ANASAYFA Ankara Atatürk'ün izini taşıyan müze Ankara'da yoğun ilgi görüyor

Atatürk'ün izini taşıyan müze Ankara'da yoğun ilgi görüyor

Kültür şehri Ankara'da birçok müze bulunuyor. Bu müzeler arasında Atatürk Orman Çiftliği Müze ve Sergi Salonu bulunuyor.
Atatürk'ün izini taşıyan müze Ankara'da yoğun ilgi görüyor

Mustafa Kemal Atatürk'ün doğduğu ve çocukluk günlerini geçirdiği Selanik şehrindeki evin benzeri olan Atatürk Evi Ankara'da kendisi tarafından kurulan Atatürk Orman Çiftliği arazisi üzerinde bulunuyor.

Atatürk Evi

Bunun ile birlikte 10 Kasım 1981 tarihinde ziyarete açıldığı bilinirken binanın ölçüleri başta olmak üzere içine konulan eşyaların ölçü, desen ve biçimleri Selanik'teki evin aynısıdır.

Yerleştirme düzeni de yine Selanik'teki evi uygun olarak yapılmıştır. Ayrıca Ankara'da bulunan Atatürk'ün Evi Müzesi bodrum katı ile beraber yaklaşık olarak 3 kattadır.

Atatürk Evi

Bunun ile birlikte binaya arka kısımda yer alan taş merdivenli kapıdan girilir ve bodrum katında yönetim odası ve kütüphane ile kiler bulunmaktadır. Üst katta bir sofra, misafir odası, sandık odası, Atatürk'ün annesi Zübeyde Hanım'ın odası, Atatürk'ün çalışma odası ve yatak odası yer alıyor. Bunun ile birlikte birçok kişi Ankara'da Atatürk orman çiftliğinde bulunan bu müzeye giriş ücretinin ne kadar olduğunu merak ederken bu konu hakkında da net bir bilgi paylaşımı gündeme geldi. Bu müzeye girişlerin ücretsiz olduğu ifade edildi.

Yorumlar
* Bu içerik ile ilgili yorum yok, ilk yorumu siz yazın, tartışalım *
Kurban Bayramı'na özel Halkbank'tan jest!  SMS gönderenin hesabına 200 TL ödenecek

Kurban Bayramı'na özel Halkbank'tan jest! SMS gönderenin hesabına 200 TL ödenecek