Basın Mensupları Uzayı Yakından Tanıdı

Türkiye’nin gökbilim alanında en nitelikli adresi olan Ali Kuşçu Gökbilim Merkezi, basın mensuplarını ağırladı.

ANKARA 08.12.2017, 09:34 08.12.2017, 09:34
1788
Basın Mensupları Uzayı Yakından Tanıdı

Türkiye’nin gökbilim alanında en nitelikli adresi olan Ali Kuşçu Gökbilim Merkezi, basın mensuplarını ağırladı. Uzman astronomlar tarafından gerçekleştirilen gezide basın mensupları, robotik kodlamadan, astronotların uzaydaki yaşamlarına, gezegenlerin oluşum süreçlerinden eski uygarlıkların bilimsel çalışmalarına kadar birçok konu hakkında bilgi sahibi oldu. 3 yaşından 100 yaşına kadar bilim meraklılarına hizmet veren merkezde, planetaryum içerisine yerleştirilen son model simülatörleri ve sanal gerçeklik uygulamalarını deneyen basın mensupları uzayın derinliklerinde yolculuk yapma şansı yakaladı.

 

22 BİN KİŞİ ZİYARET ETTİ

Özellikle ilköğretim çağındaki öğrencilerin uzay bilimi ile iç içe olmasını sağlayacak Ali Kuşçu Gök Bilim Merkezi’ni mayıs ayından bu güne 22 bin kişi ziyaret etti. Tesisi basın mensuplarına gezdiren Mamak Belediye Başkanı Mesut Akgül, “Bir ilçe belediyesinin yapabileceği bir projenin çok üstünde. Amacımız moda mod, ezberci eğitim yerine öğrenmeyi eğlenceli hale getirmekti. Şu ana kadar gördüğümüz ilgi bunun ne kadar doğru olduğunu da gösteriyor. Sadece Mamak değil Ankara dışından da okullar ve üniversitelerden ziyaretçiler geliyor. Toplam maliyeti 24 milyon lirayı geçti. Buradan kâr beklentisi gibi bir düşüncemiz yok” dedi.

 

HERKESİN SORULARINI YANITLAYACAK KAPASİTEYE SAHİP

Ali Kuşçu Gökbilim Merkezi’nin son derece zengin bir içerikle hazırlandığını da ifade eden Akgül, “Tesisimiz evreni merak eden herkesin sorularını yanıtlayacak kapasiteye sahip. Matematik, teknoloji, tarih ve mühendislik uygulamalarına olanak sağlayan Ali Kuşçu Gökbilim Merkezi, astronomi ve uzay meraklılarına eşsiz bir deneyim yaşatıyor” dedi.

 

HAYALLER GERÇEĞE DÖNÜŞÜYOR

Ayda ortalama 8 bin öğrenciye uzayı yakından tanıma fırsatı sunan Ali Kuşçu Gökbilim Merkezi, çocukların hayallerindeki projeleri de gerçekleştirme imkanı sunuyor. Kodlama, robotik, mekanik ve elektronik eğitimlerin verildiği merkezde çocuklar kendi çözümlenmelerini tasarlayıp, üretebiliyor. Atık maddelerden yapılan tasarımlar da geri dönüştürülmüş oluyor. Ali Kuşçu bir gökbilim merkezi olmasının yanı sıra teorik bilgilerin pratiğe dönüştürülmesi amaçlayan, bilim, teknoloji, mühendislik, matematik (STEM)  etkinliği de sunuyor.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner3
banner4
15°
hafif yağmur
Namaz Vakti 31 Ekim 2020
İmsak 05:44
Güneş 07:08
Öğle 12:37
İkindi 15:29
Akşam 17:56
Yatsı 19:15
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P