Çayyolu Çocuklar Ölünce Denetlenmesin - 10 Gün Tatil Felaket
Reklam
  • Reklam
Volkan Memduh Gültekin

Volkan Memduh Gültekin

Çayyolu Çocuklar Ölünce Denetlenmesin - 10 Gün Tatil Felaket

22 Ağustos 2017 - 10:18 - Güncelleme: 22 Ağustos 2017 - 20:26

İzmir'in Çiğli İlçesi'nde, 3 yaşındaki Alperen Sakin'in 9 saat serviste unutulduğu olay ülkenin gündemine geliyor. Düşünsenize, 9 saat boyunca kimse farkına varmıyor ve küçücük bir çocuk hayatını kaybediyor. Ne acı...

 

Peki kreşlerin denetimleri yeterince yapılıyor mu? Haber Ankara Whatsapp ihbar hattına bununla ilgili şok iddiaların yer aldığı bir bilgi notu geldi. 

 

Çayyolu-Ümitköy bandı, çalışan kadın nüfusun yoğun olduğu yerlerden. Hele ki ailelerin yakınları da Ankara'da değilse, bölgede çocuklar için tek alternatif kalıyor: kreşler. Bölgenin talebi fazla olunca arzı da fazla oluyor. Şu anda mahalle aralarında, caddelerde, sokaklarda adeta bakkal gibi kreşler yer alıyor.

 

İşte bu noktada şikayet bilgi notunda ilginç ifadeler yer alıyor. Bu iddialara göre Çayyolu'nda bazı kreşler ruhsatsız olarak yıllardır faaliyet gösteriyor ve denetlenmiyor! Bu bilgi notunda Çankaya Belediyesi hakkında da bazı iddialar yer alıyor ama şimdilik yer vermiyorum, ekiplerimiz yakında bölgede kapsamlı bir çalışmaya koyulacak, doğruysa yazacağız.

 

Bir diğer iddia ise şu; bazı kreşlerin oyun evi ruhsatı alarak faaliyetlerini sürdürdüğü... Oysa ki bu ruhsatların amacı, çocukların birkaç saat eğlenebileceği bir faaliyet alanı olduğunu belgelemek. Bu ruhsata sahip işletmelerin kesinlikle kreş ve ana okulu hizmeti vermesi yasak. Ancak bölgede bu şekilde hizmet veren kreşlerin de olduğu belirtiliyor.

 

Bu sadece bize gelen bilgi ve iddialar eşiğinde yazdıklarımız; ancak sorunların ülkemizde lokal olarak kalmadığı bir gerçek. Bu yüzden konu Çankaya Belediyesi yerelinde değil, tüm belediye denetimleri bazında ele alınmalıdır.

 

Buradan üç farklı kesime duyuru yapalım:

 

1. İşletmeciler: Lütfen gerekli düzenlemeleri ve uygulamaları yapıp kreşlerinizi Milli Eğitim Bakanlığı ya da Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'na kaydedin. Kısa vadeli kazançlar, bir insanın hayatındaki en değerli varlık olan çocuklardan kıymetli değil. Küçük hesaplar peşinde koşmayı bırakın.

 

2. Aileler: Çocuklarınızı bir kreşe verirken isme ya da şekle göre değil; eğitimine ve denetimine dikkat edin.

 

3. Çankaya Belediyesi ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü: Yeni sezonun arifesinde denetimlerin artması kaçınılmaz. Aksi halde ruhsatsız ya da oyun evi ruhsatı ile kreş hizmeti veren işletmeler varsa, bu işletmelerde çocukların başına gelebilecek en ufak sıkıntıda en büyük sorumlu denetim mekanizması olacaktır. Seçilir seçilmez herkes daha izlemedeyken, Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen'in önceki mevkidaşlarından iyi olduğunu burada ben kaleme almıştım. Ancak bu durum, bir gazeteci için sürekli değildir; gördüğü, duyduğu, bildiği kadardır. Bu imajı halk nezdinde sürdürmek de çok önemli.

 

10 GÜN TATİL ANKARA'YA FELAKET

Kurban Bayramı İdari Tatili 10 gün olarak ilan edildi.

 

10 günün öncesinde tatil hazırlıkları, 10 günün ardından maddi ve manevi tatil bitkinliği derken ülke ekonomisi yaklaşık bir ayı üretimsiz, arzsız, talepsiz, ölü olarak kapatacak.

 

Ankara Kızılay'dan biliyorum, son iki yılın esnafa ve KOBİ'ye maliyeti çok ağır. Önceden yüz binlerce lira hava parası verip alabileceğiniz dükkanlar şimdi aylardır boş. Ankara gibi bir yerde idari tatil demek, resmi olarak tüm işleyenlerin durması demek; memur ve bürokrasi durunca çarklar dönmüyor. 

 

10 günlük tatil turizm için GEÇİCİ bir soluk, ülke için ise nefes tutulması. Patlayan bombalar, üst üste seçimler, tatiller derken motor çalışamaz duruma geldi. 

 

Benden söylemesi...

 

Volkan Memduh GÜLTEKİN

volkangultekin@haberankara.com

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar