ANASAYFA Ankara Ankara Ayaş'ta düzenlenen etkinlikte milli ve yerli tohumlar sergilendi

Ankara Ayaş'ta düzenlenen etkinlikte milli ve yerli tohumlar sergilendi

Ülkemizde tarımsal üretime dair faaliyetlerin büyük bir önemi bulunuyor. Bu çerçevede Ayaş ilçesinde düzenlenen bir etkinlikte de yerli ve milli tohumlar görücüye çıktı.
yazar
Azra KOÇAK
EDİTÖR
Ankara Ayaş'ta düzenlenen etkinlikte milli ve yerli tohumlar sergilendi

Ankara Ayaş'ta düzenlenen etkinlikte milli ve yerli tohumlar sergilendi - Türkiye, tarımsal faaliyetlerin en geliştiği ülkeler arasında yer alıyor. Tarımsal faaliyetler desteklenmeye de devam ederken Başkent Ankara'da çeşitli etkinlik ve desteklere de imza atılıyor.

Ankara'nın Ayaş ilçesinde düzenlenen "Milli Çeşitlerimizin Tanıtımı ve Tarla Günü Etkinliği"nde tarımsal üretimde dışa bağımlılığın en aza indirilmesi ve üretimde kalkınmayı sağlarken gıda arz güvenliğinin de kontrol altına alınmasına katkı sağlayacak 15 yerli ve milli tohum çeşidi, sektör temsilcilerinin buluştuğu etkinlikte tanıtıldı.

TOHUMLAR İNCELENDİ

"Milli Çeşitlerimizin Tanıtımı ve Tarla Günü Etkinliği"ne kamu yöneticileri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, akademisyenler, ziraat odaları, tarım kredi ve pancar ekicileri kooperatifleri, bayiler, yem, un, gübre, tohum ve ilaç firmaları temsilcileri ile çiftçiler bir araya geldi. Tarım ve Orman Bakanlığı Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürü Metin Türker, Gıda Kontrolü Genel Müdürü Durali Koçak, Türkiye Tohumcular Birliği Başkanı Savaş Akcan, Tohum Sanayicileri ve Üreticileri Alt Birliği (TSÜAB) ve Ekonomik İşbirliği Ülkeleri Tohumcular Birliği (ECOSA) Başkanı Yıldıray Gencer, Bitki Islahcıları Alt Birliği (BİSAB) Başkanı Selami Yazar, Ata Tohumculuk tarafından düzenlenen programa katılarak, tanıtımı yapılan milli ve yerli tohumları inceledi, çalışmalara ilişkin bilgi aldı.

ÇİFTÇİNİN VE SANAYİCİNİN AÇIĞI KAPATILMIŞ OLACAK

Ata Tohumculuk Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Atalay, yaptığı konuşmada, kendilerinin geliştirdiği başta 9 ekmeklik buğday, 1 alternatif karakterli arpa ve 2 kavuzsuz yulaf çeşidi olmak üzere toplamda 15 ürün sergilediklerini söyledi. Atalay, "Sanayicinin ve çiftçinin istediği çeşitleri öne çıkarmak istedik. Performansı yüksek kuraklığa dayanıklı yeni çeşit tohumlar elde ettik. Tahmin ediyorum ki ülkemizde çiftçimizin ve sanayicimizin ihtiyacı olan en önemli açığı kapatmış olacağız. Tarımda kalkınıp atağa geçmek için yerli ve milli tohum çalışmalarımız hız kesmeden devam edecek." ifadelerine yer verdi. Tarla günü etkinliğine katılan çiftçiler ise kalkınma ve Türkiye'nin tarımda atağa geçmesi için milli ve yerli tohumlara ihtiyaç olduğunu kaydetti.

Yorumlar
* Bu içerik ile ilgili yorum yok, ilk yorumu siz yazın, tartışalım *
Milli Savunma Bakanlığı açıkladı 16 terörist etkisiz hale getirildi

Milli Savunma Bakanlığı açıkladı 16 terörist etkisiz hale getirildi