155 Kişi... Aikido İçin Başkent’te Buluştular

155 Kişi... Aikido İçin Başkent'te Buluştular

Türkiye Wushu Federasyonu tarafından aikido antrenörlüğü için Ankara’da eğitim kursu düzenlendi. Alanında usta isimlerden ders alacak olan 155 antrenör adayı, eğitimlerini başarıyla tamamlamalarının ardından sertifikalarını alacak.

19 Ağustos 2017 - 21:15 - Güncelleme: 19 Ağustos 2017 - 22:00

Türkiye Wushu Federasyonu tarafından aikido antrenörlüğü için Ankara’da eğitim kursu düzenlendi. Alanında usta isimlerden ders alacak olan 155 antrenör adayı, eğitimlerini başarıyla tamamlamalarının ardından sertifikalarını alacak.

Türkiye Wushu Federasyonu tarafından yapılan aikido antrenörlüğü eğitim programı, 14 Ağustos’ta Türkiye Olimpiyat Hazırlık Merkezi’nde başladı. Federasyon Asbaşkanı Tanser Kılıç tarafından planlanan ve 29 Ağustos’a kadar sürecek olan eğitimlere 155 sporcu katıldı. Eğitim programına katılan sporculara öncelikli olarak üniversitelerden gelen akademisyenler eşliğinde spor bilimleri hakkında teorik bilgiler verildi. Teorik derslerin tamamlanmasının ardından ise aikido konusunda uygulama dersleri verilmeye başlandı. Eğitimlerini başarıyla tamamlayan sporcular, antrenörlük sertifikalarını alacaklar. Antrenörlük belgesi olan kişiler ise derecelerini yükseltmiş olacak.

Türkiye Wushu Federasyonu Asbaşkanı ve Aikido Teknik Kurul Başkanı Tanser Kılıç, bu programdan önce aikido alanında terfi kuşak yükseltme sınavlarını yaptıklarını, bu sınava Türkiye genelinde 130 sporcunun katıldığını söyledi. Ardından antrenörlük kursunun başladığını anlatan Kılıç, bu programa da 155 sporcunun müracaatta bulunduğunu kaydetti. Kılıç, programa katılan sporcuların öncelikli olarak üniversiteden gelen akademisyenler eşliğinde spor bilimleri dersleri aldığını ifade ederek, “Bu sınavların ardından teknik-taktik derslerine geçildi. Fransa’dan davet ettiğimiz Nebi Vural hocamız bu hafta boyunca aikodo konusunda uygulama dersleri verecek. Amacımız, aikido eğitmenlerimizin çok daha mükemmel tekniklere sahip olması, uluslararası seminer ve eğitimlere çıktıkları zaman ülkemizi çok daha güzel temsil etmeleri” diye konuştu.
 

''7'DEN 70'E HER YAŞTAN İNSAN BU SPORU YAPABİLİR''

Aikido’nun evrensel bir spor olduğunu ifade eden Kılıç, bu sporun bir yaşının olmadığını, 7’den 70’e her yaştan insanın bu sporu yapabileceğini vurguladı. Kılıç, aikidonun insanlara faydalı olmayı amaçladığını kaydederek, bütün insanları aikido yapmaya davet etti. Aikido sporunun faydalarını sıralayan Kılıç, “Bu bir savaş sanatından ziyade disiplin sanatıdır. Çocuklar üzerinden örnek vereyim; çocuğunuzu aikido disiplini ile yetiştirdiğiniz zaman kahvaltı yapıyor veya yemek yiyorsa önce ellerini yıkayarak gelecektir. Kahvaltısını bitirdikten sonra ise ailesine teşekkür eder, onlara yardım ederek o tabağı kendisi kaldırır. Odası da düzenli olacaktır, öğretmenini mükemmel dinleyecektir. Kötü arkadaşlıklardan uzak durup disiplinli bir şekilde kendini hayata hazırlayacaktır” şeklinde konuştu.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Benzine zam
Benzine zam
ÇANKIRI-BİR'den hemşehrilerine yardım
ÇANKIRI-BİR'den hemşehrilerine yardım