Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi ’O’ Konuda Tek Oldu!
  • Reklam

Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi 'O' Konuda Tek Oldu!

Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Toprak ve Gübre Analiz Laboratuvarları, “Toprakta pH, EC, kireç, organik madde ve kimyasal gübrede suda çözünebilir fosfor” analizlerinde Türk Akreditasyon Kurumu (TÜRKAK) tarafından akredite edildi. Fakülte böylece, Türkiye’de hem toprak hem de gübrede akredite olan tek Ziraat Fakültesi oldu.

25 Ekim 2018 - 14:07 - Güncelleme: 25 Ekim 2018 - 14:08

Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Bölümü’nün Toprak ve Gübre Analiz Laboratuvarları, “Toprakta pH, EC, kireç, organik madde ve kimyasal gübrede suda çözünebilir fosfor” analizlerinde Türk Akreditasyon Kurumu (TÜRKAK) tarafından akredite edildi. Akreditasyonun ardından açılış töreni düzenlendi. Açılışta konuşan Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Bölümü Başkanı Prof. Dr. Abdullah Baran, “Organik gübre analiz kuruluşları arasında da yer alan laboratuvarız. Uluslararası sistem içerisinde dünyanın her yerinden bize örnek gelmesi mümkün olacaktır. Üniversiteler içinde 2 üniversite var ama biz devlet üniversiteleri içinde tekiz ve ilkiz. Ziraat Fakülteleri arasında da bizim gibi akredite laboratuvara sahip olan başka bir fakülte yok. Bu da Ankara Üniversitesi için ayrı bir önem taşıyor” dedi.

 

“TOPRAĞI ÇOK İYİ TANIMALIYIZ”

Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ergin Dursun da toprağın çok iyi tanınması gerektiğine işaret ederek, “Çünkü üretim yaptığımız ana materyalimiz toprak. Biz bitkisel üretim yaparken olabildiğince yüksek verimlilik ve olabildiğince kaliteli ürün elde etmek. Bu hedefe ulaşabilmek için de toprağımızı doğru analiz edeceğiz ve içerisinde hangi besin maddeleri var, hangileri eksik, buna göre besin maddelerini bitkiye ulaştırmamız gerekiyor” diye konuştu. Dursun, “Gereğinden fazla gübreleme yaptığımız zaman fayda sağlamadığı gibi birçok soruna sebep oluyor. Fazla gübrelemeyle en başta doğa kirleniyor, toprağın özellikleri bozuluyor. Bunun yanında, verimlilik ve kalitede bir artış sağlanmadığı gibi hatta tam tersi sonuçlar doğurabiliyor. Bu nedenle toprak ve gübre analizi çok önemli. Biz toprakta kaliteli ve verimli bir ürün elde edebilmek için gübreleme yapıyoruz. Ama kullandığımız gübrenin özelliklerini doğru bilmediğimiz zaman da yine hata yapmış oluyoruz. Türkiye’de Ziraat Fakülteleri arasında hem toprak hem de gübrede akredite olan tek Ziraat Fakültesiyiz, gururluyuz” ifadesini kullandı.

 

REKTÖR: “UYUM SAĞLAMAK ZORUNDASINIZ”

Açılışları gerçekleştiren Rektör Prof. Dr. Erkan İbiş ise dünyanın değişimine uyum sağlamanın gerekliliğine işaret etti. Rektör Erkan İbiş, “Toprağın ne kadar önemli olduğunu hepimiz biliyoruz. Onun kalitesini, verimini, iklim koşullarıyla, yaşanabilecek süreçlerin hepsini ortaya koyacak bir çalışma süreci bu. Dünya 10 yıl önceki dünya olmadığı gibi 10 sonraki dünya da olmayacak. Kendinizi değiştirmezseniz hemen 10 yılda kapı dışarı kalıyorsunuz. Uyum sağlamak zorundasınız. Uyum süreçlerini iyi takip etmek hatta önde takip etmek durumundasınız. İşte yenilikçi değişim bu, inovasyon da bu” dedi. “En önemli görev akademisyenlere düşüyor” diyen Erkan İbiş, şöyle devam etti:

“Sadece bu laboratuvarlarda eğitim verip yolumuza devam edemeyiz. Toplumda farkındalık uyandıracak sosyal sorumluluklarımızı yerine getirecek davranışlarda bulunmamız gerekiyor, ‘Ben yerine getiriyorum, ötekinin yerine getirmediğini biliyorum bana ne’ diyemezsiniz, ‘Arkadaş sen sorumluluklarını yerine getirmek durumundasın, çünkü sen getirmediğin zaman benim emeklerim istenilen noktaya gelmiyor’ demeliyiz. Dolayısıyla topyekün bir seferberlik içerisinde bu anlayışı koruyup, zenginleştirip yaygınlaştırmamız gerekiyor. Kendi kendine yeter hale gelip fazlasını da dışarı verebildiğimiz ve bunu da sürdürülebilir kıldığımız takdirde ancak biz bir tarım ülkesi oluruz.”

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..