ANASAYFA Ankara Ankara Kurtuluş Savaşı Müzesi nerede? Müzesi'nin tarihçesi!

Ankara Kurtuluş Savaşı Müzesi nerede? Müzesi'nin tarihçesi!

Ankara'da bulunan Kurtuluş Savaşı Müzesi en çok ziyaret edilen müzelerin başında bulunuyor. Peki ama Kurtuluş Savaşı Müzesi nerede?
yazar
Haber Merkezi
Ankara Kurtuluş Savaşı Müzesi nerede? Müzesi'nin tarihçesi!

Ankara'da bulunan Kurtuluş Savaşı Müzesi Ankara'nın Altındağ ilçesinde yer alıyor. Ankara'nın Ulus bölgesine konumlanan Kurtuluş Savaşı Müzesi en çok rağbet gören müzelerin başında bulunuyor.

Bunun ile birlikte Kurtuluş Savaşı Müzesi'ne gitmek için otobüs ya da metro hattını tercih ederek kolaylıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. Metro ile gidecek olan kişiler Ulus Metro durağında indikten hemen sonra 5 dakika yürüyerek müzeye ulaşabilir.

Bunun ile birlikte otobüs ile ulaşım için Ulus Meydanı durağında inip 5 dakika kadar yürüme mesafesinden sonra müzeye ulaşabilirsiniz.

Kurtuluş Savaşı Müzesi - Nasıl Gidilir? Ziyaret Saatleri & Giriş Ücreti / Ankara

KURTULUŞ SAVAŞI MÜZESİ'NİN TARİHÇESİ

Milli mücadelenin verdiği dönemlerde millet ile el ele verip açılmış olan Kurtuluş Savaşı Müzesi'nin diğer adı 1. Türkiye Büyük Millet Meclisi'dir. Bunun ile birlikte 1924 yıllarında sonrasında alınmış olan karar ile 2. meclisin kurulması istenmiştir.

Kurtuluş Savaşı Müzesi ve Cumhuriyet Müzesi'ni Ziyaret Ettik

O zamanki adı birinci TBMM olan Kurtuluş Savaşı Müzesi, CHP genel merkezi olarak kullanılmaya başlanmış ve ardından ise hukuk mektebine çevrilmişti.

Aradan geçen uzun yıllar sonucunda ise 1957 yılında binanın müze olarak kullanılması için düşünceler dolaşmaya başlamış ve bina 1961 yılında resmi olarak müze olmuştur.

Yorumlar
* Bu içerik ile ilgili yorum yok, ilk yorumu siz yazın, tartışalım *