Ankara İçin Flaş Karar! Dünya Mirası Listesine Girmeye...
  • Reklam

Ankara İçin Flaş Karar! Dünya Mirası Listesine Girmeye Hazırlanıyor

Frig Medeniyetinin Başkenti Gordion Antik Kentinin UNESCO Dünya Mirası Listesine alınması için çalıştay düzenlendi.

01 Aralık 2017 - 10:57 - Güncelleme: 01 Aralık 2017 - 10:57

Frig Medeniyetinin Başkenti Gordion Antik Kentinin, UNESCO Dünya Mirası Listesine alınması için çalıştay düzenlendi.

Polatlı Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler  Müdürlüğü Dersliklerinde gerçekleştirilen çalıştayda, Dünya Mirası Gezginler Derneği Eğitim Sorumlusu Bilge Akcan ve Sema Özgül, Gordion’un UNESCO Dünya Mirası Listesine  alınması için yapılması gereken  çalışmaları anlattı.

 Dünya Mirası Listesine giren tarihi  kültürel bir mekanın tüm  dünyanın değeri sayılarak koruma altın alındığını vurgulayan Akcan, ‘’UNESCO Türkiye’den 17  yeri  Tarihi Kültürel Miras Alanı olarak kabul etti. Türkiye’den 71 yer  daha aday gösterildi. Polatlı’da bulunan Gordion da bu liste içerisinde yer almaktadır.’’ dedi.

UNESCO Dünya Mirası listesindeki yerlerin insanlığın ortak mirası Kabul edilerek korumaya alındığını  anlatan Bilge Akcan, Kardeş okul çalışmasının tarihi yerlerdeki tanınırlığı artırdığını,Dünya’da 130 ülkenin bin(1000) ASPnet/kardeş okul uygulamalarıyla önemli tanıtım çalışması yaptıklarını sözlerine ekledi.

Anadolu Medeniyetleri Müzesi  Müdür Yardımcısı Halil Demirdelen, Gordion’un tarih sahnesindeki yeri ve önemini anlattı. Demirdelen, ‘’Gordion, Ankara’nın ve Polatlı’nın  çok önemli bir değeridir. Midas Tümülüsü Dünya’nın en büyük ikinci tümülüsü –birincisi Uşak’taki tumulus-, Dünyanın en eski ahşap mezar odası, Dünyanın en eski taştan orjinal mozaiği Polatlı’ya 12 km uzaklıkta Gordion’dadır. Ankara’nın ve Polatlı’nın tanıtımına önemli katkı sunacaktır.’’ diye konuştu.

Halil Demirdelen, bölgede Frig Kralı Midası’n mezarının da bulunduğu124 tümülüs ve höyüklerin bulunduğunu ifade etti.

Polatlı Belediyesi Tarihi  Alanlar Tanıtım Merkezi Genel Koordinatörü Kadim Koç, Gordion’un  Ankara’nın Dünya Mirası Listesine girecek ilk yer olduğunu söyledi. Koç, Gordion ve Sakarya Zaferinin Polatlı, Ankara ve Türkiye’nin çok önemli 2 değeri olduğunu,   Şehrin Turizmde gelişiminin bu iki değerle olacağını dile getirdi. 

Çalıştaya Polatlı Belediyesi, Polatlı İlçe Kaymakamlığı Milli Eğitim Müdürlüğü, Polatlı Esnaf Kefalet Odası, Ticaret Odası, Dünya Mirası  Gezginleri Derneği , Polatlı Bürokrat ve  İşadamları Derneği, Türk Kadınlar Konseyi, Gaziosman Paşa Soroptimist Kulübü, Ankara TEMA Vakfı ve Ankara Kulübü Derneğinden kişiler katıldı.

Çalıştay sonunda katılım sertifikası, teşekkür belgesi  ve eğitim materyalleri   dağıtıldı.

Polatlı Belediyesi Tarihi Alanlar Tanıtım Merkezinin organize ettiği etkinlikte katılımcılara Dünya Mirası Gezginler Derneği  uzmanları UNESCO  Gençlerin Dünya Mirası Eğitimi  verdi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..