Ankara’nın 49 Ayrı Noktasında ’’LED Bilgilendirme...

Ankara'nın 49 Ayrı Noktasında ''LED Bilgilendirme Ekranı''

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin Başkent yollarına yerleştirdiği Led’li akıllı trafik bilgilendirme ekranları, hayat kurtarıyor.

09 Ağustos 2017 - 12:00 - Güncelleme: 09 Ağustos 2017 - 12:00

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin Başkent yollarına yerleştirdiği Led’li akıllı trafik bilgilendirme ekranları, hayat kurtarıyor.

Büyükşehir Belediyesi, Emniyet Trafik Şube Müdürlüğü’nün ortak çalışmasıyla, yollarda “dikkatli sürüş” uyarıları yapıyor. Başkent yollarının 49 ayrı noktasında yer alan Led’li Akıllı Bilgilendirme Ekranları’ndan, “Aşırı hız yolu değil, yaşamı kısaltır… Emniyet Kemeri sizi hayata bağlar” gibi 20 ayrı mesaj yayınlayan Büyükşehir Belediyesi, tüm sürücüleri, araç başında dikkatli olması konusunda uyarıyor. Büyükşehir Belediyesi, her mesajını 8 saniye boyunca ekranda tutuyor.

Konuya ilişkin bilgi veren Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı ve Fen İşleri Dairesi Başkanı Vedat Üçpınar, sürücülerin bilgilendirilmesi ve uyarılması amacıyla Başkent’in yollarının 49 ayrı noktasında trafik bilgilendirme ekranlarından uyarılar yaptıklarını söyledi.

 

-EKRANLAR HAYAT KURTARIYOR…

Daha önce de yol durumları, özel gün kutlamaları, çeşitli hatırlatma, uyarı ve bilgilendirmelerin yapıldığı ekranların, yaz ayları ve tatil sezonu olması sebebiyle artan kaza sayılarının önüne geçmek için kullanıldığını ifade eden Üçpınar, “Biz, yola çıkan vatandaşlarımıza çeşitli hatırlatmalarda bulunuyoruz. Her sürücünün zaten uyması gereken kurallar bunlar. Mesela ‘Son telefon görüşmeniz, araç kullanırken olmasın’ mesajı, direksiyon başında telefonla konuşmanın yanlışlığını çok net bir şekilde sürücüye hatırlatıyor. Bir başka deyişle bu ekranlar hayat kurtarıyor” dedi.

Akıllı trafik bilgilendirme ekranlarının, yön levhalarıyla karıştırılmaması gerektiğinin de altını çizen Üçpınar, “Bu ekranlarımız, yön levhalarından farklı olarak, çeşitli konularda sürücülere bilgi vermek amaçlı olarak kuruldu. Çok olumlu da dönüşler alıyoruz. Vatandaşlardan birçok teşekkür aldık. Üzerlerindeki bilgi ve uyarıları da uzmanların yaptığı araştırmalar neticesinde ne kadar kalması gerekiyorsa o kadar tutuyoruz. Mesela Emniyet’le ortaklaşa yaptığımız uyarılarımız 8 saniye boyunca duruyor. Yönlendirme bilgileri ise 12 saniyede bir değişiyor” diye konuştu.

 

-GÜNCEL KONULAR EKRANLARA YANSIYOR…

Tek bir merkezden idare edilen ekranlara yansıyan yazıların sürekli güncellendiğini de kaydeden Vedat Üçpınar, “Şu anda tatil sezonu olduğu için daha çok uzun yola çıkacak sürücülere ilişkin uyarılarda bulunuyoruz. Kış aylarında ise yollardaki buzlanmaya ilişkin uyarılar yapıyoruz. Ayrıca yol durum bilgilerini de bu ekranlardan paylaşıyoruz. Özel günleri hatırlatıyoruz, bilgi veriyoruz” dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Ankara'da koronavirüs denetimlerinde ceza yağdı
Ankara'da koronavirüs denetimlerinde ceza yağdı
Ankara'nın 5 ilçesinde su kesintisi
Ankara'nın 5 ilçesinde su kesintisi