığını ve bu durumun çok sakıncalı olduğunu hatırlatarak, "Doğruca eve gidip duşa girecek olsanız bile, spor salonları bakteri yuvasıdır ve kirli ellerinizle yüzünüze dokunarak cilt sağlığınızı riske atmış olursunuz" dedi.  
YETERLİ SIVI ALMAMAK


Özellikle sıcak havalarda egzersiz yapıldığında, vücudun terleyerek vücut ısısını düşürdüğünü dile getiren Clayton, egzersiz sonrasında sıvı almayı unutmanın susuzluğa ve yorgunluğa sebep olabileceğinin altını çizdi.  
YEMEK YEMEMEK


Egzersiz sonrası yemek yememenin de sakıncalı olduğunu söyleyen Clayton, "Egzersiz sonrasında protein ve karbonhidrat alımı, vücudunuzun enerji depolarını onarmasına ve yenilemesine yardımcı olur. Egzersiz sonrasında vücuda gerekli besinleri almamak, kas oluşumunu yavaşlatabilir. Egzersizden sonraki ilk 30-40 dakika içerisinde protein açısından zengin bir atıştırmalık tüketmeye çalışın" ifadelerine yer verdi.            

Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Ankara'da ÜCRETSİZ Koray Avcı Konseri. İşte Detaylar...
Ankara'da ÜCRETSİZ Koray Avcı Konseri. İşte Detaylar...
Ankara'da İç Mimarın Evi Görenleri Şaşırttı! Uyuşturucu Yetiştirmek İçin...
Ankara'da İç Mimarın Evi Görenleri Şaşırttı! Uyuşturucu...