Anadolu OSB Fabrikalarda Çalışan Kadınlarla 8 Mart’ı Kutladı

Anadolu OSB Fabrikalarda Çalışan Kadınlarla 8 Mart’ı Kutladı

Anadolu Organize Sanayi Bölgesi (Anadolu OSB) fabrikalarda çalışan kadınlarla Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde anlamlı bir etkinliğe imza attı.

09 Mart 2018 - 14:33

Anadolu Organize Sanayi Bölgesi (Anadolu OSB) fabrikalarda çalışan kadınlarla Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde anlamlı bir etkinliğe imza attı.

Bölgede çalışan çok sayıda kadının katılım sağladığı etkinlikte Polatlı Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya ve Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Kutsi Tuncay en fazla kadın istihdamıyapan firmalara plaket takdim etti.

 

ANADOLU OSB KADIN İSTİHDAMINDA ÖRNEK SEVİYEYE YÜKSELDİ

Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay, üretimde kadın emeğinin önemine dikkat çekerek, kadın istihdamının artırılması çağrısında bulundu.

Tuncay, “TÜİK verilerine göre, kadınların istihdama katılım oranı yüzde 28 seviyesinde iken, sanayi sektörü baz alındığında bu oran yüzde 15’ e düşüyor. Kadınların istihdam oranını artırmak ve ucuz işgücü zihniyetinden uzaklaştırmak en az siyasi erk kadar iş dünyasının da görevi haline gelmelidir. Anadolu OSB olarak bu konuya hassasiyetle yaklaşıyor ve katılımcılarımıza çağrıda bulunuyoruz. Yatırımcılarımızın da destekleriyle Bölgemizde kadın istihdam oranı Türkiye sanayisinde kadın istihdam oranının üzerine çıkarak yüzde 25 seviyesindedir. Bunun birçoğu da çevre ilçemiz Polatlıdandır” dedi.

Sözlerinin devamında Tuncay, kadınların mesleki eğitimlerinin önemine dikkat çekti.

 

ÜRETMEYEN KADIN BAŞI DİK GEZEMEZ!

Tuncay, “Neşet Ertaş’ın ifade ettiği gibi kadınlar insandır, biz insanoğluyuz. Siz çok önemlisiniz ve başaramayacağımız hiçbir iş yok. Ancak unutulmaması gerekir ki; üretmeyen kadının da, üretmeyen ülkenin de başı dik duramaz. Ekonomik bağımsızlık çok önemlidir. Çocukların ancak özellikle kız çocuklarının okuması ve meslek edinmesi görevimiz haline gelmelidir. Kadınlara yapılan eşitsizliklerle, şiddetle ve her türlü istismarla başka türlü baş edemeyiz” şeklinde ifadeler kullandı.

 

“LÜTFEN BİZİ KREŞ AÇMAYA MECBUR BIRAKIN”

Tuncay, konuşmasını şöyle sonlandırdı:

 Bölgenin tüm ihtiyaçlarını belirledik. Bütün planlamalarını bitirdik. Meslek yüksekokulunun ardından kreş yapmayı planlıyoruz. Sizden rica ediyoruz bizi kreş açmaya mecbur hale getirin. Sayınız artarsa, biz bunu yapmaya mecbur kalacağız. Sizde kadın çalışanların artması için bizim yanımızda olun. Daha fazla meslekli kadın, daha fazla ekonomik bağımsızlığı olan kadın için hep beraber gayret edelim”

 

YILDIZKAYA: KADINLARIN ÖN PLANDA OLDUĞU TÜRKİYE İNŞA EDELİM

Polatlılı kadınların Anadolu OSB’de çalışıyor görmekten son derece mutlu olduğunu ifade ederek sözlerine başlayan Polatlı Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya, Anadolu OSB ile çok iyi bir işbirliği halinde istihdama katkı vermeye gayret ettiklerini ifade etti.

Yıldızkaya, “Türk milleti ilk kurduğu devletlerden beri kadınlar baş tacıdır. Bizim tarihimizdekadına her zaman hürmet ve saygı vardır. Çünkü kadın toplumun temel direğidir. Ancak günümüzde maalesef şahit olduğumuz kadına şiddet ve hatta cinayete varan eylemler bizim kültürümüz, anlayışımız olamaz. Bir belediye başkanı olarak, kadınlara karşı pozitif ayrımcılık yapmaya gayret ediyorum. Ulu Önder Atatürk, bugün demokratik olarak bildiğimiz milletlerin çok öncesinde kadınlara pek çok hakkı verdi. Geçen süreçte istediğimiz ivmeyi yakalayamadık ama umarım bundan sonra yakalarız. Özellikle iş hayatında ve tüm alanlarda kadınların daha ön planda olduğu bir Türkiye inşa ederiz” diye konuştu.

Konuşmaların ardından Anadolu OSB’de en çok kadın çalışan sayısını yakalamış Nin Çikolata A.Ş.’ye, İnvamed Sağlık A.Ş.’ye ve İstem Medikal ŞTİ’ye plaket takdim edildi.

Etkinlik, Doç. Dr. Şükran Akpınar’ın “Gökyüzünün yarısını kadınlar taşır” başlıklı sunumu ile başarıyı yakalamış kadınlar anlatılarak sonlandırıldı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Ankara’nın 4 ilçesinde su kesintisi
Ankara’nın 4 ilçesinde su kesintisi
Başkent’te otomobil yan yattı: 3 yaralı
Başkent’te otomobil yan yattı: 3 yaralı