Ali Karaca: ’Sıcak Pazar Yerleri Kurulmalı’

Ali Karaca: 'Sıcak Pazar Yerleri Kurulmalı'

Haber Ankara ekibi olarak, Türkiye Sebzeciler, Meyveciler ve Seyyar Pazarcılar Federasyonu Başkanı Ali Karaca’yı ziyaret ettik. Karaca, küçük çitçilere destek olunması gerektiğini belirterek "Küçük çiftçiye destek vererek, pazarların alışveriş merkezleri ya da marketlerle rekabet etmesini sağlamalıyız." ifadelerini kullandı.

03 Şubat 2016 - 12:27

Haber Ankara ekibi olarak, Türkiye Sebzeciler, Meyveciler ve Seyyar Pazarcılar Federasyonu Başkanı Ali Karaca’yı ziyaret ettik. Karaca, küçük çitçilere destek olunması gerektiğini belirterek "Küçük çiftçiye destek vererek, pazarların alışveriş merkezleri ya da marketlerle rekabet etmesini sağlamalıyız." ifadelerini kullandı.

İşte Ali Karaca’ya sorularımız ve aldığımız yanıtlar:

Haber Ankara’ya konuk olduğunuz için teşekkür ederim. Kendinizden biraz bahseder misiniz?

15.12.1964 Haymana doğumluyum. Ortaokul ve liseyi Polatlı’da bitirdim. İmam Hatip Lisesi mezunuyum. Yaklaşık 10 yıl amatör kulüpte kalecilik yaptım. Daha sonra 2002 yılında Başkanlığa seçildim. 1996-1997 yıllarında Oda yöneticiliği yaptım. Yaklaşık 8 yıl Polatlı Spor Kulübü Başkanlığı ve Esentepe Spor Kulübü Başkanlığı yaptım. Yorucu olması ve iş yoğunluğu olması bakımından başkanlığı bıraktım. Haymanalılar Federasyonu’nda görevliyim. Aynı zamanda Polatlı’da Pazarcılar Odası Başkanı’nın yanında Hal Başkanlığı görevi ile meşgulüm. 25 Haziran 2014 yılında ise Türkiye Sebzeciler, Meyveciler ve Pazarcılar Federasyon Başkanlığı’na seçildim. Göreve geldiğimiz ilk yıl Cumhurbaşkanımızın teşrifi ile beraber bir pazar çalışması yaptık. Sırtımızda bir yük olan sosyete pazarlarının kalkması ve Pazar İşletme Kooperatifleri’nin fesh edilmesi konusunda Cumhurbaşkanı talimat verdi. Araya seçimler girdi. Bugün Bakanımız ile yarım kalanlar için çalıştık. Bağkur primlerinin yüksek olmasını Süleyman Soylu’ya ilettik ve yüksek merciler ile görüşülmesi için söz aldık.
    Rusya ile yaşanan olumsuzluklardan esnafımız etkilendi mi?

Hayır etkilenmedik. Rusya pazarının kapatılması ve oradaki ürünlerin Türkiye’de sürümesinin bize zarar vermesi söz konusu değil. Hala Rusya bizden limon alıyor. Rusya’nın bizden ürün almayıp ta tarlalara döküldüğü görülmedi. Her şey para ediyor. Portakalda rekolte bolluğu vardı, Rusya almayınca sorun olacağını sandık ama Gümrük Bakanı hamle yaptı ve yeni pazarlar oluştu.
    Pazardaki ürünlerde neden sürekli fiyat değişikliği oluyor?

Enflasyon her zaman pazarları etkiliyor. Baba mesleğim olan pazarcılıkta şunu gördüm ki 15 yıl önce sattığımız fiyatlar şuan ile aynı. Hem de maliyet fazla olmasına rağmen. Kış aylarında maliyet zaten soğuktan fazla olur.
    Marketlerdeki sebze ve meyve satışı pazarı etkiliyor mu?

Marketlerin şehir içinde olması başta bizi etkiledi. Bilinçsiz alışverişleri kredi kartı patlaması oldu ama artık pazara dönüş sağlandı. Pazar bir kültürdür. Bu anlayış bırakılmadı. Çünkü göremedikleri komşusunu, akrabasını pazarda görebiliyor. İnsanlar pazarda parasına göre alışveriş yapabiliyor. Bu marketlerde söz konusu olamıyor. Bilinçsiz alışverişten dönüş oldu. Ankara’nın bu soğuğunda Pazar kuramıyoruz. Kurduğumuz takdirde ürünleri koruyamayız. Yerel yönetimden ricamız; sıcak Pazar yerlerinin kurulmasıdır. Aynı marketlerle rekabet unsuru yaratacak Pazar yerlerinin kurulmasını istiyoruz. Pazar kurulduğu zaman marketler fiyatları düşürüyorlardı, 15 gündür Pazar kurulmuyor ve fiyatlar arttı. Pazarcılar sektörde olması gerekiyor.
  Üretim neden azalıyor?

Ben çiftçiyim. Kendimden örnek vereyim. Bugün bir çiftçi seracılık veya hayvancılık yapacaksa bankalar ipotek istiyor. Çiftçide mal olsa zaten kredi istemez. Küçük çiftçiye destek vermemiz gerekiyor. Şuan destek var ama küçük üretici faydalanamıyor.
    Etlerde şu an büyük bir artış var ve eti dışarıdan ithal ediyoruz. meyve ve sebze içinde aynı durum söz konusu olacak mı?

İnsanları üretim yapmaya teşvik etmezsek olabilir. Şuan dışarıdan et ithal ediyoruz. Demek ki burada üretim yok. Aslında hayvancılık iyi durumdaydı ama süt ve yem pahalıydı. Onlar ucuz olsa et fiyatları zaten düşer. Sebzede nadir ülkeler arasındayız ama küçük çiftçiye hem bankalardan hem devletten destek vermeliyiz. Büyük işadamları bu işi kurumsallaştırmak istiyor. Şuan üretici üretiyor, halci kar koyuyor, pazarcıya satıyor. Halciyi aradan kaldırmamız gerekiyor. Pazarcılar Federasyonu’nun da bunun üzerine çalışıyoruz. Aradaki komisyoncuyu aradan kaldırmaya çalışıyoruz. Bu durumda zarar gören tüketici.
    Son olarak eklemek istedikleriniz nelerdir?


Bizler et ile tırnak gibiyiz. Bize düşen bu saatten sonra birlik ve beraberlik içinde, huzurlu yaşayacağımız bir ülke olmak.             

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Sinir krizi geçiren şahıs polise ve sağlık ekiplerine zor anlar yaşattı
Sinir krizi geçiren şahıs polise ve sağlık ekiplerine zor anlar...
Sosyal yardım sosyal mesafeyi unutturdu
Sosyal yardım sosyal mesafeyi unutturdu