Zafer Çarşısı, Festival, ASKİ, Evrensel Değerler Müzesi,...
Reklam
  • Reklam
Volkan Memduh Gültekin

Volkan Memduh Gültekin

Zafer Çarşısı, Festival, ASKİ, Evrensel Değerler Müzesi, Tören

07 Ağustos 2017 - 17:55 - Güncelleme: 07 Ağustos 2017 - 22:09

Ankaralılar, Ankara sevdası olanlar ve kitap severler için başkadır Zafer Çarşısı'nın yeri. Çocukluk özlemidir. Bulunamayan kitapların adresidir. Ankara'nın korunmaya değer simgelerinden biridir. 

 

Bu şehirle münasebeti olan bir neslin mutlaka yolu düşmüştür.

 

Ne var ki eskiye çarşı eski rağbeti görmemeye başlamıştı. Duvarları, görünüşü, sıvaları eskimiş, depreme dayanıklı olmadığı dahi ifade edilmişti. Ve çarşı Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından tadilata alınmıştı. 2016 yılının Şubat ayında tamamlanan Zafer Çarşısı'nın yeni hali, modern bir görünüme kavuşmuş şekilde hizmete yeniden açıldı. Havalandırma, klima, kamera, seslendirme ve yangın sistemleri yenilendi; yürüyen merdiven takıldı. 

 

İlk başta esnaf da çok mutlu ve umutluydu. Lakin sonuç öyle olmadı...

 

Geçtiğimiz günlerde Zafer Çarşı'sını ziyaret eden Haber Ankara muhabirleri, şikayetleri yerinde dinledi. Yenileme çalışmalarının ardından esnaf, görüntünün güzelleştiğini ancak işlevsel olarak büyük eksikliklerin bulunduğunu, bu nedenle de işlerin düşük olduğunu ve arka kısımdaki dükkanların boş kaldığını belirtti. 

 

Çarşı'daki en büyük sıkıntı rutubet ve nem. Mayıs ayında yağan yağmur sonrasında çarşıyı su basmış. Sağanak yağmur yağdığı zaman tuvaletleri su basmaya devam ediyormuş. Bu nedenle özellikle kenar kesimlerdeki dükkanlarda rutubet, nem ve küf hakim olmaya başlamış. Mescitte ise su baskını ardından hiç bir işlem yapılmadığı için zemin tahtaları şişmiş. Yoğun rutubet ve küf kokusu hakim, şu anda atıl durumda.

 

Ankara Büyükşehir yetkililerine defalarca farklı kanallarla başvurulmuş ancak henüz bir sonuç alınamamış. Buradan da biz yetkililere duyuralım. Zafer Çarşı'sına sahip çıkmak ticari konulardan önce bir Ankaralılık görevidir.

 

KISA KISA

- Festival: Ünlü sanatçıya para saçılıp başka hiçbir şeyin yapılmadığı festivallerden bahsetmiyorum; bir kentte festival yapılmasını destekleyenler arasında yer alıyorum. Bu sene düzenlenen festivale belli ki Belediye iyi hazırlanmış. İlçe belediyeleri stantları, kulüp stantları, çocuk oyun alanları, eğlence stantları ve konserler derken güzel bir program çıkmış ortaya. Bunun dışında 3 yıldır yapılamayan festivalin tekrar yapılması, bombalı saldırılar, darbe girişimleri, seçimler derken bir normalleşme göstergesi olabilir. Bu bakımdan da kente moral olduğu kanaatindeyim. Her sene daha gelişen, daha büyüyen ve daha "Ankaralaşan" bir organizasyon olması dileğiyle.

 

- ASKİ Müşteri Hizmetleri: ASKİ'den gelen su faturalarının üzerinde müşteri hizmetleri ile ilgili birçok numara yer alıyor. Ancak bir sorun yaşanıldığında ya da danışılacak bir konu olduğunda bu numaralara ulaşmak, buzlu yolda yokuş çıkmak gibi. Okuyucularımızdan gelen e-postalarda bu şikayetler birikince bunu da dile getirmek istedim. Ulaşmak çoğu zaman saatlerce sürüyor, kimi zaman ise hiç ulaşılamıyor. Neden ki? Çok mu zor, işleyen bir çağrı merkezi trafiği oluşturmak?

 

- Yenimahalle Evrensel Değerler Müzesi: Yenimahalle'de Nazım Hikmet Kongre Merkezi'nin otoparkını Başkan Fethi Yaşar aldı, bir kısmını değerlendirdi ve "Evrensel Değerler Çocuk Müzesi" haline getirdi. Açılış basın toplantısında çok takdir etmiş ve beğenmiştim. Atıl bir alanın nasıl faydalı bir projeye dönüşebileceğini gösteren önemli bir örnek. Her çocuğun gidebileceği, eğleneceği, eğlenirken öğreneceği değerli bir merkez. Ancak geçtiğimiz hafta Pazar günü gittiğimizde Müze'nin kapalı olduğunu öğrendik. Halbuki bu tür müzelere ailelerin en çok rağbet göstereceği gün pazar günüdür. Kongre merkezindeki görevli kısa süre sonra hafta sonu da açılacağından bahsetti. Bu kısa sürenin hemen tükenmesi ve bu güzel projenin hafta sonu da açık olmasını sanırım başta Yenimahalleli aileler olmak üzere herkes talep ediyordur.

 

TÖREN HAKKINDA

Haber Ankara 4.Yıl Ödül Töreni'nde yaşananlar kurum hafızasında uzun süre yer edecek. Aylarca emek verdik ve kentte para kazanma amacı gütmeyen, hak edene ödüllerin verildiği, herkesi kucaklayan, sırtını bir yerlere dayamayan ve konser-şovlarıyla damgasını vuran bir geceyi Allah bize nasip etti. Bildiğim kadarıyla geleneksel hale gelen ve bu özelliklere sahip bir ödül töreni yerel site bazında ülke genelinde de yok.

 

Hatalarımız olduysa affola. Oldu da... Eksiklerimiz de vardı, dinledik, tek tek not aldık. Allah hatamızı yokmuş gibi davranmaktan sakındırsın, büyük bir organizasyondu, elbet hata-eksik olacaktı. Telafisi nasip olsun. Karşı tarafın kalbinde kötülük olmadığı sürece telafi ediyoruz da, gönül alıyoruz. Onlar ki, hatalarımızı görmezden gelip "Her şey mükemmeldi" diyecek kadar geniş gönle sahip kişiler.

 

Ama bir de geceye katılacağım dediği halde haber vermeden katılmayan, sürekli hata arayan, geceden sonra protokol 5'te değilde 1'de oturmadığı için bize trip atan kişiler var ki... Umrumuzda değilsiniz. Saygımız yanlış değerlendirilmesin, bu aile geleneğimizden gelir. Bu kişiler bilsinler ki babamın oğlu olsa tanımaz, yolumuza bakarız. Sorsan bunlar gönül alan, mütevaziyim diye gezen, bilmem ne derneği Başkanıyım diye gezen adamlar. Kimseye minnet borcumuz da yok. Bunu da buradan herkese duyuralım.

 

Haber Ankara olarak -inşallah- bu kentin en prestijli ödül törenini her sene üstüne katarak gerçekleştirmeye devam edeceğiz. Yaz günü orayı tıka basa dolduran okuyucularımıza, dostlarımıza, protokol üyelerine içten teşekkürlerimizle. Sponsorlarımız temeli attı, biz inşa ettik. Bu tören kentin en iyisi olduysa, sizler sayesinde.

 

Volkan Memduh GÜLTEKİN

volkangultekin@haberankara.com

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar