Ankara’da Mali Müşavirlerin Sorunları İçin Toplantı...

Ankara'da Mali Müşavirlerin Sorunları İçin Toplantı Düzenlendi

08 Şubat 2019 - 12:42

Ankara Vergi Dairesi Başkanlığı ve Ankara Meslekte Dayanışma Derneği mali müşavirlerin uygulama sorun ve çözüm önerileriyle ilgili istişare toplantısı düzenledi.

Ankara Vergi Dairesi Başkanı İlhan Karayılan ve beraberindeki grup müdürleri ile vergi dairesi müdürleri, Ankara Meslekte Dayanışma Derneği ile istişare toplantısında bir araya geldi.

Ankara Meslekte Dayanışma Derneği (ANMESDAY) başkanı Mücahit Altunok, Ankara da faaliyet gösteren yaklaşık 13 bin meslek mensubunun vergi dairelerinde karşılaştığı sorunları dile getirdi. Altunok, Vergi dairelerinin bir paydaşı olarak faaliyet gösterdiklerini bu bağlamda, tahsilat sorunu yaşayan meslek mensuplarının vergilerini ödemekte güçlük çekmesinden dolayı, mahsup işlemlerinin hızlı yapılması ve meslektaşların e-haciz uygulamasına maruz kalmaması gerektiğini ifade etti. Geç saatlere çalışan ofislerin genellikle Mali Müşavirlik ofisleri olduğunu ve her geçen gün artan beyanların iş yüklerini ağırlaştırdığını ifade etti. Ankara Meslekte Dayanışma Derneği'nin mesleğin ve meslektaşın sorunlarını, muhataplarına ileterek çözüm üretmek amacı ile kurulmasının yanı sıra, Toplumsal olaylara da duyarsız kalmadıklarını ifade etti. En son Dolar üzerinden Ekonomik Darbe girişimine karşı bildiri yayınlayan ANMESDAY ın, tüm bu saldırılara karşı yerli üretimin ve yerli tüketimin daha çok teşvik edilmesi gerektiğini söyledi. Ankara Vergi Dairesi Başkanlığının mesleğin ve meslektaşın sorunlarına kulak vermesinden ve çözüm üretmesinden dolayı tüm meslektaşlar adına teşekkür etti.

Ankara Vergi Dairesi Başkanı İlhan Karayılan, Meslek mensuplarını her daim bir paydaş olarak gördüklerini, meslektaşların özellikle yasal düzenlemeler ile çıkarılan matrah artırımı ve kayıtların düzeltilmesinde çok büyük katkılarının olduğunu, mükellefleri bu konuda meslek mensuplarının bilgilendirdiğini ifade etti. Paydaş olarak gördükleri meslektaşların sorunlarının çözümüyle ilgili ellerinden gelen desteği sağlayacaklarını ifade etti. Yine vergi dairelerini meslek mensuplarının mahsuplarına ilişkin iyileştirme ve uygulama birliği sağlanacağını, günümüz şartlarında gelişen teknoloji ve mesleğin icrasına yüklediği maddi yükün farkında olduklarını, meslek mensuplarının cari borçlarına ilişkin e-haciz uygulaması yapılmadan önce kriter uygulaması getirdiklerini ifade etti. Ayrıca diğer mükelleflerin hesaplarına uygulanan E-haciz lerle ilgili de yaşanan sorunlara ilişkin, Ankara Vergi Dairesi Başkanlığında konu ile ilgilii belirlenen kriterlere uyulup uyulmadığını yakında takip ettiklerini öncelikle mükellef ile iletişim kurulması gerekildiğini ifade etti. Ankara Vergi Dairesi Başkanlığı ve meslek mensupları arasında fikir alışverişinin devam edeceğini ve vergi dairelerinde karşılaşılan sorunlara ilişkin hızlı bir çözüm sağlanacağını ifade etti. Başkan Karayılan, ANMESDAY'ın meslek mensuplarının sesi olmasından dolayı duyduğu memnuniyeti de dile getirdi. Bu bağlam da yarı kamusal iş yapan ve yasa ile yetkilendirilen meslek mensupları ile işbirliği içinde olacaklarını ve ihtiyaç duygulan her an bir araya gelineceğini ifade etti.

Toplantı plaket takdimi ile sona erdi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x