Altınköy’de Kışa Hazırlık Telaşı Başladı

Altınköy'de Kışa Hazırlık Telaşı Başladı

Türkiye’nin ilk açık hava köy müzesi Altınköy’de kışa hazırlık telaşı başladı. Başkentte, köy yaşantısının sürdürüldüğü Altınköy Açık Hava Müzesi’nde, köy kadınları yaklaşan kış mevsimi için hazırlıklarını sürdürüyor.

12 Eylül 2018 - 10:49 - Güncelleme: 12 Eylül 2018 - 10:50

Türkiye’nin ilk açık hava köy müzesi Altınköy’de kışa hazırlık telaşı başladı. Başkentte, köy yaşantısının sürdürüldüğü Altınköy Açık Hava Müzesi’nde, köy kadınları yaklaşan kış mevsimi için hazırlıklarını sürdürüyor. Biber kurutmasından tarhana yapımına, domatesten salça yapımına, makarna erişte kesiminden turşu kurumuna kadar birçok hazırlık ziyaretçilerin de ilgisini çekiyor.

Altındağ Belediyesi’nin köy kültürünü korumak ve bu zengin mirası gelecek nesillere aktarmak amacıyla bin dönümlük bir alana kurduğu Altınköy’ün bakkalı ise bu günlerde oldukça renkli. Hazırlanan doğal ürünler, eski usullere göre kurutulup Altınköy Bakkalı’nda satışa sunuluyor.

 

“HERKESİN SOFRASININ TATLI VE BEREKETLİ OLMASINI DİLİYORUM”

Altındağ Belediye Başkanı Veysel Tiryaki, tamamen gelenekselleşen kışa hazırlık heyecanını Altınköy aracılığı ile gelecek nesillere de gösterildiğini vurgulayarak şöyle konuştu:

“Altınköy’de birçok etkinliğimiz oluyor. Kışa hazırlığımız da diğerleri gibi geleneksel ve kültürel bir faaliyetimiz. Bizim annelerimiz, bundan yıllar önce köylerimizde, evlerimizde bu şekilde kışa hazırlanıyordu. Tarlada ürettiklerini yaz sonu toplayıp, kış için yiyecek haline getiriyorlardı. Tabi ki marketlerdeki ürünlerden çok daha farklı tadı olurdu, çok daha lezzetli… Biz de, Altınköy’de eskinin kışa hazırlığını yaşatmaya çalışıyoruz. Yiyeceklerimiz köyün bakkalında sizleri bekliyor. Kışa hazırlık sürecinin en güzel tarafı da herkesin el birliği ile yardımlaşarak işlerini halletmesidir. Komşular birbirlerine yardım eder, herkes bir işin ucundan tutar. Kış geldiğinde de hep beraber sofralara oturulur, ekmek paylaşılır. Kış mevsiminde herkesin sofrasının tatlı ve bereketli olmasını diliyorum.”

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turan görevden alındı.
Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turan görevden alındı.
Mamak'ın dört bir yanı dezenfekte ediliyor
Mamak'ın dört bir yanı dezenfekte ediliyor