ANASAYFA Ankara ASEAN Ankara Komitesi Büyükelçileri başkentte bir araya geldi!

ASEAN Ankara Komitesi Büyükelçileri başkentte bir araya geldi!

Başkent Ankara'da uluslararası örgütlerin çeşitli çalışmaları devam ediyor. Filipinler, Malezya, Tayland, Endonezya ve Singapur arasında kurulan uluslararası örgüt ASEAN'ın Ankara Komitesi Büyükelçileri bir araya gelerek temsilcilik açılmasını görüştü.
yazar
Azra KOÇAK
EDİTÖR
ASEAN Ankara Komitesi Büyükelçileri başkentte bir araya geldi!

ASEAN Ankara Komitesi Büyükelçileri başkentte bir araya geldi! - Başkent Ankara pek çok uluslararası örgüte ev sahipliği yapıyor. Güneydoğu Asya Uluslar Birliği (Association of Southeast Asian Nations), kısa adıyla ASEAN Filipinler, Malezya, Tayland, Endonezya ve Singapur arasında kurulan uluslararası örgüt olarak çalışmalarına devam ediyor.

ASEAN tarafından paylaşılan basın bülteni ile 15 Haziran tarihinde Başkent Ankara'da Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Endonezya İş Konseyi Başkanı İlhan Erdal’ın ev sahipliğinde, ASEAN üye ülkeleri İş Konseyleri Başkanlarının katılımıyla, ASEAN Ankara Komitesi Büyükelçilerinin bir araya geldiği öğrenildi.

ASEAN'DAKİ FAALİYETLER DEĞERLENDİRİLDİ

Bahsi geçen toplantıya ASEAN üye ülkelerinin büyükelçileri, büyükelçilik temsilcilerinin katılım sağladığı öğrenilirken Dışişleri Bakanlığı Yeniden Asya İnisiyatifi Koordinatörlüğü Büyükelçisi Nilvana Darama ve Ticaret Bakanlığı, Güney Asya Ülkeleri Daire Başkanı Çağatay Özden de katılım sağladı. Toplantıda, Türk iş dünyasının ASEAN’daki faaliyetleri ve görünürlüğünün, bilinirliğinin arttırılması için Endonezya, Malezya ve diğer ASEAN ülkeleri ile üst düzey heyetlerin organize edilmesi konusu ele alındı.

asean.jpg

EKONOMİK VE TİCARİ FAALİYETLER ELE ALINDI

Toplantıda ülkeler arasındaki ekonomik ve ticari ilişkilerinin önündeki engeller tartışılırken ülkelerin bankacılık sektöründe ortak girişimler yapması konusu ele alındı. Bununla birlikte ticari ilişkilerin gelişmesi ve finansal işlemlerin kolaylaştırılması için bir temsilcilik ya da şube açmalarının önem arz ettiği konusuna dikkat çekildi. ASEAN Büyükelçileri ve temsilcileri tek tek görüşlerini dile getirerek, DEİK Asya Pasifik İş Konseyleri ve ASEAN Çalışma Grubu ile yakın iş birlikleri yapmayı arzu ettiklerini kaydederken ASEAN Ankara Çalışma Komitesi, Türk iş dünyası ile ilişkilerini bir adım daha ileri taşıyabilmek için de değerlendirmede bulundu. Yapılan değerlendirmede daha sık bir araya gelinmesi gerektiği vurgulanırken sonraki süreçler için ASEAN Ankara Çalışma Komitesi’nin İstanbul’a davet edilmesi için adım atıldı. ASEAN Ankara Çalışma Komitesi’nin İstanbul Ataşehir’deki Finans Merkezi’ne bir ziyaret organize edilmesi kararlaştırıldı.

Yorumlar
* Bu içerik ile ilgili yorum yok, ilk yorumu siz yazın, tartışalım *
Ankara'da Kurban Bayramı sürecinde teleferik kullanımı ücretsiz olacak!

Ankara'da Kurban Bayramı sürecinde teleferik kullanımı ücretsiz olacak!