Vali Topaca, "Siteler Bölgesi Değerlendirme...


Reklam
  • Reklam

Vali Topaca, "Siteler Bölgesi Değerlendirme Toplantısı"na Katıldı

Ankara Valisi Ercan Topaca, 17 Mayıs Çarşamba günü Ankara Mobilyacılar, Lakeciler Esnaf ve Sanatkârlar Odası’nda düzenlenen “Siteler Bölgesi Değerlendirme Toplantısı”na katıldı.

18 Mayıs 2017 - 17:58 - Güncelleme: 18 Mayıs 2017 - 17:58

Ankara Valisi Ercan Topaca, 17 Mayıs Çarşamba günü Ankara Mobilyacılar, Lakeciler Esnaf ve Sanatkârlar Odası’nda düzenlenen “Siteler Bölgesi Değerlendirme Toplantısı”na katıldı. 

Toplantıya ayrıca, Vali Yardımcıları Kemal Karadağ ve Bilal Bozdemir, Büyükşehir Belediye Başkanlığı Genel Sekreteri Asım Balcı, İl Emniyet Müdürü Mahmut Karaaslan, Altındağ Kaymakamı Erol Karaömeroğlu, Altındağ Belediye Başkanı Veysel Tiryaki, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Vedat Üçpınar, İl Milli Eğitim Müdürü Vefa Bardakçı, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Bülent Korkmaz, Çevre ve Şehircilik İl Müdürü İsmail Tuna Cebecioğlu, Defterdar Tacettin Öztaş, Bilim Sanayi ve Teknoloji Müdürü Vehbi Konarılı, Çalışma ve İş Kurumu Müdürü Ahmet Taşan ile Ticaret Müdürü Yavuz Karaer katıldı.

Ankara Valisi Ercan Topaca, Siteler’in Ankara’nın ve ülkemizin göz bebeği mekânlarından biri olduğunu belirterek, “Siteler, iş yerlerimizin bulunduğu önemli ticarî alanlarımızın başında geliyor. Biliyoruz, zaman zaman sıkıntılar yaşanıyor. Asayişe dönük olaylar vuku buluyor. Bunların sebeplerini, sonuçlarını ve nasıl ortadan kaldırılacağını buradaki mobilyacı esnafıyla görüştüğümüz zaman bazı öneriler geldi. Vali yardımcımızın koordinesinde sorunlar ve çözüm önerileri de düşünülerek bir sunum hazırlandı. Gündeme getirdiğiniz sıkıntıların üzerine bu toplantı sonrasında ciddi bir takiple gideceğiz. Bu toplantımızda Vali Yardımcılarımız, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreterimiz, Altındağ Kaymakamımız, Altındağ Belediye Başkanımız, Emniyet Müdürümüz, Tarım Müdürümüz, Çevre Müdürümüz, Defterdarımız, Sanayi Müdürümüz, Millî Eğitim Müdürümüz, İŞ-KUR Müdürümüz gibi sayabildiğim bütün arkadaşlarımızı buraya davet ettik. Onlar da buradalar ve sorunları onlar da not alacaklar, ben de not alacağım. Bu işi takip edeceğiz.”

Ankara Valisi Ercan Topaca, güvenlik sorununu çözme hususunda her noktaya polis koyma imkânının olmadığını ifade ederek şöyle konuştu: “Kamera eksiği var. 26 kamera ilave yapılacak. Onunla ilgili bir çalışma yapıyoruz. Onu, biz kısa sürede halledeceğiz. Ama o da sorunları çözmeyecek. Kamera, yaşanan sorunları aydınlatmaya yardımcı olur. Kısmî caydırıcı etkisi de vardır, ama yeterli değil. Dolayısıyla daha caydırıcı etki ne olabilir, çözüm ne olabilir, onunla ilgili sizden öneri beklediğimizi ifade etmek istiyorum. Sizin de fikirlerinizi almak ve ön açmak için söylüyorum. Bu sitenin etrafını, giriş noktalarını akşam belirli bir saatten sonra tutmak ve kontrollü girişler vermek suretiyle özellikle gece olan olayları sıfırlama yönünde bir düşüncemiz var. Yani akşam, site bölgesine giriş yapılacaksa herkes müştereken belirlediğimiz üç beş tane kapıdan girecek ve çıkacak.”

Patentle ilgili konuya da değinen Vali Ercan Topaca bu konuda esnafı dinleyeceklerini ifade etti. Vali Topaca, altyapı ile ilgili sorunlar konusunda da Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri ve Altındağ Belediye Başkanı’nın salonda olduğunu ve sorunları birlikte dinleyeceklerini söyledi. 

Vali Topaca ayrıca: “Arkadaşlarımıza kısa kısa söz vereceğim ve bir değerlendirme yaparak bu toplantıyı bitireceğiz. Bizim amacımız, sizin işinizi kolaylaştırmak, biraz önce bizim tespit ettiğimiz sorunları çözmek, bir taraftan da sizinle işbirliği yaparak burayı ticarî anlamda daha kolay faaliyet gösterilebilir bir hale kavuşturmaktır. Bürokratik işlemlerden dolayı maliyetlerin arttığını raporlarınızda belirtiyorsunuz. Onlarla ilgili de önerilerinizi bekliyoruz. Biz o maliyetleri düşürecek tedbir ne ise birlikte karar verip uygulamak durumundayız. İşyerlerinin önemli bir kısmının özel güvenliklerinin olmadığını biliyoruz. Belli bir büyüklüğün üstündeki şirketlerin özel güvenlik görevlisi çalıştırmasının belki mecburi hale getirilmesi gerektiği ile ilgili bir düşüncemiz de olabilir.” dedi. 

Vali Topaca konuşmasını şöyle sürdürdü: “Tahmin ediyorum dört tane oda var burada. Her bir oda ile ayrı ayrı görüşerek mutabakatı sağlayarak ortak bir yönetim oluşturmamız lazım. Aslında Devlet olarak karşımızda dört ayrı oda değil tek bir muhatap bularak sizinle birlikte ilerlemek suretiyle sorunları çözmek niyetimiz var. Mümkün olursa onu da arkadaşlarımız bir çalışsınlar. Bu bir üst kuruluş şeklinde ya da odaların başkanlarının oluşturduğu bir yönetim yapısında olabilir. Sorunları derleyip toparlayacak, tek çatıda birleştirecek bir muhatap arıyoruz. Tabii burada muhtarlarımız da var. Bu bölge yakınında 10 mahallemiz var. Muhtarlarımızın da sorunları vardır.” 

Vali Yardımcısı Kemal Karadağ da yaptığı sunumda toplantının amacının; Siteler Bölgesi’nde yaşanan asayiş, güvenlik ve diğer sorunlar olduğunu ifade etti. Siteler Bölgesi’nde malvarlığına karşı meydana gelen olaylarla ilgili olarak meslek odalarının daha önce ilettikleri sorunları ve çözüm önerilerini dile getirdi. Vali Yardımcısı Karadağ; toplantı içeriğini, küçük esnafın sanayi statüsünde olmaması, güvenlik, trafik ve otopark sorunları, ulaşım, patent ve marka tescili, fuar ihtiyacı, reklam ve tanıtım, kalfa ve çırak ihtiyacının karşılanması şeklindeki başlıklarla özetledi. 

Toplantı, Siteler esnafının söz alarak sorunlarını ve çözüm önerilerini dile getirmeleriyle son buldu. 

Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
24 Haziran Seçimleri İçin AK Parti Ankara Milletvekili Adayları Belli Oldu... İşte O İsimler...
24 Haziran Seçimleri İçin AK Parti Ankara Milletvekili Adayları...
Ankara İl Başkanlarına ''Liste'' Neşteri... Bir Tek O İsim Listeye Girebildi
Ankara İl Başkanlarına ''Liste'' Neşteri... Bir Tek O İsim...