Trafik Kazasından Kaynaklanan Maddi Manevi Tazminat Miktarı Nasıl...
Reklam
  • Reklam

Trafik Kazasından Kaynaklanan Maddi Manevi Tazminat Miktarı Nasıl Belirlenir?

''Haber Ankara Hukuk Köşesi''nde Avukat Özkan Ertekin, günlük hayatımızda sık sık karşılaştığımız konularla ilgili hukuki bilgilendirmelere devam ediyor.

11 Ocak 2017 - 12:22

''Haber Ankara Hukuk Köşesi''nde Avukat Özkan Ertekin, günlük hayatımızda sık sık karşılaştığımız konularla ilgili hukuki bilgilendirmelere devam ediyor.    

 

Av.Özkan Ertekin ile,  ''Trafik kazasından Kaynaklanan Maddi Manevi tazminat Miktarı Nasıl Belirlenir?''  konusunda konuştuk. İşte Ertekin'den aldığımız yanıtlar:  

 

Trafik Kazasından Kaynaklanan Maddi Manevi Tazminat Miktarı Nasıl Belirlenir?

Manevi tazminat zenginleşme aracı olmamakla beraber, bu yöndeki talep hakkındaki hüküm kurulurken olay sebebiyle duyulan acı ve elemin kısmen de olsa giderilmesi amaçlanmalı ve bu sebeple tarafların sosyal ve ekonomik durumları ile birlikte olayın meydana geliş şekli de göz önünde tutularak, hak ve nesafet kuralları çerçevesinde bir sonuca varılmalıdır. Zira, 4721 Sayılı Türk Medeni Kanunu'nun 4. maddesinde, kanunun takdir hakkı verdiği hallerde hakimin hak ve nesafete göre hükmedeceği öngörülmüştür.

 

Nitekim, 6098 Sayılı Türk Borçlar Kanunu'nun 52. maddesine ( 818 Sayılı BK 44 ) göre zarar gören, zararı doğuran fiile razı olmuş veya zararın doğmasında ya da artmasında etkili olmuş yahut tazminat yükümlüsünün durumunu ağırlaştırmış ise hâkim, tazminatı indirebilir veya tamamen kaldırabilir.

 

2918 Sayılı Karayolları Trafik Kanunu ve trafik mevzuatı uyarınca ehliyeti olmayanların ve belli bir miktarın üzerinde alkollü olan sürücülerin araç kullanması yasaktır. Zira ehliyeti olmayan kimsenin gerekli eğitimleri almaması sebebiyle tehlikeli bir şekilde araç kullanma ve hata yapma riski yüksektir. Yine alkolün insan vücuduna olan etkileri sebebiyle alkollü olan kişilerin trafik kazası yapma riski çok daha fazladır. Ehliyetsiz ve alkollü olduğu bilinen bir sürücü idaresindeki araca binilmesi zararın doğmasına veya artmasına sebebiyet vermektedir. Bu durumda da buna rağmen araca binenin müterafik kusuru bulunduğundan 6098 Sayılı Türk Borçlar Kanunu'nun 52. maddesi gereğince tazminattan indirim yapılmalıdır.

 

Avukat Özkan Ertekin'in Eski Yazıları İçin Tıklayın:    

İşverenin  İş Sağlığı Ve Güvenliği Önlemlerini Alma Yükümlülüğü

 

İş Kazalarında İşverenlerin SGY ya Bildirim Yükümü ve Sorumlulukları Nelerdir?

 

Kamuda Çalışan Taşeron Düzenlemesi

 

Tapu İptali ve Tescil İsteminin Şartları Nelerdir?

 

Arabuluculuk Ne Demektir? Arabulucu Kimdir?

 

İnsaatçı Alacağı İpoteği Nedir? Kimler İsteyebilir?

 

Doktorun Tedavide Özen Yükümü Ve Hasta Rızası

 

Ecrimisil Tazminatı Nedir? Miktarı Nasıl Tespit Edilir?

 

Yaralanmalı ve Ölümlü Kazalarda Maddi-Manevi Tazminat

 

İş Kazaları ve Haklarımız

 

Sigorta Hukukunda Hasar

 

Trafik Kazaları Ve Haklarımız

 

Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Ankara'da ÜCRETSİZ Koray Avcı Konseri. İşte Detaylar...
Ankara'da ÜCRETSİZ Koray Avcı Konseri. İşte Detaylar...
Ankara'da İç Mimarın Evi Görenleri Şaşırttı! Uyuşturucu Yetiştirmek İçin...
Ankara'da İç Mimarın Evi Görenleri Şaşırttı! Uyuşturucu...