Ankara’ya Millet Kıraathaneleri Geliyor

Ankara'ya Millet Kıraathaneleri Geliyor

Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi Ağustos Ayı Olağan Toplantıları devam ediyor. Meclis, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın seçim vaatleri arasında yer alan ‘Millet Kıraathaneleri’ni görüşecek. Karar alınırsa, Millet Kıraathaneleri' Ankara’da açılacak.

14 Ağustos 2018 - 19:00 - Güncelleme: 14 Ağustos 2018 - 19:00

Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi Ağustos Ayı toplantılarına geçtiğimiz hafta başladı. Ağustos Ayı Olağan Toplantıları, bu hafta da devam edecek. Ankara’ya dair pek çok konuda kararların alındığı Meclis bu ay ayrıca, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın seçim vaatleri arasında bulunan ‘Millet Kıraathaneleri’ni görüşecek. Karar alınırsa, Başkent’e Millet Kıraathanaleri kazandırılacak. Büyükşehir Belediyesi, Millet Kıraathaneleri için Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı ile iş biriliği yapacak.

Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu tarafından hazırlanan ilgili raporda, “Vatandaşlarımızın okuma kültürünü geliştirmek, boş zamanlarını kitap okuyarak değerlendirmek, ‘okuyan, araştıran, sentez ve analiz yapabilen’ bir toplum yetiştirmek amacıyla Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde ‘Millet Kıraathanesi’ kurulması” ifadeleri yer aldı. 

 

OKUYAN, SENTEZ VE ANALİZ YAPANBİLEN BİR TOPLUM

Büyükşehir Belediyesi’nin Milli Eğitim Bakanlığı ve Kültür ve Turizm Bakanlığı ile iş birliği yapılarak örnek ‘Millet Kıraathaneleri’ açılması yönünde çalışmaların yapılması gerekliliğinin belirtildiği raporda, şöyle denildi:

“Ülkemizde okuma kültürü batı toplumlarına göre yeterli düzeyde değildir. Gençlerimiz internet bağımlısı olarak yetişmekte, adeta bu bağımlılık kronik bağımlılığa dönüşmekte. Özellikle gelişmiş batı toplumlarında okuma kültürü olabildiğince gelişmiş; tatilde, toplu taşıma araçlarında, boş zamanların değerlendirilmesinde kitap okumak öncelikli uğraş olarak yer almıştır. Millet Kıraathaneleri’nin ana hedefi okuyan, okuduğunu anlayan, sentez ve analiz yapabilen ve objektif düşünebilen bir toplum yetiştirmektir. Ülkemizde kıraathaneler önceleri okuma salonları olarak açılmış, günümüzde kahvehaneye ve oyun salonlarına dönüştürülmüş, zamanın boşa harcandığı mekanlar haline gelmiştir. Özellikle gençlerimizin, emekli vatandaşlarımızın zamanlarını çok iyi bir şekilde değerlendirebilmeleri, sürekli kendilerini yenileyebilmeleri ve geliştirebilmeleri için Büyükşehir Belediyesi’nce Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı ile iş birliği yapılarak örnek ‘Millet Kıraathaneleri’ açılması yönünde çalışmalar yapılması uygun görülmüştür.”

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Pursaklar’da bayram coşkusu pencerelere taşındı
Pursaklar’da bayram coşkusu pencerelere taşındı
Jandarmadan kaçan araç şehrin giriş kapısına ok gibi saplandı
Jandarmadan kaçan araç şehrin giriş kapısına ok gibi saplandı