Ankara’da 31. Ahilik Haftası Coşkuyla Kutlandı

Ankara'da 31. Ahilik Haftası Coşkuyla Kutlandı

31. Ahilik Haftası için kutlama programı gerçekleştirildi. ANKESOB Başkanı Mehmet Yiğiner, ahi kelimesinin taşıdığı anlama vurgu yaparak ahiliğin meslekte doğruluğu, dürüstlüğü ve dayanışmayı temsil ettiğini söyledi.

20 Eylül 2018 - 10:48 - Güncelleme: 20 Eylül 2018 - 10:48

31. Ahilik Haftası için kutlama programı gerçekleştirildi. ANKESOB Başkanı Mehmet Yiğiner, ahi kelimesinin taşıdığı anlama vurgu yaparak ahiliğin meslekte doğruluğu, dürüstlüğü ve dayanışmayı temsil ettiğini söyledi.

Ulus Meydanı Atatürk Anıtı önünde düzenlenen törene CHP Ankara Milletvekili Levent Gök, Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Mustafa Destici, odalara bağlı esnaf ve sanatkarlar ile STK temsilcileri ve  çok sayıda vatandaş katıldı.

Ankara Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (ANKESOB) Başkanı Mehmet Yiğiner'in Ulus Meydanında bulunan Atatürk Anıtı'na Çelenk koyması ile 31. Ahilik Haftası Kutlamaları başladı. Ulus Meydanı'nda Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Büyükşehir Belediyesi Mehteran Takımının ve Ankara Kulübü Derneği Seymen Ekibinin gösterileri ve protokol konuşmaları gerçekleştirildi. Ahilik ve Şed Kuşanma töreninin ardından son olarak  katılımcılara ve vatandaşlara Ahi Pilavı ikramında bulunuldu.

Törende açılış konuşması yapan ANKESOB Başkanı Mehmet Yiğiner, hoşgörünün, dayanışmanın ve ticarette ahlakın sembolü Ahiliği tanıtmak ve ilkelerini yaşatarak, gelecek nesillere aktarmak amacıyla her yıl Ahilik Haftası'nın çeşitli etkinliklerle kutlandığını söyledi.

Yiğiner  "Ahilik; bir yandan bireylerin ahlaki erdemler bakımından donanımlarını, onları karakter sahibi bireyler yapmayı amaçlarken öte yandan da bireylerin oluşturduğu aileden milleti ve hatta tüm insanlığı kapsayarak bütün toplumsal yapıların huzur, barış, paylaşım ve esenlik içinde yaşanmalarını amaç edinen bir insanlık kurumudur" diye konuştu.

''Ahiliği sadece tarihi görevini gerçekleştirip, tarihin derinliklerine gömülmüş bir kurum olarak görmek hata olur'' diyen Yiğiner sözlerine şöyle devam etti:

''Ahilik kurumu insanlığın her zaman zemine hitap edecek malzemeye sahip, paylaşımcı bir üretim ve ekonomi modelini savunan , çağlar üstü bir değerler sistemidir. Bu yeni yapının belisleyici aktörleri hiç şüphesiz sosyal sorumluluk bilinciyle hareket eden, rekabete değil paylaşıma dayalı anlayışa sahip, temeline insana saygıyı esas alan erdemli esnaflr olacaktır''.

 

ANKESOB BAŞKANI YİĞİNER VE BERABERİNDEKİ HEYET, VALİ TOPACA’YI ZİYARET ETTİ

Ahilik Haftası kutlamaları kapsamında Ankara Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği (ANKESOB) başkanı Mehmet Yiğiner ve beraberindeki heyet, 18 Eylül Salı günü saat 14.00’te Ankara Valisi Ercan Topaca’yı makamında ziyaret etti.

Ziyarette ayrıca Ankara Vali Yardımcısı Emin Çolak ve Ankara Ticaret İl Müdürü Yavuz Karaer de hazır bulundu. 

Tüm esnaf ve sanatkârlarımızın Ahilik Haftasını kutlayan Vali Ercan Topaca, esnaf ve sanatkar temsilcilerine ziyaretleri için teşekkür etti.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Başkent'te pompalı tüfekli ve satırlı pazarcı kavgası
Başkent'te pompalı tüfekli ve satırlı pazarcı kavgası
İlkokul sıralarımıza bir yolculuk 'Cin Ali Müzesi'
İlkokul sıralarımıza bir yolculuk 'Cin Ali Müzesi'