Anadolu OSB’de Asgari Ücret Görüşmesi

Anadolu OSB'de Asgari Ücret Görüşmesi

Ankara Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Nurettin Özdebir ile Anadolu Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Kutsi Tuncay bir araya geldi, ana gündem asgari ücret oldu.

05 Aralık 2015 - 11:42

Ankara Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Nurettin Özdebir ile Anadolu Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Kutsi Tuncay bir araya geldi, ana gündem asgari ücret oldu.
Ankara Sanayi Odası (ASO) Yönetim Kurulu Başkanı Nurettin Özdebir, ASO 2 OSB Yönetim Kurulu Başkanı Seyit Ardıç ve Bölge Müdürü Ayhan Özer dün Anadolu Organize Sanayi Bölgesi’ni (Anadolu OSB) ziyaret etti. Ziyarette Anadolu Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Kutsi Tuncay, Yönetim Kurulu Üyeleri Ahmet Kurt, Özgür Savaş Özüdoğru, Erdoğan Bayraktar, Esat Hisarcıklılar ve Bölge Müdürü İhsan Gökçınar hazır bulundu.
Görüşmede Anadolu OSB ile beraber beş organize sanayinin bulunduğu Malıköy’deki alt yapı sorunları ve 1 Kasım’dan sonra gündemden düşmeyen asgari ücret tartışmaları masaya yatırıldı.  
“ANADOLU OSB HIZLI VE DOĞRU ADIMLARLA GELİŞİYOR”

Anadolu OSB’nin hızlı ve doğru adımlarla geliştiğini ifade ederek konuşmasına başlayan Nurettin Özdebir, “kısa sürede sağlanan yükselişi takdirle anmak gerektiğini” söyledi.   Konuşmasının devamında Anadolu OSB’nin daha da iyi işler başaracağına inandığını sözlerine ekleyen Özdebir, başarılarının devamını diledi.  
MALIKÖY’DE 5 OSB ALTYAPI ÇÖZÜMÜ BEKLİYOR

Görüşmenin devamında Tuncay, bölgede bulunan tüm organize sanayi bölgelerinin özellikle alt yapı sorunlarının olduğuna işaret etti ve ekledi:
Altyapı sorunlarımıza ilişkin bir iyileştirme sürecine başlamalıyız. Bu çerçevede özellikle arıtma konusunda problemler yaşanabiliyor. Sürdürülebilir ve modern sistemler ile arıtma sistemi sağlanmalıdır. Bölgede bulunan organize sanayi bölgelerinin tümü tek kanaldan arıtma sağlayabilir. Örneğin kimyasal arıtma sistemi yapılabilir. Eğer kimyasal arıtma olursa ön arıtmaya da gerek kalmaz.
Konu üzerinden Nurettin Özdebir ise organize sanayi bölgelerinde altyapıların önemli bir yeri olduğunu belirterek, arıtma sistemi konusunda gerekli girişimlerin başlaması gerektiğini söyledi.  
TUNCAY: ASGARİ ÜCRET KONUSUNDA DEVLET ÖZVERİLİ OLMALIDIR


Anadolu OSB Yönetim Kurulu Üyesi ve OSİAD Başkanı Ahmet Kurt, asgari ücret konusunda yapılması planlanan düzenleme hakkında konuşma yaptı.
İşçinin yükümlülüğünün devletin üstlenmesi gerektiğini ifade eden Kurt, sanayicilerin bu konuda daha çok ses çıkarması gerektiğini vurguladı.
Konu üzerinden konuşmalarına başlayan Hüseyin Kutsi Tuncay, “İşçi maaşlarında artışa gidilmesi bizleri memnun edecektir fakat İşsizlik Ödeneği, Gelir Vergisi, SSK primi ödenekleri maliyetlerde ciddi yükselişe neden oluyor. Asgari ücrete bir zam yapılması tarafındayız ancak devletin bu ödeneklere bir iyileştirme sağlaması gerekiyor. Devlet, asgari ücret konusunda elini taşın altına koymalıdır. Diğer yandan böyle bir düzenleme ile yapılan zam senkronize bir şekilde asgari ücretin üzerinde çalışanları da etkileyecektir. Onlarında SSK primi, işsizlik ödeneği, gelir vergisi gibi ödeneklerini göz önüne aldığınızda işverenler büyük dara girecektir. Ülke genelinde yaşanacak bu durum hepimizi dar boğaza itecektir. Ne kendi bölgemizde ne de diğer organize sanayi bölgelerinde bu nedenle istenmeyen bir tablo yaşansın istemiyoruz. Devletin bu konuda özverili davranması gerektiğini her fırsatta hatırlatmalıyız” diye konuştu.  

ÖZDEBİR: DEVLETİN DESTEK MEKANİZMALARI DEVREYE GİRMELİDİR


ASO’nun da asgari ücret hakkındaki düzenleme konusunda girişimlerde bulunduklarını ifade eden Nurettin Özdebir, söz konusu düzenlemenin uygulanması halinde imalat sanayinin büyük sıkıntıya gireceğini söyledi.
Özdebir, “Açıklamalarımda da belirttiğim gibi devletin destek mekanizmaları devreye girmelidir. İki yıl sonra karşılayacağımız yükü bir anda sırtlanmak hepimizi zora sokacaktır. Bu nedenle asgari ücrete bir zam uygulanması halinde devletin yardımcı olması gerekmektedir” şeklinde konuştu.
Yapılan konuşmaların ardından Başkan Hüseyin Kutsi Tuncay, Nurettin Özdebir’e özel bir mektup ayracı hediye etti. Ardından ise Anadolu OSB’nin mimarlık kayıtlarına geçecek Yönetim Binası ve Bölgesi gezilerek, ziyaret sonlandırıldı.               

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Pursaklar’da bayram coşkusu pencerelere taşındı
Pursaklar’da bayram coşkusu pencerelere taşındı
Türkiye'de salgın ne zaman bitecek, ilk kez kesin tarih verildi
Türkiye'de salgın ne zaman bitecek, ilk kez kesin tarih verildi