Altındağ Belediye Başkanı Veysel Tiryaki Sosyal Köşe’de...

Altındağ Belediye Başkanı Veysel Tiryaki Sosyal Köşe'de Vatandaşların Sorularını Yanıtladı...

Beş senedir Başkent Ankara'ya internet ortamından doğru ve güvenilir haber hizmeti veren, kentin tek marka tescilli ve en çok ziyaret edilen yerel haber sitesi Haber Ankara, sosyal medya üzerinden canlı yayınlarına devam ediyor. Sosyal Köşe'nin bu haftaki konuğu: Altındağ Belediye Başkanı Veysel Tiryaki...

05 Kasım 2018 - 11:44 - Güncelleme: 05 Kasım 2018 - 11:44

Beş senedir Başkent Ankara'ya internet ortamından doğru ve güvenilir haber hizmeti veren, kentin tek marka tescilli ve en çok ziyaret edilen yerel haber sitesi Haber Ankara, sosyal medya üzerinden canlı yayınlarına devam ediyor. Sosyal Köşe'nin bu haftaki konuğu: Altındağ Belediye Başkanı Veysel Tiryaki...

Tiryaki, 'Sosyal Köşe'de hem Ankaralıların sorularını yanıtladı hem de Altınköy Açık Hava Müzesi'nden Hamamönü'ne, Hamamarkası'ndan Ulucanlar Cezaevi Müzesi'ne kadar ses getiren bir çok projesini anlattı.  Tiryaki, Yerel Seçimlerde adının Ankara Büyükşehir Belediyesi için geçmesiyle ilgili iddialara da açıklamada bulundu. Vaysel Tiryaki, "Hırslı olmamak lazım. Biz kadere inanan insanlarız. Ne de hayır olduğunu insanlar bilemez. Doğru olan Mevla’dan hayırlı olanı istemektir. Mevla’dan hayırlı olmayan hiçbir şey istemedik. Seçimlere de daha çok uzun zaman var. Boş insanların sokak dedikodularıyla memleket bu halde" dedi.

 Veysel Tiryaki'nin açıklamalarından satır başları şöyle:

 

BORCU OLMAYAN BELEDİYE

Veysel Tiryaki’nin açıklamalarından satır başları:

"1400 belediye var. Bunların içerisinde hiçbir borcu olmayan, kendi kaynaklarıyla ayakta duran, kaynakların yüzde 50’sini yatırıma ayıran belediye… Altındağ, Ankara demek aslında. 1920’lerin, 39’ların, 40’ların Ankara’sı Altındağ. Ankara’nın tarihini, dokusunu anlatan bir yer. Cumhuriyet’i kuran insanların yaşadığı bir yer. Ankara’daki manevi merkezlerin bulunduğu bir yer. Yüzde 80’ini gecekonduyla kaplanmış bir yer. 2004 yılından itibaren belediyeyi çalışan belediye haline getirmek için yeniden dizayn ettik. Müdürlük sayısını 30’dan 10’lara düşürdük. Belediyede taşeron değil, kendi işçileriyle hizmet verdik. Kiralık araç kullanmamayı tercih ettik. Yeniden yapılanmayla birlikte, geçmiş borçlarını da ödeyen, hizmetlerini kendi kaynaklarıyla gören, gecekonduların tek tek ortadan kalktığı bir konuma geldi. Son 50 yılın en hızlı dönüşümü olan dönemdir bu.

 

YÜZDE 85'İ GECEKONDULARLA KAPLIYDI

İnsanlar yerel yönetimlere güvenmiyordu, önce güvenlerini kazanmak gerekiyordu. Önce bunu değiştirmek istedik. Altındağ’ın yüzde 85’i gecekonduyla kaplıydı. Yapılaşma sıfır noktasındaydı, yollar yoktu, imara açılmış alanlar yoktu. Önce imar planlarını yaptık ve insanların güvenlerini kazanmaya çalıştık. Tarihi doku alanları ayağa kaldırıldı. Gecekondu sahipleri, tapusu olmayan insanlar tapu sahibi oldu. 15 bin konut yapılır hale geldi. Kavgasız gürültüsüz 55 bin gecekondu yıkıldı. Müteahhitlerin yıktıkları bunun dışında. Birkaç mahallemiz kaldı dönüşüm başlatamadığımız. Onların da imar planları bitti. Bazılarında Ulubey, Önder’de başladı yapılaşma.Öyle mahalleler vardı ki, yıkın dediğimizde mahalle kendisi yıkıyordu.

Burası metropol, bazı mahallelerde Büyükşehir’in sorumluluğunda. Yıkım onların sorumluluğunda. Bunlar dışında, hızla bir dönüşüm yapmaya çalışıyoruz.

Binaları yenilemekle değişim olmaz, zihin olarak de değişiklik yapmak lazım. Bazı hemşehrilerimiz, kültür merkezleri ve parkların çok sayıda yapılmasından şikayetçi oldu alışık olmadıkları için.

Çocuklarımız rahat büyüsün, sağlıklı olsun istiyorsak, sadece onların oturacağı mekanlar yaparak, araba alarak yapamayız. Böyle olursa insan değil yaratıklar oluştururuz. Sanatın, kültürün müşterisi olacak insanlar yetiştirmemiz lazım. Kütüphaneye, parka, okula, ibadethaneye, kültür merkezine ihtiyaç var. Eğitim yatırımına ihtiyaç var. Bunları ihmal ettiğimiz takdirde huzur bulamayız.

 

ÇİNÇİN'DEN GÜLTEPE'YE

Dün o bölgeden geçiyordum. Bir vatandaş, ‘Buradan geçen dolmuşlardaki tabelalardan Çinçin’i kaldırınız’ dedi. Evet, burası artık Gültepe.. Türkiye’deki kentsel dönüşüme en iyi örnektir. Herkesin ismini bildiği ama gitmek istemediği bir yerdi. Ama artık, öğretmenler, emniyet müdürleri, devlet memurları, polisler, üniversite hocalarının oturduğu bir alan haline geldi. Gençlik merkezleri, yüzme havuzları düğün salaonları gibi bütün tesislerin olduğu bir yer haline geldi. Bugün Türkiye’de bürokrasi ve iş dünyasından çoğu insan burada düğün yapıyor. İlçe Emniyet Müdürlüğü Çinçin’in ortasında, 2 tane üniversite urdu açtık. Başkentgaz oraya taşınıyor. Tapu Kadastro’ya bina yapıyoruz. Herkesin dikkatini çeken bir dönüşüm gerçekleşmiş oldu.

 

GÜNEŞEVLER, ÖRNEK MAHALLELERİ

Güneşevler dedikleri mahalle tamamen yenilendi. Belki o bölgede bayıdırlık bakanlığı tarafından yapılan bir bölge var, dönüşüm planları yapılırken buradaki vatandaşlarımız istememişti, şimdi isteniyor. Planlarımızı yaptık, gönderdik. Kısa sürede yapılaşacak o bölgede.

Örnek Mahallesi’nde çok yakın tarihe kadar buralarda dönüşüm istenmiyordu. Bunlar diğer yapılan yerleri görünce, talep gelmeye başladı. Örnek mahallesinde 2 ada, çşb’dan risk alanı ilan edildi. Belediye olarak planı yaptık, şehircilik bakanlığına gönderdik. Mahalle’nin 3’te 2’sini kapsıyor bu 2 ada..

 

ÇÖP KONTEYNERLERİ

Çöp konteyeri koymayan belediyeyiz. Avrupa’nın birçok kentinde böyle bir şey yok. İnsanlarımızı eğitmek durumundayız. Konteyner koyduğumuzda 24 saat çöp atılacak, kokacak akacak. Biz çöp poşeti dağıtıyoruz. Burası köy değil, herkes zamanında çöpünü çıkaracak. 1 mahalleye koyduk, deniyoruz. Bakalım nasıl sonuçlar ortaya çıkacak.

 

ULUCANLAR CEZAEVİ

Altındağ Belediyesi olarak 2010’lu yıllarda alıp, restore ettirdik. Yıkılacaktı, çok önemli bir eseri Türkiye’ye kazandırmış olduk. Türkiye’nin en çok ziyaretçi alan özel müzesidir. Bir kısmı müze olarak kalmalıydı. İnsanlar kuyruk oluyorlar adeta.. Yarı açık kısmı da kültür sanat merkezi haline getirildi. Ankara’ya Altındağ’a değer katan bir yapı. Eskiden ekonomisini düzelten Altındağlı başka ilçeye kaçıyordu. Ama artık nüfus artıyor. Benim amacım nüfusun artması değil, ben buradaki insanların daha sağlıklı ortamlarda vakit geçirsin istiyorum.

 

ALTIN KONAKLAR

Hamamarkası’nda insanların oturması için evler yapıyoruz. Bunlar 50 yıldır, kimsenin gidip gezmediği, izbe olan yerlerdeyken, mahalleler oluşturuldu. Türk kültürünü yansıtan, aile yapısını  geliştiği bir yer olacak. Altındağ Belediyesi kapasitesinin çok üzerinde bir iş yaptı. Türkiye’de böyle bir tarih yapıyı ayağa kaldıran başka belediye yok. Altındağ ülkeye değer katacak, projeler yaptı.

Altındağ’ın kaymakamı Çankaya’da otururdu. Artık, merkezdeki kaymakamlar burada oturacak. Vatandaşlardan satın alıp yapıyoruz biz, tek şartımız ikamet etmeleri. Kesinlikle ticarethane olmayacak.

 

ALTINKÖY

Dünya’nın birçok yerinde böyle yerler var. Bölge tamamen gecekonduydu. Gecekondular yıkılarak yapıldı. 1000 dönüm bir alanı, yeşil alanı, Ankara gibi bir metropole kazandırdı. Köy evleri, su değirmeni, kalaycısı, bakkalı, bakırcısıyla… Aslında bir ilçe belediyesinin yapacağı iş değil. Köy evleri karadenizden sökülerek getirildi. İhale edilecek bir proje de değil. Şimdi mescit inşa ediliyor. At maneji yapıldı. Çocuklar orada gelip ata binecekler. Sütün nasıl olduğunu bilmeyen çocuklar yetiştiriyoruz. Yumurtanın nasıl odluğunu, unun nasıl yapıldığını, ekmeğin nasıl olduğunu görsünler..

 

ADAYLIK

Ne söyleyeyim bu konuda? 3 dönemdir çok yoğun bir çaba içinde olduk. Buralar bizim babamızın malı değildi, vatandaşların emanetiydi bunun bilincinde çalıştık. Örnek projeler yapıldı, Altındağ değişti. 3 dönem bir insan ömründe çok uzun zaman aslında. 3 dönem ya da 1 dönem yapar, çeker gidersiniz. Geriye baktığınızda kente kattığınız bir şey yoksa kente de vaktinize de yazık olur.

Hırslı olmamak lazım. Biz kadere inanan insanlarız. Ne de hayır olduğunu insanlar bilemez. Doğru olan Mevla’dan hayırlı olanı istemektir. Mevla’dan hayırlı olmayan hiçbir şey istemedik. Seçimlere de daha çok uzun zaman var. Boş insanların sokak dedikodularıyla memleket bu halde. Seçime 5-6 ay var, çok uzun bir süre…"

 

Veysel Tiryaki'nin konuk olduğu ve projelerini anlattığı 'Sosyal Köşe'yi kaçırmadınız. İzlemek için:

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x