Topraklama Ölçümü
Reklam
  • Reklam

Topraklama Ölçümü

06 Ocak 2017 - 11:41 - Güncelleme: 06 Ocak 2017 - 11:46

Topraklama direnci, Voltmetre Ampermetre Metodu denilen yöntemle ölçülür. Bu metot Potansiyel Düşümü Metodu olarak da adlandırılır. Bir güç kaynağının ürettiği uygun değerde ki akımın, toprağa 1 elektrotla verilip tekrar başka bir elektrotla devreyi tamamlaması sağlanır. Bu 2 elektrotun arasındaki mesafenin arasında bir nokta ile direnci ölçülmek istenen elektrotun arasındaki potansiyel fark voltmetre yardımı ile okunur.  Toprağa verilen akımın da bir ampermetre ile değeri okunursa elimizde akım ve gerilim değerleri mevcut olur ve ohm kanunu gereği:

 

R=V/I den bir direnç değeri hesaplanır.

 

Ankara topraklama ölçümü firmalarından Loft Enerji tecrübesi ve uzman kadrosuyla topraklama ölçümü ve topraklama raporu konusunda sizlere hizmet edinmeyi hedeflemiştir.

 

Elektronik cihazlarda bu işlemler artık tek bir tuşa basınca yapılmakta ve sonuç cihazın ekranın da görülmektedir.

Bu ölçümlerde gözlenen sonuçların doğruluğunu etkileyen birçok faktör vardır. Bunların en önemlisi akım ve gerilim elektrotlarının pozisyonudur. Akım elektrotu test akımını toprağa vermek için kullanılan elektrot olup C harfi ile gösterilir C harfi İngilizce Current (Akım.)  kelimesinin baş harfidir. E elektrotu ise test edilecek elektroda bağlı toprağa verilen akımı toplayan akım elektrotudur. Earth kelimesinin baş harfidir. Ölçüm sırasında E ve C elektrotları arasında ise P harfi ile gösterilen potansiyel veya gerilim elektrotu bulunur. Toprak özgül direncini ölçebilmek için 4 terminalli cihazlarda bu harfler C1,C2, P1, P2 olarak da yer alabilir. C2 ve P2 topraklama direnci ölçümlerinde birleştirilerek E terminali yerine geçer diğer terminaller ise yine gerilim ve akım elektrotu olarak kullanılır. Direnç ölçümü yapılabildiği gibi bu iki terminal birleşik olarak E harfi ile de tek terminal olarak cihazlarda bulunabilir.

Şekilde ki güç kaynağı frekansı 50 Hz. veya katları olmayan akım üreten bir kaynaktır.

Sağlıklı ölçüm için etkili direnç alanlarının birbiri ile etkileşimi çok önemlidir. Örnek olarak bir çubuk elektrotun etrafında oluştuğu varsayılan direnç kabukları teorik olarak hesap edilirse etkili direnç yarıçapı, elektrot boyunun   %110 u, bir başka çalışmada ise %350 si olarak verilir. Bu mesafede ki direnç toplam direncin % 95 i olarak hesaplanır. Kritik veya etkili direnç bölgesi denilen bu alanlar elektrotların toprağa yerleştirilmesinde, ölçülmesinde birbirlerini etkilememelidir.

www.loftenerji.com.tr

 

 

 

Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Ankaralı Ünlü İş Adamı ve Siyasetçi Barış Aydın'ın Acı Günü...
Ankaralı Ünlü İş Adamı ve Siyasetçi Barış Aydın'ın Acı...
Tuna'dan Erken Seçim Değerlendirmesi: ''Ciddi Bir Başarı Gelecek''
Tuna'dan Erken Seçim Değerlendirmesi: ''Ciddi Bir Başarı...