banner24

banner11

banner31

banner25

banner10

banner30

En Çok İzlenen Videolar

Popüler Videolar

Ankara ‘Antik Tiyatrosu’na ne zaman kavuşacak?

08.02.2021, 13:57

Prof. Dr. Mehmet Tunçer, Ulus Bentderesi'nde yer alan Roma Antik Tiyatrosunda devam eden çalışmalarla ilgili Haber Ankara’ya konuştu. 

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin, Ulus Bentderesi'nde gerçekleştirdiği kazı çalışmalarıyla ortaya çıkan Roma Antik Tiyatro'nun restorasyon çalışmaları devam ederken Çankaya Üniversitesi, Mimarlık Fakültesi, Şehir ve Bölge Planlama Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Tunçer çalışmaları değerlendirdi.

Ankara’nın bir Antik Roma Kenti olduğuna değinen Prof. Dr. Tunçer, tiyatronun bulunmasının ardından 35 yıl geçtiğini ve çevresinin denetimsiz olduğuna dikkat çekti. Ankara’da bulunan Roma Hamamı’nın önemini hatırlatan Prof. Dr. Tunçer, “Ankara’da bulunan bu hamam dünyada ikinci büyük Roma Hamamı ve kesinlikle UNESCO listesine girmeli” dedi.

‘ANKARA’DA SU SPORLARI YAPILIYORDU’

Ankara’da bulunan birçok anıtın önemli ve değerli olduğunu söyleyen Prof. Dr. Tunçer, “Bentderesi’nde bulunan bu tiyatro oldukça kıymetli. Yaklaşık 10-15 bin kişilik kapasiteye sahip. Mütevazi bir tiyatro. Ayrıca bulunan su kalıntıları ve Bentderesi’nin yakınında bulunmasından dolayı zamanında burada su sporları da yapıldığı düşülüyor” diye konuştu.

‘TURİST SAYISINI ARTIRACAKTIR’

Antik Tiyatro’nun geçmiş fotoğraflarda içki içilen, denetimsiz bir yer haline geldiğini ifade eden Prof. Dr. Tunçer, “Bu tiyatroya hak edilen değer ve önem verilirse Başkentimize gelen turist sayısı da artacaktır. Ankara tanıtımda eksik kalan bir şehir, bu kadar kültürel değerin olduğu bir yer bir bütün olarak ele alınmalı” dedi.

‘ROMA’YLA KARDEŞ ŞEHİR OLABİLİRİZ’

Tiyatro onarımıyla ilgili ilk teknik şartnamenin 2020 yılında hazırladığına dikkat çeken Prof. Dr. Tunçer, Burası teknik ekip ve teknik bir projeyle ele alınırsa gelen turistlerin rotalarına ekleyecekleri bir proje olarak yer alacak. Burada yer alan her değer bizi Roma ile kardeş şehir olmaya kadar götürür” ifadelerini kullandı.

'ARKEOPARK ANKARA'YA DEĞER KATACAK'

Arkeopark Projesi'ne de değinen Prof. Dr. Tunçer, ABB Kültür ve Tabiat Varlıkları Daire Başkanı Bekir Ödemiş'in çalışmaları yakından takip ettiğine ve Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin ve Başkanı Mansur Yavaş'ın bu değerli projeye oldukça önem verdiğine dikkat çekti. Yerli ve yabancı tüm turist için her şeyin düşünüldüğü bir proje olduğunu söyleyen Prof. Dr. Tunçer, çalışmaların özveriyle devam ettiği bilgisini verdi. 

Gonca ÖZTÜRK 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!