Kızılay Rahatsızlık Veriyor - Tebrikler Ceylan ve Kuşoğlu


Reklam
  • Reklam
Volkan Memduh Gültekin

Volkan Memduh Gültekin

Kızılay Rahatsızlık Veriyor - Tebrikler Ceylan ve Kuşoğlu

25 Mart 2017 - 11:46

Bir önceki yazımda Kızılay'da akşama kadar çalan İzmir Marşı'nın, Marşın anlamının yitirilmesine hizmet ettiğini belirtmiştim. 

 

Yazıdan sonra birçok eleştiri geldi, "Tam karşısında da 'Evet' standı var ve akşama kadar orada da şarkı-marş çalıyor." diye.

 

Kızılay Meydanı'na gittim ve eleştirilerin haklılığını anladım. Meğerse İzmir Marşı'nın ses seviyesi biraz daha yüksek olduğu için karşı standın sesini bastırıyormuş. Karşı stantta da benzer şekilde Mehter Marşı çalıyormuş.

 

İki stant karşılıklı kurulmuşlar, akşama kadar bangır bangır müzik-marş yayını yapıyorlar. İki tarafın gençleri de o sırada yoldan geçen vatandaşlara broşür dağıtmakla meşguller. 

 

Evet bölümünde bir adet 'Evet' şakısı, bir adet Mehter Marşı şeklinde yayın yapılıyor. Bazen araya Diriliş dizisi jenerik müziği atılıyor. Hayır bölümünde ise bir adet 'Hayır' şarkısı, bir adet İzmir Marşı şeklinde yayın yapılıyor. İki taraf da ezan okunurken sesi kısıyor, ardından son ses devam ediyor.

 

Ortaya ''İzmir'in dağlarında çiçekler açar, kahret vatan düşmanını çeksin o melun zilleti." gibi bir şey çıkıyor.

 

Bize de şu sonuçları çıkarmak kalıyor:

1- Kızılay esnafı bu durumdan rahatsız. Ne olur bari ses ayarlarıyla oynayın. Dershaneler, klinikler var bölgede. Esnaf ziyaretçisine dert anlatamıyor.

2- 'Evet' ya da 'Hayır' için yapılan şarkıları çalın ama... Sanki karşı kutupmuş gibi bir yandan Mehter Marşı, öteki yanda İzmir Marşı hoş olmuyor. Bu ülkede Osmanlı Dönemi ile Cumhuriyet Dönemi karşılaştırılması artık ortadan kalkmalı. Osmanlı mazimizle gurur duyarak, Cumhuriyet'in aydınlık yüzüyle geleceğe bakmamız gerekiyor. Bu bizim tek tarihimiz ve tek geleceğimiz. İnsanları kutuplaştırmaya yönlendirmeyin. Sizler gidicisiniz, bizler gidiciyiz ama bu vatan baki kalmalıdır; bir ve beraber olarak...

 

TEBRİKLER KUŞOĞLU VE CEYLAN

Tabi olumsuz eleştiriler kadar olumlu gelişmeleri de aktarmak bizim görevimiz. Geçtiğimiz gün AK Parti Milletvekili Nevzat Ceylan ve CHP Milletvekili Bülent Kuşoğlu, Kızılay'daki stantları karşılıklı olarak ziyaret edip birbirlerine karanfil verdiler. Seçimin kavga ortamından uzak, birlik ve beraberliği etkilemeyecek şekilde geçmesi temennisinde bulundular. O kadar özlenmiş ki bu görüntü, tüm gazeteler, televizyonlar oradaydı. Ne de iyi oldu...

 

Tebrikler Sayın Vekiller... Daha önce sizler hakkında çokca duyduğumuz "Efendi duruşları, devlet terbiyeleri var." sözlerini destekleyen bu hareketiniz için tebrikler.

 

Yalnız, vekillerin bu güzel buluşmaları sırasında bazı vatandaşların sert sözlerle tartışmaya girmeleri hiç olmadı, ortama yakışmadı. Saygılı olmak bu kadar zor mu? İyi insan olmak bu kadar zor mu?

 

 

 

Volkan Memduh GÜLTEKİN

volkangultekin@haberankara.com

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar