Ankara’da Su Ücretleri Artışında Yeni Düzenleme! ÜFE ve...
Reklam
  • Reklam

Ankara'da Su Ücretleri Artışında Yeni Düzenleme! ÜFE ve TÜFE'li Tarife...

Ankara’daki su ücretlerine aylık ÜFE oranına göre artış uygulayan ASKİ artık ÜFE veya TÜFE’den hangisi daha düşükse o orana göre artış yapacak.

12 Ekim 2018 - 11:31 - Güncelleme: 12 Ekim 2018 - 11:48

Ankara Büyükşehir Belediyesi Meclisi'nin Ekim ayı toplantıları sürerken su tarifelerine göre yeni bir karar alındı. Oy birliğiyle alınan alınan yeni karara göre; daha önce ÜFE oranına göre artış yapan ASKİ artık ÜFE veya TÜFE'den hangisi daha düşükse o orana göre artış yapacak. 

ÜFE artışı, eski Başkan Melih Gökçek ile ASKİ Genel Müdürü Kınacı arasında tartışmaya neden olmuştu. Su ve atık su tarife bedellerini bugüne kadar aylık olarak Yurtiçi Üretici Fiyat Endeksi’ne (Yİ-ÜFE) göre belirleyen ASKİ, artık ÜFE oranı yerine ÜFE veya Tüketici Fiyat Endeksi’nden (TÜFE) hangisi düşükse ona göre artış yapacak.

 

KINACI MECLİS KARARINI HATIRLATMIŞTI

ASKİ Genel Müdürü Cumali Kınacı da geçtiğimiz günlerde ‘su da gizli zam’ iddialarına ilişkin, “Ankara Büyükşehir Belediyesi Belediye Meclisi’nin 14 Aralık 2012 tarihli ve 2179 sayılı kararı gereğince su ve atıksu bedelleri, aylık olarak Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) oranında artırılmakta olup suya gizli bir zam söz konusu değildir” açıklamasını yapmıştı. Eski Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek ise Kınacı’ya sert tepki göstermişti.

O dönem ÜFE’nin TÜFE’den düşük olduğunu rakamlarla paylaşan Gökçek, Genel Müdür Kınacı’ya “Zammı gene benim dönemimin üzerine yıkmış. Yani suç, kibarca ve kurnazca Melih Gökçek’in. Gerçekten bu tavır yakışık kalmıyor. Sayın Kınacı, Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi’nden su fiyatlarında yüzde 17 indirim yapıyoruz diyerek karar alıp, kamuoyu oluşturmaya çalışacağınıza, bu ay ÜFE yerine TÜFE uygulayacağız diyerek aynı indirimi yapabilirdiniz. Lütfen suçu Melih Gökçek’in üstüne atarak insanları yanıltmayın” yanıtını vermişti.

Reklam
Kaynak: Dilvin Kaygusuz - Özel

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Ankara'nın Başkent Oluşu'nun 95. Yılı Kutlanıyor! İkinci Tören 1. Meclis'te..
Ankara'nın Başkent Oluşu'nun 95. Yılı Kutlanıyor! İkinci...
'SEKTÖR BAŞKENT' Başlıyor! Ünsal Grup Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Ünsal Canlı Yayın Konuğu Olacak
'SEKTÖR BAŞKENT' Başlıyor! Ünsal Grup Yönetim Kurulu Başkanı...