Ankara’da Kış Lastiği Uygulaması Başladı

Ankara'da Kış Lastiği Uygulaması Başladı

Ankara Emniyet Müdürlüğü Trafik Tescil ve Denetleme Şube Müdürlüğüne bağlı ekipler, ticari araçlara kış lastiği denetlemesi yaptı.

05 Aralık 2018 - 11:43 - Güncelleme: 05 Aralık 2018 - 11:43

Şehirlerarası yük ve yolcu taşıyan 4 milyondan fazla ticari araç için kış lastiği zorunluluğu 1 Aralık itibariyle başladı. Yaklaşık 8 yıl önce yürürlüğe giren yönetmeliğe göre kış şartlarına uygun olmayan, kar lastiği takmamış araçlar trafikten men edilecek. Kurala uymayan araçların işletmecilerine ise 625 TL para cezası uygulanacak. Bu kapsamda Ankara Emniyet Müdürlüğü Trafik Tescil ve Denetleme Şube Müdürlüğüne bağlı ekipler, Konya istikametine doğru Ankara'nın çıkışında kış lastiği uygulaması ve alkol kontrolü yaptı. Sürücülere uyarılar yapıldıktan sonra kış lastiklerinin diş boyu ölçüldü. Uygulamada kış lastiği takmadığı tespit edilen sürücülere ceza kesildi.

Uygulama ve yasa ile ilgili bilgi veren polis memuru, “Kış lastik uygulamasında 2 çeşit ceza işlemi uygulanıyor. Birincisi, hiç kar lastiği takmaması. Bu durumda Karayolları Trafik Kanunu'nun 65/a dediğimiz 625 lira ceza işlemini uyguluyoruz. Sürücü aracı işleten ise ehliyetine uygulanıyor. Eğer değilse sadece plakasına gönderiliyor ceza işlemi. Eğer aracın kar lastiği var ise ama diş kalınlığı standardın altındaysa lastik ve standartlara uygun bir şekilde bulundurmamaktan ceza işlemi uyguluyoruz. Lastikleri standardına uygun haline getirmesi için sürücüye 1 hafta süre tanıyoruz. Hiç kar lastiği yoksa 625 lira ceza işlemi uyguluyoruz. Lastiği standartlara uygun değilse 108 lira ceza işlemi uygulanıyor” dedi.

Ekiplerin bu tarz denetimlere aralıksız devam edeceği öğrenildi.

Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Mamak Adayı Adnan Demirci'den Haber Ankara'ya Özel Açıklamalar! Mamak'ta Hayata Geçireceği Projeleri Anlattı... İşte Ayrıntılar...
Mamak Adayı Adnan Demirci'den Haber Ankara'ya Özel Açıklamalar!...
Mansur Yavaş Ankaralılara Çubuk'tan Seslendi... İşte Ayrıntılar...
Mansur Yavaş Ankaralılara Çubuk'tan Seslendi... İşte...