Altınköy’de 4. Aşure Şenliği Yoğun Katılımla...

Altınköy'de 4. Aşure Şenliği Yoğun Katılımla Gerçekleştirildi

Altınköy’de aşure kazanları kaynadı. Altınköy Açık Hava Müzesi’nde, yoğun bir katılımla Geleneksel 4. Aşure Etkinliği düzenlendi. Anadolu kültürünü başkentte tekrar canlandırarak, 100 yıl önceki köy hayatının tüm ritüellerini yeni nesil ile tanıştırmak misyonunu üstlenen Altınköy Açık Hava Müzesi, geleneklerimizi bugüne taşımaya devam ediyor.

02 Ekim 2018 - 13:13 - Güncelleme: 02 Ekim 2018 - 13:13

Muharrem Ayı nedeniyle düzenlenen etkinlikte, sabahın erken saatlerinde ateşler yakıldı, kazanlar kuruldu, dualar eşliğinde aşure kaynatılmaya başlandı. Altındağ Belediye Başkanı Veysel Tiryaki’nin de hazır bulunduğu etkinlikte, Başkan Tiryaki önce aşure kazanının başına geçti, aşure için gerekli malzemeleri itina ilen kazana döktü. Ardından kazanı büyük bir ustalıkla karıştıran Başkan Tiryaki, odun ateşinde pişen sıcak aşureyi ziyaretçilere elleriyle ikram etti.

 

Aşure yapımı ve ikramı ile başlayan 4. Geleneksel Aşure Etkinliği’nde ziyaretçiler meddah anlatısı ile aşurenin hikayesini de dinledi. Gün boyunca devam eden etkinlikte, Altınköy şerbeti, ekmeği, kavurga, hedik, nohut kavurması da gelen konuklara ikram edildi. Geleneksel gösteriler ve sokak oyunları ile Ankaralılar keyifli bir gün geçirdi.

 

“ALTINKÖY, GELENEKSEL KÜLTÜRÜ YAŞATMAYA DEVAM EDECEK”

Altınköy Açık Hava Müzesi'nin yıl boyunca geleneksel etkinliklere ev sahipliği yaptığını söyleyen Altındağ Belediye Başkanı Tiryaki şu ifadeleri kullandı:

 

“Altınköy, 100 yıl öncesinin köy hayatının canlandırıldığı yaşayan bir müze. Muharrem Ayı’nın sonralarına doğru geliyoruz ve bu ay biz Müslümanlar için önemli bir ay. Mübarek aylardan bir tanesi. Bu ayın başlangıcı ile birlikte Muharrem orucu tutulur. İyilikler çoğalır, yardımlaşma ve ikrama daha çok önem verilir. Anadolu’da bugün dağıtılan aşureye ‘Aşure Çorbası’ denir. Günümüzde de Anadolu’nun birçok yerinde aşure çorbası yapılıyor ve dağıtılıyor. Biz de temsilen Altınköy’de geleneksel olarak bu etkinliği devam ettiriyoruz. Etkinliğe gelen konuklarımızın mutlulukları yüzlerinden okunuyor. Geçmişte köy meydanlarında hep birlikte yapılan bir etkinliğe Altınköy’de tekrar tanıklık etmek herkesi mutlu etti. Altınköy, geleneksel kültürü yaşatmaya ve Ankara’da temsilcisi olmaya devam edecek.”

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
ATO üyelerine “Ankara ticaret akademisi” eğitimi
ATO üyelerine “Ankara ticaret akademisi” eğitimi
Ankara'nın
Ankara'nın "kuş cenneti" 200 kuş türüne ev sahipliği yapıyor