Ankara’nın En Yüksek Puanlı 12 Lisesi

Ankara’nın En Yüksek Puanlı 12 Lisesi
Ankara’nın en iyi liseleri hangisi diye merak edenler için verilebilecek birçok yanıt var. Lise öğrenimine Ankara’da devam etmek isteyen öğrenciler için birbirinden farklı seçenekler sunulur.

Ankara’nın en iyi liseleri hangisi diye merak edenler için verilebilecek birçok yanıt var. Lise öğrenimine Ankara’da devam etmek isteyen öğrenciler için birbirinden farklı seçenekler sunulur. Bu seçenekler arasında baraj puanı en yüksek olanlardan en kaliteli eğitim verenlere kadar farklı alternatifler vardır.

Ankara'nın en iyi liselerinde eğitim görmek, daha sonra üniversite aşamasında da rahat karar vermeyi sağlar. Bu sebeple de özellikle ebeveynler tarafından Ankara’daki en yüksek puanlı liseler tercih edilir. Çocuklarının daha iyi okullarda öğrenim görmesini isteyen kişiler hem özel okulları tercih edebilecekleri gibi hem de Ankara’da yer alan birbirinden yüksek puanlara sahip ve kaliteli eğitim veren devlet liselerini de tercih edebilirler.

Çankaya Fen Lisesi

Bu liste Ankara’nın belki de en iyi liselerinden birisi. Ankara'da lise okumak isteyenler de okumak zorunda olan kişiler için birbirinden farklı avantajlar sunuyor. Sadece dersleri değil, aynı zamanda sosyal aktivitelere ve kültürel desteklere de önem veren bir lise. İkinci ve üçüncü dil öğrenimini desteklemesine sebebiyle de çok dilli şekilde mezun olma garantisi veriyor.

Fen lisesi devlet liseleri arasında yer alıyor ve aynı zamanda devlet liseleri arasında yüksek puan alması ile dikkat çekiyor. Ankara en iyi devlet liseleri arasında bulunan Çankaya Fen Lisesi’nde eğitim görmek birçok gencin hayali.

Ankara Atatürk Anadolu Lisesi

Giriş puanı yüksek olduğu için orta öğrenim döneminde sınavlara iyi çalışmak gerekiyor. Başarılı öğrenciler arasında yer almak isteyen kişiler başarı sıralamasında da yüksek sıralarda yer almalı. Sadece puanı değil aynı zamanda sıralamaya da önem veren liselerden biri. Ankara'da hem kültürel hem sosyal anlamda iyi bir eğitim almak isteyen kişiler, genellikle Atatürk Anadolu lisesini tercih ediyor.

Profesyonel kadrosuyla dikkat çekmesine yanı sıra başarılı oranını her sene arttırmaya devam eden önemli devlet liselerinden birisi Ankara Atatürk Anadolu lisesinden mezun olan birçok öğrenci, istediği üniversiteyi daha kolay kazanabiliyor. Ankara’nın en iyi liseleri 2023 listesinde de Atatürk Anadolu lisesi bulunuyor.

Özel Jale Tezer Fen Lisesi

Kurulduğu günden beri gençlere her anlamda en iyi eğitimi vermeye odaklanan bir eğitim kurumu özel bir lise olmasının yanı sıra sunduğu imkanlar ile uluslararası seviyede öğrenim görmüş kadar iyi mezun olmak mümkün. 2.018 yılında yapılan araştırmalar ve incelemelerin ardından Özel Jale Özer Fen Lisesi'nin dünyanın en iyi okullarından biri olduğu ortaya çıkarılmıştır.

ankara-lise.jpg

Sadece derslere değil aynı zamanda öğrencilerin sosyal alanda aktif olmalarını sağlayan önemli liseler arasında. Gençlerin okul dışı yeterliliklerini artırmak adına farklı çalışmalarda ve kültürel faaliyetlerde bulunan bu liste günümüzün en popüler liseleri arasında bulunuyor. Ankara’da üniversite sınavında en başarılı liselerden biri olan Özel Jale Tezer Fen Lisesi, öncü çalışmaları ile de tanınmış bir lisedir.

Özel Ankara Çağlayan Fen Lisesi

Ankara'da lise öğrenimi denildiğinde ve özellikle özel listeler araştırıldığında karşılaşılan ilk liselerden biri Özel Ankara Çağlayan Fen Lisesi. Teknolojik yeterliliği yüksek olan ve donanımı ile dikkat çeken liseler arasında bulunuyor. Kapasitesini maksimum seviyede tutması ve uzmanlarıyla birlikte planladığı öğrenim dönemleri ile en yüksek başarıyı elde eden liselerden biri. Ankara’nın en iyi fen liseleri arasında bulunuyor.

Ankara Pursaklar Fen Lisesi

Ankara’nın en yüksek puanlı fen liselerinden biri olan Pursaklar Fen Lisesi’nin dönemlere göre açılan kontenjan sayısı 120. Bu kontenjana girebilmek için ise alınması gereken minimum sınav puanı 459 olmalı. 2022 yılında puanlarını iyice yükselten Pursaklar Fen Lisesi, Türkiye’nin en iyi liseleri arasında bulunuyor. Ankara’nın en iyi liselerine gitmek isteyen öğrenciler Pursaklar Fen Lisesini tercih etmekte.

Sınav Koleji Özel Ankara Fen Lisesi

Sınav Koleji adı ile daha çok bilinen bu özel lise, Ankara’nın en gözde liselerinden biri. Burada eğitim almak isteyen birçok genç var ve burs seçenekleri ise oldukça kısıtlı. Burs kazanarak Sınav Koleji Özel Ankara Fen Lisesi’ne girmeye hak kazanan gençler ise genellikle sınavda başarılı olan kitleler arasında bulunuyor. Türkiye’nin en iyi liselerinden biri olan Sınav Koleji, yaptığı öncü çalışmalar ve teknoloji yatırımları ile kendinden sıkça söz ettiriyor.

Ankara Fen Lisesi

Ankara Fen Lisesi, Ankara’nın giriş puanı en yüksek olan lisesi. Taban puanı 490 olan liseye girebilmek için önceki sınavlardan yüksek başarı elde etmek gerekiyor. Çankaya’da yer alan Fen Lisesi, gençlerin dil öğrenimini de destekliyor ve bu sebep ile de İngilizce başta olmak üzere birçok farklı dilin öğrenilmesini sağlıyor. Ankara’nın en iyi liseleri ve puanları denildiğinde ilk sırada yer alan Ankara Fen Lisesi, birbirinden başarılı öğrencilere sahip.

Gazi Anadolu Lisesi

Çankaya’da yer alan ve başarıları ile kendinden sıkça söz ettiren Gazi Anadolu Lisesi’nin de giriş puanı oldukça yüksek. Ankara’nın en iyi Anadolu liseleri arasında yer alan Gazi Anadolu Lisesine girebilmek için alınması gereken taban puan 450. 450 puan alan gençler, Gazi Anadolu Lisesine kaydolmak için hak kazanıyor. Başarılı dilimi ve sıralaması da yüksek olan bu liseden mezun olanlar Türkiye’nin en iyi üniversitelerinde kendilerine yer bulabiliyor.

Keçiören Vatansever Şehit Tümgeneral Aydoğan Aydın Fen Lisesi

Çankaya liselerinin ardından en iyilerden biri olan Şehit Tümgeneral Aydoğan Aydın Fen Lisesi, başarıları ile kendinden sıkça söz ettiriyor. 465 puan olarak belirlenen tabanı 2022 yılında az sayıda öğrenci almıştır. Bu liseden mezun olan birçok genç hem Türkiye'de hem de yurt dışında istediği üniversiteye kolaylıkla gidebilmekte. Ankara’daki en iyi liseleri sıralamasında taban puanı ile 6. sırada yer alan bir lise.

ankara-lise-ogrencileri.jpg

Profesör Doktor Aziz Sancar Fen Lisesi

Ankara’daki en iyiler fen liseleri ve Anadolu liseleri olarak iki gruba ayrılır. Bu liselerden fen grubunda olanlar ise hem puan barajı hem de eğitim kalitesi olarak öne çıkıyor. Profesör Doktor Aziz Sancar Fen Lisesi’nin 2022’deki taban puanı 467. Bu puana sahip olan genç öğrenciler istedikleri üniversiteye gitme noktasında da genellikle başarılı oluyor. Bilime, teknolojiye ve kültüre önem veren önemli liselerden biri.

ASELSAN Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi

Ankara’nın en iyi meslek liselerinden biri olan ASELSAN Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi adından sıkça söz ettirmeyi başarmıştır. Okul yönetmenliğini öğrencilerin ihtiyaçlarına göre şekillendiren ve alanının en iyisi olan isimler ile çalışan bir lise. Bu sebep ile de ebeveynler ve öğrenciler tarafından sık sık tercih ediliyor. Anadolu Teknik Programı kapsamında öğrencileri kabul eden ASELSAN’ın giriş puanı 2022’de 451 olarak belirlenmiş.

Dr. Binnaz Ege – Dr. Rıdvan Ege Anadolu Lisesi

Binnaz ve Rıdvan Ege Anadolu Lisesi olarak da bilinen bu liseye giriş için 441 puan gerekiyor. Bu puanı alan ve sıralaması yüksek olan gençler, lise tercihlerinde Ege Anadolu Lisesi’ni tercih edebiliyor. Bu lisede hem dil öğrenimi hem de sosyal yeterlilikler çalışanlar tarafından da önemseniyor. Bu sebep ile de Ankara’nın en iyi liseleri arasındaki konumunu yıllardır koruyor.

Haberankara.com Özel İçerik

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.