Altındağ’da 29 Ekim Şair Baki Kültür Merkezi Açıldı

Altındağ'da 29 Ekim Şair Baki Kültür Merkezi Açıldı

Altındağ Belediyesi kültür sanat yatırımlarına ara vermeden devam ediyor. İlçeye Sanat Sokağı, Şairler ve Yazarlar Müzesi gibi çok sayıda sosyokültürel donatı kazandıran Altındağ Belediyesi, 29 Ekim Şair Baki Kültür Merkezi’ni törenle hizmete sundu.

17 Mayıs 2018 - 11:21 - Güncelleme: 17 Mayıs 2018 - 11:21

Altındağ Belediyesi kültür sanat yatırımlarına ara vermeden devam ediyor. İlçeye Sanat Sokağı, Şairler ve Yazarlar Müzesi gibi çok sayıda sosyokültürel donatı kazandıran Altındağ Belediyesi, 29 Ekim Şair Baki Kültür Merkezi’ni törenle hizmete sundu.

Altındağ Belediye Başkanı Veysel Tiryaki, “Altındağ’ı daha yaşanılabilir bir ilçe haline getirmek için dönüşüm çalışmalarımızı hızla sürdürüyoruz. Kültür merkezlerimiz de kentsel dönüşüm projelerimiz içinde en fazla ağırlık verdiğimiz konuların başında geliyor. Altındağlılara, ‘Şairlerin Sultanı’ olarak anılan Baki’nin adına yakışır bir kültür merkezi armağan ediyoruz. Hem Şair Baki’nin adını ilçemizde yaşatmaktan, hem de Altındağ’ı kültür sanatın kalbinin attığı bir çekim merkezine dönüştürmekten mutluyuz. Parklar yüzme havuzları gibi sosyal donatılarla Altındağımızın çehresini değiştiriyoruz. Altındağ’a yatırımlarımız sürecek. Bu bölgede kütüphane, buz pateni salonu, pazar yeri inşa ediyoruz. Belediyemiz tüm yatırımlarını borçlanmadan gerçekleştiriyor. Bu da bizleri ayrıca gururlandırıyor” diye konuştu.

 

ALTINDAĞ’A 14 YILDA 300’Ü AŞKIN YATIRIM

Altındağ Belediyesi’nin son 14 yılda gerçekleştirdiği 300’ü aşkın yatırımla ilçenin hem yüzü güldü, hem de dokusu değişti. Ali Ersoy Mahallesi’nde hizmete açılan ve 10 bin metrekarelik alanda kurulu 29 Ekim Şair Baki Kültür Merkezi’nde 500 kişilik konferans salonu, kadınlar için derslikler, spor ve okuma salonları yer alıyor. Şair Baki Kültür Merkezi, geniş ve ferah sınıfları, spor salonları ve okuma alanları ile dikkat çekiyor.

Altındağ Belediye Başkanı Veysel Tiryaki’nin ev sahipliğinde gerçekleştirilen mütevazi açılış törenine, AK Parti Ankara Milletvekili Emrullah İşler, Ak Parti Sakarya Milletvekili Mustafa İsen, Divan edebiyatı konusunda uzman yazar Hayati İnanç, Ak Parti İlçe Başkanı Ahmet Karaca, ilçe yönetimi, meclis üyeleri, muhtarlar ve çok sayıda davetli katıldı. Altındağ Belediyesi Gençlik Merkezlerinde müzik eğitimi alan öğrenci Abdullah Buğra Karaca’nın Şair Baki’nin gazellerinden derleme icrası ile başlayan açılış töreni, protokol konuşmaları ille devam etti.

 

“ANKARA DEYİNCE AKLA ALTINDAĞ GELİYOR”

Altındağ’ın Ankara’nın kalbi olduğunu söyleyen AK Parti Sakarya Milletvekili Mustafa İsen “15 yıl önce Altındağ denildiğinde akla çöküntü yerler geliyordu. Bugünse Ankara deyince akla ilk Altındağ geliyor. Hamamönü önceden berduşlar mekânıydı. Bugünse Başkentimizin en itibarlı bölgesi” dedi.

Altındağ Belediye Başkanı Veysel Tiryaki’nin ilçenin çehresini değiştirdiğini belirten AK Parti Ankara Milletvekili Emrullah İşler de “Bu mahallede büyüdüm. Eski günleri hatırlıyorum. Buranın geçmişini bilen bir arkadaşınız olarak gençlerimize, kadınlara yönelik ve en önemlisi toplumun her kesimine hitap eden merkezlerle Altındağ’ın yeniden inşa edildiğini söyleyebilirim” diye konuştu.

Altındağ Belediye Başkanı Veysel Tiryaki ise Altındağ’daki dönüşümün hızla sürdüğüne dikkat çekti ve konuşmasını şöyle sürdürdü:

 

ALTINDAĞ’DA AÇILIŞLARIMIZ SÜRECEK

“Bundan 1-2 yıl öncesine kadar tamamı gecekondularla kaplı olan bir mahalle yeniden inşa ediliyor.Altındağ’ın diğer bölgelerine olduğu gibi 1.6 emsalle inşaat yoğunluğuyla biz bu dönüşümleri yapıyoruz. Çünkü 50 yıl sonrasını da düşünmek zorundayız. Bir taraftan bu dönüşümü yaparken bir taraftan da sosyo-kültürel tesislerle burayı donatıyoruz. Şu anda içinde bulunduğumuz alanın hemen etrafında yüzme havuzları, parklar, bahçeler, kütüphaneler, okullar, sağlık tesisleri, gençlik merkezleri var. Bu kısa sürede inşa edildi. Çok yakın bir tarihte burada bir kaç açılış daha yapacağız. Bunlardan bir tanesi müstakil bir kütüphane açacağız. Yine, inşaatı biten ve açılışa hazır olan bir buz pateni salonunu da yakın tarihte hizmete açacağız. Yanı başımızda pazar yeri inşa ediyoruz. Ramazan ayı içinde de açılışlarımız var. Altındağ Belediyesi olarak şu anda cami inşaatlarımız sürüyor. Bu camilerin birkaç tanesini Ramazan ayı içinde açacağız.”

KUDÜS BİZİM İLK KIBLEMİZ

Ardından gündeme dair açıklamalarda da bulunan Başkan Tiryaki, ’’Kudüs bizim ilk kıblemiz. Maalesef uzun yıllardır İslam dünyasının içinde bulunduğu durumdan dolayı, İsrail tarafından kutsal bölge işgal altında, Müslümanlar zulüm görüyor, Müslümanlar katlediliyor. İsrail’in bu tavrını lanetliyor ve kutsal topraklarımızda yaşanan bu zulmün bir an önce son bulmasını,Ramazan ayının barış getirmesini temenni ediyorum. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın önderliğinde daima Filistin’in yanında olacağımızı tüm dünyaya bir kez daha ilan ediyoruz. İnşallah tüm Müslümanların da aklını başına almalarını ve bu gözyaşının dinmesini diliyorum” şeklinde konuştu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..