ANASAYFA Ankara Ankara'nın Nallıhan ilçesi binlerce kuş türünü ağırlıyor!

Ankara'nın Nallıhan ilçesi binlerce kuş türünü ağırlıyor!

Başkent Ankara'da yer alan Nallıhan ilçesi, her yıl binlerce kuş türünü ağırlıyor. Bu yıl da binlerce kuşun ziyaret ettiği Nallıhan ilçesinden renkli görüntüler gelmeye devam ediyor.
yazar
Azra KOÇAK
EDİTÖR
Ankara'nın Nallıhan ilçesi binlerce kuş türünü ağırlıyor!

Ankara'nın Nallıhan ilçesi binlerce kuş türünü ağırlıyor! - Ankara'nın Nallıhan ilçesi, her yıl ev sahipliği yaptığı binlerce kuş türünü bu yıl da ağırladı. Sarıyar Barajı’nın kuzeyinde Aladağ Çayı’nın Sarıyar Barajı ile birleştiği yerde oluşmuş yapay bir sulak alan ekosistemi olan alan Nallıhan Kuş Cenneti olarak adlandırılmıştır.

kus-cenneti-002.jpg

Nallıhan Kuş Cenneti, Ankara'nın Nallıhan ilçesi Davutoğlan köyü sınırları içerisinde yer alırken tarihi İpek Yolu üzerinde bulunmaktadır. Nallıhan Kuş Cenneti, her yıl binlerce kuş türünü ağırlarken kartpostallık görüntülere imza atmaktadır.

NALLIHAN KUŞ CENNETİN'DE BİNLERCE KUŞ TÜRÜ VAR

Nallıhan Kuş Cenneti’nde 191 kuş türü gözlenirken bu alan kuş yaşamı açısından öneme sahiptir. Alanda kışlayan kuşların önemli bir kısmını yeşilbaş, angıt, elmabaş patka, sakarmeke, karabatak ve karabaş martı türlerinden oluşmaktadır. Ankara'nın Nallıhan ilçesinde, Aladağ Çayı’nın Sarıyar Barajı ile birleştiği yerde bulunan Nallıhan Kuş Cenneti, çok sayıda kuş türüne ev sahipliği yaparken bu yıl da alanda dron görüntüleri kaydedildi.

kus-cenneti.jpg

Baraj çevresi ve kuş cennetindeki sazlıklar, söğütlükler ve çevresinde bulunan geniş tarım arazileri, zengin besin varlığı nedeniyle değişik türden kuşların barınmasına imkan tanımaktadır.

kus-cenneti-001.jpg

Alanda gözlenen türler;

  • Yerli tür: Yerli türler bütün yıl boyunca bölgede bulunurlar. Göç etmezler.
  • Yaz ziyaretçisi: Kışı Afrika gibi güney bölgelerde geçirip üremek için bölgeye gelen türlerdir.
  • Kış ziyaretçisi: Kuzey bölgelerde üreyip kışı geçirmek için alana gelen türlerdir.
  • Geçiş türü: Ülkemizde üremeyen ya da kışlamayan türlerdir, sadece ilkbahar ve sonbahar dönemlerinde ülkemizden geçerken görülen türlerdir.
Yorumlar
* Bu içerik ile ilgili yorum yok, ilk yorumu siz yazın, tartışalım *
LGS sonuçları açıklandı! Milli Eğitim Bakanı Tekin duyurdu

LGS sonuçları açıklandı! Milli Eğitim Bakanı Tekin duyurdu