Alaplı’da Tarıma Dayalı Ekonomik Yatırımlar Toplantısı

Alaplı'da Tarıma Dayalı Ekonomik Yatırımlar Toplantısı

Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından "Tarıma Dayalı Ekonomik Yatırımların Desteklenmesi" konulu toplantı düzenlendi.

19 Kasım 2014 - 13:19

Alaplı Belediyesi Kültür Salonu'ndaki toplantıda konuşan İl Müdürü Necmi Çelik, kentteki iş adamlarının tarıma dayalı ekonomik yatırımlara verilen hibe desteğinden yararlanmalarını sağlamayı amaçladıklarını belirtti.
Bakanlığın, bilimsel teknolojiye uygun üretimler yapılabilmesi için birçok konuda hibe desteği verdiğini vurgulayan Çelik, şunları söyledi:
"Türkiye'de 42 il, AB Katılım Öncesi Yardım Aracı Kırsal Kalkınma Programı (IPARD) projeleri kapsamındaydı. Bakanlığımız Avrupa Birliğini ikna edemediği için 39 ilimiz ise bu programın dışında kalmıştı. Bakanlığımız pozitif ayrımcılık yaparak IPARD'a verilen bütün desteklerin aynısını 39 ilimize vermeye başladı. Çok güzel bir yatırım, ilimizde bunun uygulanmasını çok arzu ediyorum. Şu anda 3 milyon liraya kadar üst sınır bir proje hazırlayabiliyoruz. Bu tüzel kişilik veya birlik, şirket de olsa 3 milyona kadar müracaatını yapabiliyor.   O zaman bunun yüzde 50'sini yani 1 milyon 500 bin lirasını hibe olarak alabiliyor."
Çelik, geçen yıl 5 projenin onaylandığını bildirerek, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Ne kadar çok işletme kurulursa, o kadar çok istisnam ve milli ekonomiye katkı demektir. 24 Aralık, proje teslimlerinin son tarihidir. Arıcılık, küçük ve büyükbaş hayvancılık, kanatlı ve bitkisel üretim her alanında yatırıma yönelik hibe destekleri var. Bu bölgede tavuk çiftlikleri var. Burada en büyük tehlike tavuk gübrelerinin kullanımıdır. Çevreyi rahatsız ediyor ve kirletiyor. Bunun önlemenin yolu gübreleri geri dönüşüme ve enerjiye dönüştürmek için yatırım yapmaktır. Devlet bu yatırımlara da hibe veriyor. Alaplı ve Ereğli'nin yüzde 94'ü fındıkla uğraşıyor. Biz sadece fındığı üretiyoruz. Tüccara satıyoruz. Bizim ürünü işlememiz lazım artık. Çikolata yapalım, fındık kırma paketleme yapalım. Alaplı'nın da bir markası olsun. Bu Proje bunları yapmamız için tam bir fırsattır. Biz her zaman üreticimize, çiftçimize destek vermeye hazırız."          

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
1 dakikada banka soygunu
1 dakikada banka soygunu
Pandemi döneminde Ankara turizmi unutulmadı
Pandemi döneminde Ankara turizmi unutulmadı