En Çok İzlenen Videolar

Popüler Videolar

Ankara bisiklet şehri olabilir mi? ABİDOSD Başkanı Yumrutaş açıkladı

Ankara 30.07.2021, 17:25

Şehrin dört bir yanını bisikletle dolaşmak neredeyse tüm Ankaralıların hayali. Ankara Bisiklet ve Doğa Sporları Derneği Başkanı Murat Yumrutaş, Ankara’da bisiklet kullanımıyla ilgili sorunları ve yöneticilerin yapması gerekenleri Haber Ankara’ya değerlendirdi.

Ankara’daki bisiklet kullanımıyla ilgili sorunları, yerel yönetimlerin sorunları çözmede yapması gereken önlemleri ve bisiklet severlerin isteklerini Ankara Bisiklet ve Doğa Sporları Derneği Başkanı Murat Yumrutaş, Haber Ankara için anlattı.

Ankara’nın bisiklet şehri olmaya aday olduğunu söyleyen Yumrutaş, Ankara’nın doğası gereği düz bir ova olduğu hatırlatarak;

Ankara bisiklet kullanımı için uygun. Çankaya ve Keçiören’deki yükseklikleri düşünmezsek rahat bir şekilde bisiklet sürülebilir.”

“BİSİKLETLİLERE ‘BUNUN BURADA NE İŞİ VAR?’ GÖZÜYLE BAKILIYOR”

Bisiklet kullanımındaki sorunların başında Motorlu taşıtların kullanımının olduğunu ve Ankara’da da özellikle pandemi döneminde arttığına değinen ABİDOSD Başkanı Yumrutaş, “Bu sadece Ankara’nın değil, tüm dünyanın sorunu. Son bir ayda Türkiye’de 104.000 araç trafiğe kayıt yaptırmış. Bu yüzden bisiklet geri planda kalıyor” dedi. Yumrutaş, Yerel yönetimlerin bu konuda bisiklet yollarına yoğunlaşmasını ve zamanında çözümlerin yapılması gerektiğini vurgulayarak, şehrin bisiklet odaklı olarak hazırlanması gerektiğini söyledi.

“Şehirlerin büyümesiyle yolların daralması, trafiklerin sıkışmasını getiriyor. Bu trafikte de bisikletlilere ‘bunun burada ne işi var?’ gözüyle bakılıyor. Burada en büyük pay yerel yönetimlere yani valiliklere STK’lara ve İl Özel İdarelerine düşüyor. Tabi ki otobüsler, minibüsler ve taksiler, bisikletlere kayıpları olduğu düşüncesiyle bizlere antipati geliştirmiştir”

MARTI SCOOTERLAR TÜRKİYE’YE ADAPTE OLAMADI’

Ankara’daki ‘Martı’ scooterların kullanımıyla ilgili hangi önlemlerin alınmasına yönelik kaskın önemine değinen Murat Yumrutaş, “Kimse kask taşımıyor hatta çoğu yerde 2-3 kişi ile sürülüyor. Yolun ters tarafından geliyorlar. Dolayısıyla düşüp bir yerlerinizi kırma ihtimaliniz yüksek. Türkiye’de bu scooterların adaptasyonu henüz olmadı” ifadelerini kullandı.

Ankara’nın en büyük eksiğinin bisiklet yolları olduğunu söyleyen ABİDOSD Başkanı Yumrutaş, bu yüzden birçok vatandaşın çekindiğini ve bisiklet kullanmadığını söyledi.

“Ankara’da şehir planlaması yapılırken bisiklet yolları düşünülmüş ama hiç çalışmalar yapılmış Daha çok motorlu taşıtların hızlı ulaşımı için yollar organize edilmiş. Ankara’da bu zamana kadar en büyük eksikliklerden biri bisiklet yolları olmuş. Şu an Ankara’da bu yollar için çalışmalar var. 56 km’lik bisiklet yolunun yapımını bekliyoruz”

KADRİYE EBRAR ETİRLİ

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!