99. YIL! Atatürk’ün Ankara’ya Gelişi Coşkuyla Kutlanacak!...

99. YIL! Atatürk'ün Ankara'ya Gelişi Coşkuyla Kutlanacak! İşte Kutlama Programı ve Detayları...

Kurtuluş Savaşı'nın başlaması, TBMM'nin kurulması ve Türk ordusunun hazırlanmasında önemli bir olay olan Atatürk'ün Ankara'ya gelişi, Başkent'te düzenlenecek çeşitli programlarla kutlanacak. İşte, 27 Aralık gününün önemi ve kutlama programı...

28 Aralık 2018 - 11:55 - Güncelleme: 28 Aralık 2018 - 11:55

Cumhuriyetin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, tam 99 yıl önce 27 Aralık 1919 tarihinde Ankara'ya gelerek Kurtuluş Savaşı'nın temellerini attı ve aynı zamanda TBMM'nin kuruluşunun çalışmalarına önderlik etti. İşte Atatürk'ün Ankara'ya gelişinin önemi ve 27 Aralık kutlama programı...

ATATÜRK'ÜN ANKARA'YA GELİŞİ

Birinci Dünya Savaşı sonrasında Osmanlı mağlup sayıldı ve yurdun dört bir yanına yayılan düşman, Sevr Antlaşması gereğince topraklarımızı bölmeye başladı. Urfa, Antep, Maraş, Adana, Antalya ve Osmanlı Devleti'nin merkezi İstanbul, düşman kuvvetleri tarafından işgal edildi.

15 Mayıs 1919 tarihinde Yunanlar, İzmir'e girdi ve Atatürk 19 Mayıs 1919 tarihinde Samsun'a çıkarak Kurtuluş Savaşı'nın başlangıcı için temelleri atmaya başladı. Samsun'da halk tarafından büyük coşkuyla karşılanan Mustafa Kemal Atatürk, 12 Haziran 1919'da Amasya'ya geldi ve alınan kararlar 22 Haziran 1919 tarihinde Amasya Genelgesi adı altında yayınlandı.

Bu gelişme sonrasında 23 Temmuz 1919'da Erzurum Kongresi gerçekleşti ve hemen ardından Atatürk, 4 Eylül 1919 tarihinde Sivas Kongresi'ni topladı. Yapılan kongrelerde milli iradeye dayalı bir hükümetin kurulması ilk hedef olarak belirlendi ve tüm şehirlere telgraflar gönderilerek halkların kendilerine bir temsilci seçmesi istendi.

Seçilen temsilciler için toplanma yeri gerekliydi ve Ankaralılar, Atatürk ile temsilcileri Ankara'ya davet etti. Kurtuluş Savaşı'nın en iyi şekilde Ankara'dan yönetileceğini düşünen Atatürk, Ankara'nın coğrafi konumu ve cephelerle olan eşit uzaklığı nedeniyle Ankara'ya gelmeyi kararlaştırdı ve 27 Aralık 1919 tarihinde saat 14:00'te Dikmen sırtlarından Ankara'ya geldi.

Ankara halkı, Atatürk'ü ve temsil heyeti üyelerini büyük coşkuyla karşıladı ve bu karşılama Ata'yı oldukça duygulandırdı. Atatürk, kendisini ve temsil heyetini coşkuyla karşılayan Ankara halkına teşekkür etti.

Atatürk'ün Ankara'ya gelişi, bağımsız Türkiye Cumhuriyeti'nin kurulması ve Kurtuluş Savaşı'nın başlatılması için oldukça önemli bir olaydır. TBMM'nin kuruluşu ve Türk ordusunun kurulup çalışmalarına başlaması gibi birçok gelişme ve hazırlık, Ankara'da yapıldı. Milli mücadelenin merkezi haline gelen Ankara şehri, o günlerden başkentlik görevi yapmaya başlamıştı.

 

RESMİ PROGRAM ANITKABİR'DE BAŞLAYACAK

Resmi tören, saat 10.00'da Anıtkabir'e çelenk koyulmasıyla başlayacak. Ankara Valisi Vasip Şahin'in mololeye çelenk koymasının ardından Misak-ı Milli Kulesi'nde Şeref Defteri'ni imzalamasıyla devam edecek. Daha sonra ise, Atatürk'ün Ankra'ya gelişinde ilk karşılandığı nokta olan Dikmen Keklikpınarı'ndaki kutlama programı başlayacak. Her yıl olduğu gibi bu yılda, Atatürk Garnizon Koşusu, 83. Büyük Atatürk Koşusu ve Seğmenler Kortej Yürüyüşü kutlama programına renk katacak.

 

YENİLENEN ATAPARK AÇILIYOR

 Çankaya’nın büyük parklarından olan ve Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün 27 Aralık 1919’da Ankara’ya giriş yaptığı noktada bulunan Atapark, baştan aşağı yenilendi.

Çankaya Belediyesince yürütülen çalışmalar kapsamında büyük ölçüde yenilenen Atapark’ta, aydınlatma sistemi baştan aşağı yenilenirken, bitkisel takviye ile yeşil doku güçlendirildi. Yolları onarılan ve renkli asfalt yapılan parkta bulunan heykelin önündeki sert zeminde onarılarak yeni bir görünüme kavuştu.

  11 bin 25 metrekare toplam alana ve 9 bin 40 metrekare yeşil alanı bulunan Atapark, Türk halkının manevi duygularına yönelik özel bir anlam içeriyor. 22 Haziran 1919 Amasya Genelgesi, 7 Ağustos 1919 Erzurum Kongresi ve 4 Eylül 1919 Sivas Kongresi’nden onay alarak 27 Aralık 1919’da Ankara’ya gelen Atatürk’ü halkın genci, yaşlısı ve ellerinde çiçeklerle karşılamasını betimleyen heykeli ile dikkat çekiyor.

Çankaya Belediyesi tarafından baştan aşağıya yenilenen ve eskisinden çok daha güzel bir görünüme kavuşan Atapark, 27 Aralık günü saat 11.30’da yeniden hizmete açılacak.

Kaynak: Dilvin KAYGUSUZ KARABULUT- ÖZEL

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kanye West, ABD başkan adayı oldu
Kanye West, ABD başkan adayı oldu
Pandemi ruhsat talebini de azalttı
Pandemi ruhsat talebini de azalttı