Açıkladı! Cuma Namazı İçin Yeni Düzenleme

Açıkladı! Cuma Namazı İçin Yeni Düzenleme

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, partisinin TBMM grup toplantısında Türkiye'nin ana meselelerinin başında Anayasa sorunu olduğunu söyledi. Davutoğlu, Türkiye için en doğru sistemin başkanlık sistemi olduğunu düşündüklerine vurgu yaptı.

07 Ocak 2016 - 09:19

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, partisinin TBMM grup toplantısında Türkiye'nin ana meselelerinin başında Anayasa sorunu olduğunu söyledi. Davutoğlu, Türkiye için en doğru sistemin başkanlık sistemi olduğunu düşündüklerine vurgu yaptı.

Anayasa'nın yürürlüğe girdiğinden bu yana tartışıldığını belirten Davutoğlu, "Tüm kesimler bu anayasanın Türkiye'ye dar geldiğini ifade ediyor. Milletimiz yıllardır siyaset kurumundan bu yönde adım atmasını bekliyor. AK Parti'nin kuruluşundan bu yana Türkiye'nin bir anayasa ve sistem sorunu olduğunu ifade ediyoruz. Anayasadan kaynaklanan zaafları gidermek için birçok adım attık. Türkiye'nin aradan geçen bunca yıl sonra bu anayasa değişikliğini yapması bir ihtiyacın ötesine geçerek zorunluluk halini almıştır. Biz yamalı bohça gibi değil, bütünlük perspektifiyle hazırlanmış bir anayasa istiyoruz." diye konuştu.

"Öyle bir anayasa istiyoruz ki üzerinde darbe gölgesi olmasın, insan onurunu esas alsın ve geleceğimizin büyük hedeflerine yürüyecek şartları olsun" diye konuşan Davutoğlu şunları anlattı: "Biz Türkiye'ye yakışan bir anayasa istiyoruz. Bu kapsamda Meclis Başkanlığı öncülüğünde çalışma yapılmıştı. Türkiye'nin yeni anayasaya olan ihtiyacı ortadan kalkmadı. Bu haliyle bu anayasa ülkemizin ihtiyaçlarını karşılamaktan uzaktır. Tartışılması gereken husus bu anayasanın hangi ilkeler üzerinde inşa edileceğidir. Türkiye'nin yeni anayasaya olan ihtiyacı daha fazla ertelenemez. Biz iktidar partisi olarak bu görevden kaçmıyoruz. Aynı sorumluluk diğer partilerin de omuzlarındadır. Biz tüm partilerimizin sorumluluk temelinde adım atmasını önemsiyoruz. Bu kapsamda geçen hafta ilk adımımızı attık. Yeni anayasa sürecini başlatmak üzere Sayın Kılıçdaroğlu ve Bahçeli ile görüşme talebinde bulunduk. Olumlu yaklaşımlarından dolayı kendilerine teşekkürlerimizi sunuyorum. Üçümüz de 12 Eylül Anayasası'ndan memnun olmadığımızı ifade ettik. Yaptığımız görüşmelerde yeni anayasa, iç tüzük değişikliği ve AB ile ilişkilerde muhalefetin katkısında mutabık kaldık."

Davutoğlu, TBMM Başkanı İsmail Kahraman ile görüşmesinde bundan sonraki sürece öncülük etmesini isteyeceğini belirterek, "Elbette farklı görüşler olacak ama burada önemli olan Türkiye'nin yararını gözetmek. En geniş mutabakatın sağlanacağı ortak zeminin oluşturulması için çalışacağız. Biz öyle bir anayasa yapmalıyız ki sadece insanı esas alsın. Herhangi bir şekilde gücün tekelleşmediği, güçler ayrılığı prensibinin en iyi şekilde gerçekleştirildiği bir anayasaya ihtiyacımız var. Gücün tek meşruiyet kaynağının halk olduğu, halkın onayını almamış hiçbir mekanizmanın, hiçbir vesayet odağının meşruiyet kazanamayacağı bir yapı öneriyoruz. Kimse bize parlamenter sistemin mükemmel işlediği iddiasında bulunamaz. 140 yıldır Türkiye'de parlamenter sistem var, devam ettirelim diyenler bu sistemin dokusunu bilmiyorlardır. Milli Şef döneminde parlamenter sistemden söz edilebilir mi?" ifadelerini kullandı.  
'EN DOĞRU SİSTEM BAŞKANLIK SİSTEMİ'

Başbakan Davutoğlu, Türkiye için en doğru sistemin başkanlık sistemi olduğunu savunarak, "Muhalefetse başkanlık sistemini tartışmadan en baştan reddediyor. Başkanlık sistemini neden her yönüyle tartışıp masaya yatırmayalım? Kimse hiçbir teklifi baştan reddetmesin. Türkiye için hangi sistem doğru ise herkes fikrini ortaya koysun. Bir sistemi otoriter yapan, nasıl uygulandığıdır. Türkiye'nin konuşarak çözemeyeceği hiçbir sorunu yoktur." dedi.   Başbakan Ahmet Davutoğlu, hazırladıkları Başbakanlık genelgesi ile memur ve öğrencilerin Cuma namazlarına telaşsız bir şekilde huzur içinde gideceklerini ifade etti. “Bundan sonra herkes huzur içinde Cuma namazına gidecek” diyen Davutoğlu, “Hem mesai tam olarak gerçekleşecek, hem de ibadet etmek isteyenler ibadet etme imkanlarını en iyi şekilde kullanacaklar.” dedi.

Başbakan Davutoğlu, Cuma günleri öğle tatilinin ibadet hürriyetini engellemeyecek şekilde kullanılabilmesi için Başbakanlık genelgesi taslağı hazırladıklarını söyledi. Partisinin grup toplantısında konuşan Davutoğlu, şunları ifade etti: “Bu hepimizin hayatımız boyunca karşı karşıya kaldığı bir güçlüktür. Üniversite yıllarında, çalışırken, nasıl Cuma namazı öncesi bir telaşla; huzur ile, sakin bir şekilde gidilmesi gereken bir namaza nasıl telaşla gidilip, telaşla tamamlayıp hatta bazen imamlardan ‘aman hutbeyi kısa tutun da öğrenciler ya da memurlar işlerine dönebilsin’ diye ricada bulunduğumuzu hatırlarız. Bundan sonra herkes huzur içinde Cuma namazına gidecek. İsteyen gidecek, istemeyen gitmeyecek. Herkesin kendi inancına göre. Ama gitmek isteyenin huzur içinde gitmesini sağlayacak şekilde gerekli esneklik gösterilecek. Cuma günleri bir bayram günü kutlaması şeklinde de bütün Türkiye’de kardeşliğimize daha da fazla katkı sağlayacak bir ortam gerçekleşmiş olacak.”  
‘MESAİDEN HİÇBİR KAYIP YAŞANMAYACAK’

Yeni düzenleme ile mesaide herhangi bir kaybın yaşanmayacağını kaydeden Davutoğlu, “Ama mesaiden de hiçbir kayıp yaşanmayacak. Hem mesai tam olarak gerçekleşecek. Hem de ibadet etmek isteyenler ibadet etme imkanlarını en iyi şekilde kullanacaklar. Allah hayırlı, mübarek etsin. Cuma namazlarında edilen duaları da kabul buyursun.” dedi.   Başbakan Ahmet Davutoğlu, CHP ve MHP Genel Başkanları ile yaptığı görüşmelerde üç noktada mutabakata vardıklarını söyledi. Davutoğlu, yeni anayasa görüşmelerinde muhalefet liderlerinden destek istediklerini ifade ederek, “En olumlu sonuçlardan biri de üç liderin 12 Eylül Anayasası'ndan memnun olmadığımızı ifade etmemizdir. Yeni bir anayasaya duyulan ihtiyaç da liderler arasında kabul görmüştür.” dedi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada polemik ve küçük hesaplara rağbet edilmemesi gerektiği üzerinde durarak CHP ve MHP Genel Başkanları ile yaptığı görüşmeden söz etti. Davutoğlu, “Biz onların denetim ve eleştiri haklarına saygı duyarız. Onların da bizim biran önce en etkin icraat yapma irademize aynı ölçüde saygı duymasını bekleriz. Eğer bundan sonra başlattığımız bu gelenek devam ederse emin Meclis Genel Kurulu’nda çok daha medeni siyasi nezakete uygun bir atmosfer oluşur.” diye konuştu.  
‘KILIÇDAROĞLU VE BAHÇELİ İLE 3 NOKTADA UZLAŞIYA VARDIK’

Başbakan, her iki liderle mutabakat kaldıklarını hususlar hakkında şunları ifade etti: "Kılıçdaroğlu ve Bahçeli ile yaptığımız olumlu geçen görüşmelerde bir ilk adım olarak üç noktada uzlaşıya vardık. Bunların ilki; anayasa yapım sürecinde nasıl bir yöntem izleneceği konusudur. Bir uzlaşma komisyonun kurulması ve anayasa yazım sürecinin bu komisyon tarafından işletilmesi konusunda mutabık kaldık. Bu görüşmelerimizden bu anlamda muhteva olarak anayasanın muhtevası itibariyle çıkan en olumlu sonuçlardan biri de üç liderin 12 Eylül Anayasası'ndan memnun olmadığımızı ifade etmemizdir. Yeni bir anayasaya duyulan ihtiyaç da liderler arasında kabul görmüştür.”  
'MUHALEFETİN DESTEĞİNİ GENEL KURUL VE KOMİSYONLARDA DA BEKLİYORUZ'

Bunun önemli bir başlangıç noktası olduğunu kaydeden Ahmet Davutoğlu, görüşmelerden çıkan ikinci uzlaşma alanının Meclis iç tüzük değişikliği ile geçen dönemde kurulan komisyonun çalışmalarına devam etmesi olduğunu kaydetti. Davutoğlu, sözlerini şöyle tamamladı: “Üçüncü uzlaşma noktamız ise AB uyum süreci, özellikle vize muafiyeti çerçevesinde getirdiğimiz reform paketlerinde ortak hareket edilmesidir. Bu anlamda kaybedecek hiçbir vaktimiz yok. Bu çerçevede ilk olarak gündeme alacağımız vize muafiyeti paketi konusunda muhalefetin görüşmelerde dile getirdiği bu desteği Meclis Genel Kurulu'nda ve komisyonlarda da göstermesini bekliyoruz. 31 Mart’a kadar bu paketlerin geçmesi halinde temmuz ayında pilot uygulama, ekim ayında da vize muafiyetine geçiş ile vatandaşlarımızın Avrupa’ya vizesiz geçme dönemi başlayacak.”           

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Çankaya’nın yeni parkları halkın hizmetinde
Çankaya’nın yeni parkları halkın hizmetinde
Mamak’ta kapımda spor coşkusu
Mamak’ta kapımda spor coşkusu