Ankara’nın Endemik Bitki Parkı Pursaklar Belediyesi’nden

Ankara'nın Endemik Bitki Parkı Pursaklar Belediyesi'nden

Hemen hemen her Ankaralının mutlaka yolunun düştüğü Pursaklar ilçesini Belediye Başkanı Ertuğrul Çetin’den sizin için dinledik. Pursaklar Belediyesi’nin çalışmalarından bahseden Başkan Çetin, Ankara’nın büyük bir değeri olan endemik bitkilerini vatandaşla buluşturacaklarının müjdesini verdi. Endemik Bitki Parkı’nın yapım aşamasında olduklarını söyleyen Çetin, “Endemik Bitki Parkı’nda üretim de gerçekleştireceğiz. Tohum ve çiçekleri de ziyaretçilerimize hediye edeceğiz” dedi.

30 Haziran 2020 - 14:20 - Güncelleme: 14 Temmuz 2020 - 20:48


Sizi tanıyabilir miyiz? Eğitim hayatınız ve ticaret hayatınız Ankara’da geçmiş daha sonra da belediye başkanlığına uzanan bir yolculuk söz konusu. Bize bu yolculuğu anlatır mısınız?

1975 Ankara doğumluyum. Aslen Altındağlıyım. 2004 yılından beri Pursaklar’da yaşıyorum. Aynı zamanda Pursaklar Belediyesi’nde de birçok görevlerim oldu. Değişimin farkında olduk. 2004 yılında belde belediyeydik. Belde belediyede işler nasıl yürür bunu biliyorduk. Daha sonra ilçe olduk. Sonrasında da ilçe olduk.

 

İzleyicilerimize Pursaklar’ı anlatır mısınız? Neyi meşhurdur, neler vardır, neler yapılabilir burada?

En zor soru. Pursaklar Ankara’nın kuzeyinde kalıyor. Hızla göç alan bir bölge. 2004’lerdeki nüfusunun 5 katına çıkmış bir alandan bahsediyoruz. Bence ön plana çıkan özelliği şu; Pursaklar bir sanayi bölgesi değil, bir yeraltı sularının olduğu kaplıca bölgesi değil, kültüre ve tarihi öğelerin yer aldığı bir ilçe değil. Pursakları insanlar huzur ve güvenlik için istiyorlar. 2000’li yıllara baktığımızda nüfusu az olan bir köyden 150 bin 488 nüfusa ulaşmış metropol ilçe haline geldi. Burada da Ak Parti belediyeciliği kendini gösterdi.

 

Pursaklar’ı tanıtmak ve Ankaralıyı Pursaklar’a çekmek için yapılan çalışmalar var mı?

Biz yaptığımız işlerde bir kimlik olsun istiyoruz. Bu kimlik insanların değer verdiği bir şey artık. Estetik ve zarafet işlere kimlik katıyor. Bir tema. Bu ne demek. Şimdi yaptığımız parklar yeni binalar hepsine bir anlam yüklüyoruz. Mevcut parklarımızı da özellikle bir temayla süslüyoruz. Ankara’nın endemik bitkileri var. Bu çok kimsenin bilmediği, sahip çıkanının çok az olduğu Ankara’nın bir değeri. Gazi Üniversitesi’ndeki hocalarımızla çalışıyoruz. Onlar şu an arazideler, topluyorlar. Biz yine havaalanı yoluna bir park yaptığımız zaman Ankara Endemik Bitkileri Parkı olacak. Tabi sadece bunun için park yapmıyoruz. Bir park yapıyoruz ama bunun bir bölümü de bunu katarak bir laboratuvar ortamı oluşturarak Ankara’nın o kaybolmaya yüz tutmuş bitkilerinin çiçeklerini, tohumlarını üreterek gelen misafirlerimize hediye edeceğiz.  Bunu hemen yapıyoruz devam eden bir proje. Yine biz Ankara Kedisi’yle biz ön plana çıktık. 3-4 yıldır çalışıyorduk zaten bu yıl taçlandırdık. Mevcut tesisimizi üretim çiftliği statüsüne getirdik. Tüm izinlerimizi aldık. Tarım Bakanlığı’ndan onaylı, sertifikalı üretim çiftliği tesisi oldu. Bütüncül bir bakış açısına sahibim. Turizm ve ziyaretçi kabul etmek önemlidir. Ama buna il bazlı bakmak lazım. Ankara’ya gelen bir insan Medeniyetler Müzesi’ni görmeli, Ayaş’ta bir dut yemeye de gitmeli, Kalecik’te bir pekmez, üzüm şenliğine de katılmalı.

 

Havaalanı yolundan bahsettiniz, hemen hemen her Ankaralının, milyonlarca insanın geçtiği bir yol bu yol. Bu yolla ilgili bir çalışma var mı?

Kedi evimizi bu yol üzerine yaptık. Endemik park yine yol üzerine yapıyoruz. Bundan daha önemlisi 200 dönüm arazi üzerine Orman Bakanlığı’ndan kiraladığımız ormanlık alan üzerine inşaata başladık. Bu belki yıllarca sürecek etap etap açacağımız. Ama tüm havaalanı güzergahının ve ilçenin havasını değiştirecek bir çalışma. Bunun içinde aklınıza gelebilecek her şey olacak, bir de aklınıza gelmeyen bir şey olacak bunun yazışmalarına devam ediyoruz. Bitirdiğimiz zaman çok ilgi gören bir iş olacak. Şöyle söyleyeyim; Pursaklar Çubuk Ovası’nın bir parçasıdır, malum burada da Ankara Savaşı yapılmıştır. Beyazıt ve Timur arasında geçen Ankara Savaşı’nda da en ön plana çıkan etken aslında fillerdi. Nasrettin Hoca fıkralarına da konu olan Timur’un filleriydi. Biz oraya bir fil evi yapıyoruz. Canlı filleri de inşallah getirmeyi inşaatımız tamamlanırken düşüneceğiz. Haliyle Ankara’da yaşayan insanlar Pursaklar’da kent parka geldiği zaman bir taraftan Ankara’da olmayan fil görme imkanını bulacak, bir taraftan piknik yapma imkanı olacak, ata binme, bisiklet sürme imkanı olacak. Macera parkında çocukları vakit geçirebilecek. Yani bir aile tam gün burada zaman geçirebilecek ve çok da keyifli olacak. Çalışmalara başladık sadece Orman Bakanlığı’ndan ekstra bir izin gerekiyor fil evi için. Biraz büyük bir yapı olmalı çünkü. Çalışmalar devam ediyor, bakanlığımıza da teşekkür ediyoruz.

 

Bunların yanında belediyenin yapmış olduğu diğer yatırım ve projelerden bahseder misiniz?

Pursaklar yeni gelişen bir alan olduğu için altyapı çok kötü ve yol en büyük sorunumuz bizim. Sorunu yerinde tespit ediyoruz ve temel sorun yol bizim için. Geçen yıl yol konusunu kaçıramazdık. Hızla yol konusunda ne yapabiliriz diye oturduk arkadaşlarımızla. 3 imkan var yol yapmak için. Birincisi asfalt yol, ikincisi beton yol üçüncüsü de kilitli parkeyle yol. Biz üçüne de başladık. Fakat arkadaşlarımızı topladım ve yapacağımız her işte geleneğimize uygun olarak bir nakkaş edasıyla estetik istiyorum. Arkadaşlar kilitli parkeyle yollar yapmaya başladılar. Harika yollar çıktı ve inanılmaz derecede ilerledik. Bunu kendi arkadaşlarım yaptı. Bunun üçünü de aynı anda yağıyoruz. Kaynak da üretmen gerekiyor. Büyükşehir’in caddeleri bitirmesini arzuluyoruz. Caddelerde bittiği zaman sokakları da örüyoruz. Birleşince altyapısı zemini yolları pırıl pırıl bir ilçe haline geleceğiz. Bunu şunun için de düşündüm gelir gelmez ilk yaptığım iş göze çirkinlik veren her şeyi yıkmak. Bu başkan her şeyi yıkıyor dediler. Evet yıkıyorum, kaldırmak bile güzelleşmesi anlamına geliyor. Kilitli parke yol yapıyoruz da maliyet artmıyor.

 

Pandemi döneminde Ankara’da birçok ilkeleri yapan belediyelerden birisi Pursaklar’da şu an süreç nasıl ilerliyor?

Pandemiye biraz büyük ölçekli bakmamız gerekiyor. Artık bu ülkeyi de ilgilendirmiyor Tüm dünyanın bir sorunu. Türkiye olarak bu sınavda Cumhurbaşkanımızın da başkanlığında en iyi geçişi yapan ülkeyiz şu ana kadar. Henüz bitmedi, hala devam ediyor ancak dünyadan aldığımız görüntüleri hep birlikte izliyoruz. Şimdi o batı medeniyeti dediğimiz sözde gelişmişlikleri yüksek, milli gelirleri yüksek dediğimiz o ülkelerin nasıl davrandıklarını gözlerimizle gördük. Türkiye ne yaptı, Vefa Destek Grubu kurdu. Biz de paydaşıyız. Bu grup 65 yaş üstü insanlarımızın kapılarına kadar giderek ihtiyaçlarını giderdi. Bu bize de yansıdı biz yerelde hiçbir alanı boş bırakmadık. Yapmadığımız hiçbir şey yok. Temizlik dezenfekten eldiven maske uyarılar sokağa gitme mağduriyetlerin giderilmesi için elimizden gelen her şeyi yaptık. Son 3 buçuk 4 ayı değerlendirdiğimiz zaman Pursaklar ilk ilaçlamayı 3 Ocak’ta yaptı. Türkiye’de pandemi 8 Mart’taydı yani aslında Çin’de görüldüğü tarih Kasım’ın sonu Aralık’ta biraz yükselmişti. Biz bütün tedbirimizi almıştık. İlaç stokumuz hala bitmedi. Düşünebiliyor musunuz nasıl bir tedbir almışız. O günden bugüne okullar, camiler, pazarlar, kendi alanlarımızda bunu yaptık. Temizliğe dikkat çekmemiz gerekiyordu. Tarımsal alanda kullanılan dronlarla ilaçlama yapmaya başladık. Ulaşamadığımız noktalara kapalı pazar üstleri, parklar gidemediğimiz yerlere yaptık. Burada dikkat çektiğimiz şey temizlikti.

 

Pandemi sürecinde insanların sizden beklentileri nelerdi?

Bu süreçte inanılmaz beklenti içine girdiler. Vefa Destek Grubu zaten yetişmeye çalışıyordu ancak bizim belediyemiz de bir taraftan aranıyordu. Bizden enteresan istekler oldu. Bir gün bir hanım aradı gece. ‘Canım pide çekiyor hamileyim’ diye. Ben de bir arkadaşa rica ettim ihtiyaca bakalım diye. Arkadaş aradı sorunu çözdü. Bu arkadaş benim başkan yardımcımdı. Hanımefendi telefon etti ‘Sizin pideci beni aradı. Numarasını kaydettim’ diyor. Yani benim başkan yardımcımın numarası pideci diye kaydedilmiş oldu.

Teşekkür ederiz.

 

Röportaj: Gonca ÖZTÜRK 

Kamera : Caner ÖVEYİK

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..