Altındağ Belediyesi’nden Anlamlı Kadınlar Günü Programı

Altındağ Belediyesi’nden Anlamlı Kadınlar Günü Programı

Altındağ Belediyesi 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü, kadın eğitim ve kültür merkezlerinden eğitim alıp kendi başarı hikâyelerini kendileri yazan kadınlarla, sade şekilde kutladı.

09 Mart 2018 - 14:35

Altındağ Belediyesi 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü, kadın eğitim ve kültür merkezlerinden eğitim alıp kendi başarı hikâyelerini kendileri yazan kadınlarla, sade şekilde kutladı. Altındağ Belediyesi tarafından düzenlenen 8 Mart Dünya Kadınlar Günü programında Altındağ Belediyesi’nin açmış olduğu kadın eğitim ve kültür merkezlerinde eğitim alan ve kendi işinin sahibi olan altın kadınlar başarı hikâyeleriyle herkese örnek oldu.

Altındağ’da değişimin kadınlar ile başladığını vurgulayan Altındağ Belediye Başkanı Veysel Tiryaki,bu yıl Afrin’deki operasyon nedeni ile eğlence içermeyen sade bir program gerçekleştirdiklerine dikkat çekti. Başkan Tiryaki, açmış oldukları merkezler ile 60 binin üzerinde kadına 100 branşta eğitim verildiğini, yeteneklerini ortaya çıkarmalarını sağladıklarını ve pek çoğunu meslek sahibi yaptıklarını belirtti.

Altındağ Belediyesi’nin Kadınlar Günü dolayısıyla 6 Mart’ta açılan resim sergisi ile başlayan etkinlikleri, kadınların iş yeri açılışları ve kadın konulu söyleşi ile devam etti. Altındağ Belediyesi tarafından 29 Ekim Şair Baki Kültür Merkezi’nde 8 Mart Dünya Kadınlar Günü Programı kapsamında Altındağ Belediye Başkanı Veysel Tiryaki tarafından “Kahraman Kadınlarımız” ve “Her Kadın Bir Tılsımdır Dokunduğuna Işık Katar” isimli iki resim sergisinin açılışı da yapıldı.

 

TÜM KADINLARA ÖRNEK OLDULAR

Altınpark Kadın Eğitim Kültür Merkezi’nde eğitim gören ve kendi güzellik salonunu açan Serpil Yalçın, evli ve 2 çocuk annesi olduğunu, daha önce ev hanımlığı yaptığını, çocuklarından başka bir şeyle ilgilenmediğini ancak 2008 yılında Altınpark Kadın Eğitim Kültür Merkezi ile tanışmasının ardından hayatının değiştiğini ifade etti. Yalçın, “Aldığım eğitim sayesinde dış dünyaya açıldım, hayallerimi gerçekleştirdim. İnanmazdım ama şu an estetiysen ve cilt bakım uzmanı olarak kendi salonumu açtım. Ben Başkanımız Veysel Tiryaki’nin sayesinde yeni bir hayata adım attım. Şimdi başkalarına iş veriyorum” diye konuştu.

Mücadele ve azmiyle tüm kadınlara güç veren Zeycan Karataş ise, başına gelen tüm olumsuzluklara rağmen ailesine de işine de sahip çıkan kadınlardan. Karapürçek 1 Kadın Eğitim Kültür Merkezi üyesi olan ve 8 yıldır eğitim alan Karataş, hayatı boyunca hem aile hem de iş konusunda çok zor günler atlattığını belirtirken, şu anda “Zeycan Hanımın El Lezzetleri” adlı lokantasıyla dimdik ayakta durduğunu söyledi.

Küçük yaşta iş hayatına atılmak zorunda kalan Keriman Oluk ise Çamlık Kadın Eğitim Kültür Merkezi sayesinde hayal ettiği, üniversiteye gidip beden öğretmeni oldu. 29 yaşında ve 6 kardeşi olan Oluk, maddi durumdan dolayı üniversiteye gidemeyip iş hayatına atıldığını daha sonra ise Altındağ Belediyesi’nin kurduğu merkez sayesinde beden eğitimi öğretmenliğine hazırlanarak sınavı kazandığını anlattı.

 

ALTINDAĞ’DA DEĞİŞİM KADINLAR İLE BAŞLADI

Altındağ’da bu yıl Kadınlar Günü programını daha sade yaptıklarını belirten Başkan Tiryaki, her zaman kadınların eğitimine büyük önem verdiklerini ve kadınlarla birlikte Altındağ’ın büyük bir değişim yaşadığını kaydetti. Altındağ Belediye Başkanı Veysel Tiryaki şöyle devam etti:

 

“13 yılda, farklı mahallelerde 24 kadın eğitim ve kültür merkezi açtık. Bunları yaparken ilk yıllarda bize karşı çıkanlar çok oldu. “Kadınlara bunları neden açıyorsunuz, bu işlerle niye uğraşıyorsunuz” diye soruyorlardı. İlk bu işe başladığımızda Konya’ya bir gezi düzenlemek istedik. Bir otobüsü dolduramadık. Bugün ise merkezlerimize 60 bin kadın devam ediyor. O gün umutsuzluğa kapılıp vazgeçseydik, bugün bu duruma gelemezdik. Emek verdik.Çünkü kadın öğrenirse çocuğuna da öğretir. Toplumu şekillendiren, eğiten kadındır. 10 yıldır eğitim ve kültür merkezlerimiz ile kadınlarımıza sadece eğitim vermiyoruz onlara her türlü desteği veriyor, sıkıntılarını çözüyoruz. Merkezlerimize üye olan 60 bin kadın ile hem Altındağ’ın eğitimine hem de iş yeri açan, çalışan kadınlarımız ile Altındağ’ın ekonomisine büyük güç kattık. Başarılarıyla örnek olan tüm kadınlarımızı tebrik ediyor, önce şehit ve gazi anneleri, eşleri başta olmak üzere tüm kadınların 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutluyorum.”

 

TİRYAKİ’DEN SERT TEPKİ

Tiryaki, çok azalsa da hala bazı olumsuz seslerin kulağına geldiğini belirterek şunları söyledi:

“Biz Altındağ’da kadınlarla, gençlerle, çocuklarla, yaşlılarla, kimsesizlerle ilgileniyoruz. İlk günlere göre çok çok azalsa da arada sırada birileri bu işlere tepki gösteriyor diye bu işleri yapmaktan da vazgeçmeyeceğiz. Çünkü sadece güzel arabalara binmekle, güzel evlerde oturmakla bu toplumda mutluluğa erişmek mümkün olmaz. Önce kafaları değiştirmemiz gerekir. Allah akıl vermiş. Aklımızı kullanmamız gerekir. Din adı altında söylenen saçma sapan sözlere itibar etmeyiniz lütfen. Kendimizi iyi yetiştireceğiz, çocuklarımızı iyi yetiştireceğiz. Bu merkezler, bunun için var. Biz 10 yılda 10 bin kadına okuma yazma öğretmişiz. Artık bu devirde okuma yazma bilmeyen kalmamalı. Ama bizim merkezlerimiz olmasaymış demek ki bu kadar insan hala okuyup yazamayacaktı. Onun için bu merkezler aracılığı ile sağladığımız tüm imkanlardan sonuna kadar yararlanın ve benim gibi siz de bu konuda gelen olumsuz görüşlere kulaklarınızı tıkayın.”

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İşte Türkiye'deki bölge bölge koronavirüs vaka sayıları
İşte Türkiye'deki bölge bölge koronavirüs vaka sayıları
Bağlıca Bulvarı, Ankara Çevre Yolu’na bağlanacak
Bağlıca Bulvarı, Ankara Çevre Yolu’na bağlanacak