Ağır Bakımı Tamamlandı! Teleferik Hattı Yenilendi
  • Reklam

Ağır Bakımı Tamamlandı! Teleferik Hattı Yenilendi

Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından, Türkiye’nin ilk ve tek toplu taşıma aracı olarak hizmet veren Yenimahalle-Şentepe teleferik hattında yoğun bakım ve onarım çalışmaları yapıldı. Teleferik hattının işletim süresi olan 22 bin 500 saati doldurması nedeniyle gerçekleştirilen ağır bakım ve onarım çalışmaları, yurt dışından gelen uzman ekip tarafından gerçekleştirildi.

24 Nisan 2018 - 09:57 - Güncelleme: 24 Nisan 2018 - 09:57

Her gün 20 binin üzerinde Başkentlinin toplu taşıma amaçlı olarak kullandığı teleferik hattında, 5 Mart ile 5 Nisan 2018 tarihleri arasında gerçekleştirilen bakım ve onarım çalışmalarının ardından seferler yeniden başladı.

Batıkent metrosu ile entegre olarak hizmet veren toplam 4 istasyon ve 3 bin 257 metre uzunluğundaki Yenimahalle-Şentepe hattındaki bakım ve onarım çalışmaları ilk 3 istasyonda yapıldı.

 

ÖNCELİK GÜVENLİK

EGO Genel Müdürlüğü yetkilileri, ağır bakım ve onarım çalışmalarının, yolcuların güvenli ve konforlu bir ortamda seyahat etmelerini sağlamak amacıyla gerçekleştirildiğini söyledi.

Teleferik hattında periyodik ve kısa süreli bakımların yanı sıra uzun süreli bakımlarının da yapılmasının zorunlu olduğunu ifade eden yetkililer, Yenimahalle -Şentepe teleferik hattının bünyesinde bulunan bütün sistemlerin tek tek incelenerek, gözden geçirildiğini vurguladılar.

 

YENİLENEN AKSAMLAR TESTEN GEÇİRİLDİ

Yetkililer, çalışmalar kapsamında sensör kablolarının montajı ve demontajının yapıldığını kaydederek, “Kule direklerinin tepesinde bulunan bataryalar, sırasıyla indirilerek, bu bataryalarda bulunan bütün ekipmanlar NDT (Tahribatsız muayene) usulü ile analizleri yapılarak, problem oluşturabilecek parçalar, yenisiyle değiştirildi” bilgisini verdiler.

Ekipler, istasyonların servis fren ve acil fren bakımlarını da yaparak testten geçirirken, motor ve aksamları dahil dikey ve yatay makaralar ile kauçuk yatakları da yenileriyle değiştirdi. Bakım kapsamında jeneratör ve transfer panoları da kontrolden geçirildi.

 

YOLCULAR OTOBÜSLE TAŞINDI

24 bin yolcu taşıma kapasitesine sahip Yenimahalle-Şentepe teleferik hattı, bakım çalışmaları süresince çalıştırılmazken, EGO Genel Müdürlüğü, teleferiği kullanan yolcular için ek otobüs seferleri koyarak Başkentlilere mağduriyet yaşatmadı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..