Ankara Saygı Özel Eğitim Okulu’nda Dil ve Konuşma Eğitimi...

Ankara Saygı Özel Eğitim Okulu'nda Dil ve Konuşma Eğitimi Başladı

Geride bıraktığı 15 yılın ardından Ankara'nın en köklü eğitim kurumları arasında yer alan Özel Saygı 'Özel' Eğitim Okulu, branşlarına bir yenisini daha kattı. Özel Saygı 'Özel' (Engelli) Eğitim Okulu'nda "Dil ve Konuşma Güçlüğü Destek Eğitim" programını başladı. Özel öğrencilere 2016 yılı itibari ile Uzman Odyologlar eşliğinde dil ve konuşma eğitimi verilmeye başlandı.

13 Şubat 2016 - 01:59

HABER ANKARA / ÖZEL HABER - Geride bıraktığı 15 yılın ardından Ankara'nın en köklü eğitim kurumları arasında yer alan Özel Saygı 'Özel' Eğitim Okulu, branşlarına bir yenisini daha kattı. Özel Saygı 'Özel'(Engelli) Eğitim Okulu'nda "Dil ve Konuşma Güçlüğü Destek Eğitim" programını başladı. Özel öğrencilere 2016 yılı itibari ile Uzman Odyologlar eşliğinde dil ve konuşma eğitimi verilmeye başlandı.  
DİL VE KONUŞMA GÜÇLÜĞÜ NEDİR?

İletişimin sözel altyapısını oluşturan konuşmada yaşanabilecek aksaklıklar, güçlükler ve düzensizlikler nedeniyle hem bireyin kendisinde hem de sosyal uyumunda olumsuz yönde etkilenme durumuna genel olarak dil ve konuşma güçlüğü denir. Dil ve konuşma güçlüğü, hoş olmayan ve çoğunlukla anlaşılamayan bir şekilde yapılan ve konuşulanın değil, konuşma biçiminin ve şeklinin dikkat çektiği, genellikle engelli konuşma olarak kabul edilmekte olan bir durumdur.

Bireylerin iletişimde karşılaştıkları sorunlar, onların sosyal yaşamlarını doğrudan etkilediği gibi, bu durum sosyal uyum problemlerinden çok bireyin kendi psikolojisini ve özgüvenini de olumsuz yönde etkilemektedir. Konuşma ediniminin çok küçük yaşlarda başlıyor olduğu düşünüldüğünde, çocukların konuşmada yaşayabilecekleri aksaklıkları, dil ve konuşma güçlüğü yaşayıp yaşamadıklarını tespit etmek ailelerin bu konuda bilinçli olmalarıyla da ilgilidir.

  ÇOCUĞUNUZU MUTLAKA DİL VE KONUŞMA TERAPİSTİNE GÖTÜRÜN

Ailelerin en çabuk fark ettikleri konuşma güçlüğü olan "konuşmada gecikme"den şüphelenildiğinde mutlaka bir dil ve konuşma terapistinden destek alınmalıdır. Dil ve konuşma bozukluklarının sorun olmaktan çıkarılması erken fark edilmesiyle de ilgilidir. Dil ve konuşma terapistine ulaşamazsanız bu alanda uzmanlık eğitimi almış işitme ve zihinsel engelliler öğretmenlerinden, psikologlardan, odyologlardan yardım alınabilir.
          HaberAnkara.com, bilgi paylaşım özgürlüğü nedeniyle kendisinden özel haber paylaşımı yapılmasına müsaade etmektedir. Bunun tek şerhi haberin sonuna açık ve sayfaya yönlendirilebilir link konulmasıdır. Link ve kaynak gösterilmeyen paylaşımlar hakkında HaberAnkara.com yasal haklarını saklı tutmaktadır.          

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
ATO üyelerine “Ankara ticaret akademisi” eğitimi
ATO üyelerine “Ankara ticaret akademisi” eğitimi
Ankara'nın
Ankara'nın "kuş cenneti" 200 kuş türüne ev sahipliği yapıyor