Ankara’da Anlamlı Sosyal Sorumluluk Projesi "Engelsiz Dünya...

Ankara'da Anlamlı Sosyal Sorumluluk Projesi "Engelsiz Dünya Cafe Bistro"

Ankara'da engelli bireylerin önündeki engelleri kaldırarak onları topluma kazandırmayı amaçlayan sosyal sorumluluk projesi kapsamında “Engelsiz Dünya Cafe Bistro” açıldı.

16 Temmuz 2018 - 14:56 - Güncelleme: 16 Temmuz 2018 - 15:28

Ankara'da engelli bireylerin önündeki engelleri kaldırarak onları topluma kazandırmayı amaçlayan sosyal sorumluluk projesi kapsamında “Engelsiz Dünya Cafe Bistro” açıldı. Engelsiz Dünya Cafe'nin sahibi Veysel Celiloğlu, 35 yaşında 2 kız çocuk babası ve %94 bedensel engelli. Kızlarını okutabilmek ve kendi durumundaki engelli insanların önündeki engelleri aşarak hayata tutunmaları konusunda farkındalık yaratmayı amaçlıyor.

        

HAYATA AZİMLE SARILAN BİR ÇİFTİN YANINDAYIZ

Engelsiz Dünya Cafe Bistro'nun açılışına katılan Kosgeb Ankara Çankaya Müdürü Ayşe Yeşim Çepni, girişimcilere destek veren bir kurum olduklarını belirterek, “Bugün hayata azimle sarılan, azimle birşeyler yapmaya gayret eden bir çift ile birlikteyiz. Cafenin bol kazançlar getirmesini diliyorum” dedi.

 

ENGELLİ OLMAK ÜRETİME ENGEL OLMAK DEĞİLDİR

Cafe'nin sahibi Veysel Celiloğlu ise engelli vatandaşların farkındalıklarını artırarak bakış açılarını değiştirmeleri amacıyla bu işe adım attığını belirtti. Celiloğlu, “ Bizler yapabildiklerimiz ile görünür olmak istiyoruz. Engelli olmak üretime engel olmak değildir. Tek bacak ve tek kolla neler yapabileceğimi herkesin görmesini istiyorum. Burada kimsenin yapmadığını yaparak toplumsal farkındalığı oluşturuyorum. Bir engelli olarak engelli kardeşlerimin çektiği sıkıntıyı en iyi ben bilirim. Özel sektörde çalıştıktan sonra emekli olmamla birlikte birikimlerimizle bu işe girdik. Amacımız, hem çocuklarımın geleceğini daha aydınlık kılmak hem de benim durumumda olan kardeşlerimin önündeki engelleri kaldırmak” dedi.

 

ENGELLİLERİN TOPLUMA KAZANDIRILABİLMESİ İÇİN BU PROJEYİ YAPTIM

Konuşmasını sürdüren Celiloğlu, “Engelsiz Dünya Cafe Bistro'da engelli personel çalıştırmayı amaçlıyoruz. İşkur'a engelli personel çalıştırma ile ilgili olarak ilan verdik. Dışarıda benim durumumda olan ve dilenen kişileri yadırgıyorum. Balık yiyen değil balık tutan olmalarına vesile olmak istiyorum. Hazır balığı herkes yer önemli olan balığı tutabilemektir. Sağlam yere basabilmek ve engellilerin topluma kazandırılabilmesi için böyle bir proje yaptım. Engelli istihdamı sağlayarak daha güçlü bir Türkiye olma amacını taşıyorum.”

 

İŞLETMEMİZ KAZANDIKÇA ENGELLİ PAYDAŞLARIMIZDA KAZANACAK

Türkiye'de 13 milyon engelli vatandaşın olduğunu kaydeden Celiloğlu, “Projenin sürdürülebilirlik kazanması için kazanmaya başladıktan sonra ciromun belli bir oranını engelliler için bütçelendirerek onların sağlık, eğitim gibi ihtiyaçları için kullanacağım. 13 milyonla biz azımsanmayacak bir kitleyiz. Bu kitleyi aileleri ile birlikte düşündüğümüzde ise durumdan etkilenen 20 milyonluk bir çevreden söz edebiliriz. İşletmemiz kazandıkça engelli paydaşlarımızda kazanacak. Toplumun bize bakış açısı değişmiş olacak. Unutmayalım ki; tohum toprağa, engelli topluma aittir. Toplumumuzun bizlere sahip çıkmasını bekliyorum. Engelleri aşan cafe “Engelsiz Dünya” sloganı ile bir yola çıktık. Bir kahvenin 40 yıl hatrı varsa Engelsiz Dünya Cafe'de içilen kahvenin hatrı paha biçilemez” ifadelerini kullandı.

 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Gölbaşı Belediyesi korona virüs önlemlerini artırdı
Gölbaşı Belediyesi korona virüs önlemlerini artırdı
Ankara Kalkınma Ajansından Covid-19 ile mücadelede 15 milyon TL'lik dayanıklılık programı
Ankara Kalkınma Ajansından Covid-19 ile mücadelede 15 milyon...