Ankara'da Zabıta Çalıştayı... İlk Kez Düzenlendi!

Türkiye Belediyeler Birliği ve Büyükşehir Belediyesi’nce Meyra Palace Hotel’de düzenlenen"Şehir ve Zabıta" konulu Çalıştay'a, 23 büyükşehir, 12  il, 4 ilçe ile Ankara’nın tüm ilçe zabıta müdürleri ve zabıta daire başkanlarından oluşan yaklaşık 250 zabıta katıldı. 

ANKARA 22.11.2016, 11:19 22.11.2016, 11:20
1107
Ankara'da Zabıta Çalıştayı... İlk Kez Düzenlendi!

Katılımcılara, Belediyeler Birliği ile Ankara Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanlığı tarafından ortaklaşa hazırlanan ve zabıtanın faaliyetlerini tanıtan video film gösterimi yapıldı.

 

Çalıştay’ın açılış konuşmasını yapan Ankara Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Asım Balcı, Çalıştay'ın, zabıtanın kurumsal kapasitesinin artırılması, iyi uygulama örneklerinin paylaşılması, karşılaşılan zorlukların da tartışılarak çözüme kavuşturulması açısından çok önemli olduğunu söyledi. Balcı, “Bugün Türkiye genelinde ilkini düzenlemiş olduğumuz Zabıta Çalıştayı'na, 23 büyükşehir, 12 il, 4 ilçe ve Ankara’nın tüm ilçelerinden gelen yaklaşık 250 zabıta daire başkanı ve müdürlerimiz katılıyor. Organizasyonun başarılı geçmesini diliyorum” dedi.

 

“ZABITA, 190 YILLIK KÖKLÜ BİR KURULUŞTUR”     

Zabıtanın, 190 yıllık geçmişiyle çok köklü bir kuruluş olduğunu ifade eden Genel Sekreter Balcı, şunları söyledi:

 

“Zabıta, bugün değerini ve itibarini hala koruyan bir kuruluştur.  Ancak yeni değişen bir takım uygulamalar ve karşı karşıya geldiğimiz sorunlar neticesinde zabıtanın da kendini güncellemesi ve yeni dünya düzenine ayak uydurması gerekiyor.”

 

Geçmişte zabıta dendiğinde, herkesin aklına devletin "ceberrut" yüzünün geldiğini ifade eden Balcı, şöyle devam etti:

 

“Ama son yıllarda yakalamış olduğu ivmeyle ve gelişime ayak uydurmasıyla, zabıta teşkilatımız bunu yıkmaya başladı. Bundan da büyük memnuniyet duymaya başladık. Ama yapacak çok daha fazla işimiz var. Bu konuda yapılacak çalışmalara önemli katkıda bulunacağımıza inanıyorum. Birlikte hareket edersek, karşılaştığımız sorunlara çözüm getirir, ortak akıl geliştirirsek, bu sorunların da üstesinden birlikte geliriz.”

 

Ankara Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanlığı’nın 300 kişilik personel ve 20'si motosikletli 92 araçla Ankara’ya hizmet verdiğini ifade eden Balcı, şunları söyledi:

 

“Yasayla il özel idarelerinin kapanmasıyla birlikte büyükşehir il sınırları, bütünşehir olarak değişti. Yani mücavir alanımızın genişlemesiyle birlikte hizmet alanımız oldukça kapsamlı hale geldi. Bunun için de daha çok çalışıyor, daha fazla mesai harcıyoruz ve çalışmalarımızı aksatmadan sürdürüyoruz."

 

KARABUDAK: “ZABITA, KAMUNUN TOPLUMA YANSIYAN YÜZÜDÜR”

Ankara Büyükşehir Belediyesi Zabıta Dairesi Başkanı Abdurrahman Karabudak da zabıtanın, kamunun topluma yansıyan yüzü olduğunu belirterek, zabıta teşkilatlarının, aralarında gerçekleştirecekleri uyumlu koordinasyonla, vatandaşlara daha iyi hizmet sunabileceklerini vurguladı.

 

Büyükşehir Belediyesi Zabıta Dairesi Başkanlığı ve Ankara’daki 25 ilçe belediye zabıta teşkilatının bu amaçla bir araya geldiğini bildiren Karabudak, hizmet kalitesini artırmak amacıyla birlikte bir yönerge hazırladıklarını ve bu yönergenin uygulanmasında desteğini almak amacıyla sundukları Büyükşehir Belediye Meclisi’nde de oybirliğiyle kabul gördüğünü söyledi.

 

Zabıta deyince vatandaşın aklına, parti farkı gözetmeden zabıta kurumu geldiğini hatırlatan Karabudak, “81 ilde bir ve beraber olursak, vatandaşa hizmet yolunda önemli yol alırız” dedi. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner3
banner4
15°
hafif yağmur
Namaz Vakti 31 Ekim 2020
İmsak 05:44
Güneş 07:08
Öğle 12:37
İkindi 15:29
Akşam 17:56
Yatsı 19:15
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P