Ankara Barosu, Yayın Yasağına İtiraz Etti

Ankara Barosu, Yayın Yasağına İtiraz Etti

Ankara Barosu, Başkent’teki bombalı saldırıya ilişkin yayın yasağına itiraz etti.

16 Ekim 2015 - 13:03

Ankara Barosu, Başkent’teki bombalı saldırıya ilişkin yayın yasağına itiraz etti.

Ankara Barosu Başkanlığı tarafından hazırlanan itiraz dilekçesi, Ankara 7. Sulh Ceza Hakimliği’ne gönderilmek üzere yayın yasağı kararına imza atan Ankara 6. Sulh Ceza Hakimliği’ne sundu.

İtiraz dilekçesinde, Ankara 6. Sulh Ceza Hakimliği’nin, soruşturma tamamlanıncaya kadar soruşturma dosyası kapsamı hakkında yazılı, görsel ve sosyal medya ile internet ortamında faaliyet gösteren medyada her türlü haber, röportaj, eleştiri yayınların yapılmasını yasakladığı anımsatıldı.

Dilekçede, bu yasağın, Anayasa’nın 13., 22., 26. ve 28. maddelerinde düzenlenen ölçülülük ilkesine, haberleşme hürriyetine, düşünceyi açıklama ve yayma hürriyetine, basın özgürlüğüne, Birleşmiş Milletler Kişisel ve Siyasal Haklar Uluslararası Sözleşmesi’nin 19/2 maddesi ile Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin 10. maddesinde yer alan ifade özgürlüğüne aykırı olduğu vurgulandı.

İtiraz dilekçesinde, yayın yasağının kaldırılarak halkın haber alma özgürlüğünün önünün açılması talep edildi.  
'KAMUOYU, BU OLAYIN HER AYRINTISINI ÖĞRENMELİDİR'

Ankara Barosu Başkanı Hakan Canduran, yaptığı açıklamada, "Bu yasak derhal kaldırılmalı ve kamuoyu cumhuriyet tarihinin en büyük terör saldırısı olarak tarihe geçen bu olayın her ayrıntısını öğrenmelidir." dedi.              

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..