AKM Kültür Gezilerine Yenisini Ekledi. Gezi Tarihi ve Yeri...

AKM Kültür Gezilerine Yenisini Ekledi. Gezi Tarihi ve Yeri...

Atatürk Kültür Merkezi Başkanlığı Ahlat, Kervansaraylar ve Çini temalı kültür gezilerine bir yenisini ekliyor.

04 Mayıs 2017 - 13:23 - Güncelleme: 04 Mayıs 2017 - 13:25

Atatürk Kültür Merkezi Başkanlığı  Ahlat, Kervansaraylar ve Çini temalı kültür gezilerine bir yenisini ekliyor. 08-13 Mayıs 2017 tarihlerinde Ankara, Çorum, Çankırı Amasya, Tokat, Sivas, Divriği, Nevşehir, Niğde, Kayseri, Aksaray ve Konya güzergâhında  planlanan gezide, başta darüşşifa ve medreseler olmak üzere 100'ün üzerine Selçuklu devri tarihi eseri yerinde gözlemleme imkânı sunuluyor. Ziyaret edilecek noktalar arasında Pervane Dârüşşifası, Mahperi Hatun Kervansarayları, Divriği Turan Melek Hatun Dârüşşifasi, Sivas Çifte Minareli Medrese, Tokat Yağıbasan Medresesi, Kayseri Gevher Nesibe Hatun Dârüşşifasi, Niğde Ak Medrese, İnce Minareli Medrese gibi önemli eğitim ve bilim kurumları da bulunuyor.

Anadolu Selçuklu ve Beylikler Dönemi darüşşifaları ve medreselerini yerinde incelemek, konuyla ilgili bilgi, tecrübe ve farkındalığı arttırmak amacıyla Türkiye’nin her yerinden 50 genç akademisyen geziye davet edilmiştir. Büyük çoğunluğu doktora düzeyindeki bilim ve kültür gezisi heyetine gezi boyunca Prof. Dr. Gönül Cantay, Sivas ve Divrği’de Prof. Erdal Eser eşlik edecekler.

Ayrıca AKMB'nin talebi üzerine Vakıflar Genel Müdürlüğü ve Kültür Turizm Bakanlığı'nca görevlendirilmiş yetkililer de heyete eşlik edeceklerdir.

"Selçuklu ve Beylikler Dönemi Medreseleri ve Dârüşşifaları Eğitim, Bilim ve Kültür Gezisi"yle amaçlanan, tıp tarihi, bilim tarihi, eğitim tarihi, sanat tarihi başta olmak üzere Selçuklu ve Beylikler dönemi Türk tarihi alanlarında çalışmaya başlamış ve henüz araştırma dönemindeki genç bilim insanlarına, üzerinde çalıştıkları eserleri yerinde görme, gözlemleme, kitâbeleri okuma, fotoğraflama ve ölçümleme imkânı sunmak ve bu yolla Türk kültür tarihi çalışmalarını desteklemektir.

5 gece 6 gün sürecek gezinin ulaşım ve konaklama giderleri Kurumumuzca karşılanacak gezinin bitiminde katılımcılardan birer yazı yazmaları talep edilmiştir. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
ATO üyelerine “Ankara ticaret akademisi” eğitimi
ATO üyelerine “Ankara ticaret akademisi” eğitimi
Ankara'nın
Ankara'nın "kuş cenneti" 200 kuş türüne ev sahipliği yapıyor