Aksaray’da Kurban Bayramı Namazı Saat Kaçta? İşte Aksaray’da...
  • Reklam

Aksaray'da Kurban Bayramı Namazı Saat Kaçta? İşte Aksaray'da Bayram Namazı Saati

Türkiye 21 Ağustos 2018 Salı günü Kurban Bayramını kutlamaya hazırlanıyor. Aksaray’da bayram namazı saat kaçta, Aksaray’da bayram namazı ne zaman, Aksaray’da Kurban Bayramı için namaz saat kaçta, Aksaray’da bayram ezanı saat kaçta okunacak gibi tüm soruların cevaplarını Haber Ankara özel haberinde bulabilirsiniz. İşte Aksaray’da Kurban Bayramı namaz vakti...

20 Ağustos 2018 - 07:00

Türkiye 21 Ağustos 2018 Salı günü Kurban Bayramını kutlamaya hazırlanıyor. Aksaray’da bayram namazı saat kaçta, Aksaray’da bayram namazı ne zaman, Aksaray’da Kurban Bayramı için namaz saat kaçta, Aksaray’da bayram ezanı saat kaçta okunacak gibi tüm soruların cevaplarını Haber Ankara özel haberinde bulabilirsiniz. İşte Aksaray’da Kurban Bayramı namaz vakti...

Aksaray’da, Kurban Bayramı'nda  bayram namazı, 06:43'te kılınacak. Milyonlarca kişinin bayram sevincini müjdeleyen namaz için Aksaray’da 06:43'te camilere akın edecek.

Yetkililer, bayram namazının kılınış şeklinin her sene olduğu gibi bu sene de cami görevlilerince açıklanacağını belirttiler.

 

BAYRAM NAMAZI NASIL KILINIR?

Bayram Namazının Kılınışı Birinci Rek'at:

1) Cemaat düzgün sıralar halinde imamın arkasında yer alır ve "Niyet ettim Allah rızası için Kurban yada Kurban Bayramı namazını kılmaya, uydum imama" diye niyet eder.

2) imam "Allahu Ekber" deyip ellerini yukarıya kaldırınca. Cemaat de "Allahu Ekber" diyerek ellerini yukarıya kaldırıp göbeği altına bağlar.

3) Hem imam, hem de cemaat gizlice "Sübhaneke"yi okur. Bundan sonra üç kere tekbir alınır. Tekbirlerin alınışı şöyledir:

Birinci Tekbir: imam yüksek sesle, cemaat da onun peşinden gizlice "Allahu Ekber" diyerek (iftitah tekbirinde oldugu gibi) ellerini yukarıya kaldırıp sonra aşağıya salıverirler. Burada kısa bir süre durulur.

ikinci Tekbir: ikinci defa "Allahu Ekber" denilerek eller yukarıya kaldırılıp yine aşağıya salıverilir ve burada da birincide oldugu kadar durulur.

Üçüncü Tekbir: Sonra yine "Allahu Ekber" denilerek eller yukarıya kaldırılır ve aşağıya salıverilmeden bağlanır.

 

  BAYRAM NAMAZININ ÖNEMİ
 

Müslümanların dini anlamda, cuma dışında iki büyük bay­ramı vardır: Fıtr ve Azha... Birincisi, Kurban Bayramına, ikinci­si Kurban Bayramına delalet eden isimlerdir.

 

Bu iki bayramda cumadan farklı şekilde bir kaynaşma, görüşme, selamlaşma, tebrikleşme ve fakirlere yardım elini uzat­ma; dostları ve yaşlıları ziyaret etme kendini gösterir. Böylece küçüklerin, fakirlerin, muhtaçların daha çok sevindirildiği; büyüklerin daha çok saygı ve ilgiyle ziyaret edildiği bu günlerde şüphesiz ki İslam'ın yüce hikmetleri söz konusudur.

 

İman ve kültür birliği çerçevesinde kalpler feyiz ve rahmet le dolup taşar; vicdanlar huzura kavuşur; aileler geniş çapta sevgi ve saygı havası içinde kaynaşma ortamı bulur; inanan herkes için bayram huzur, güven, neşe kaynağı olur.

 

Bunun için bayram günü her müslümanın güzel ve temiz el­bisesini giymesi, güzel koku sürünmesi, güzel bir görünüm arzetmesi, daha çok cömert olması ve daha fazla dost ve yakınlarıyla buluşması sünnet kılınmıştır.

 

Camiye namaza, dostuna ve büyüklerine ziyarete giden mü'minin, -düşman tehlikesi yoksa- silah taşıması mekruhtur.

 

Mümkün olduğu takdirde camiye yaya gitmek, camiden eve dönerken başka bir yol izlemek, yolda tekbir getirmek de sünnettir. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..