Beypazarı'nda Bin Dolayında Sondaj Çalışması Yapıldı

Beypazarı'nda Bin Dolayında Sondaj Çalışması Yapıldı
Çayırhan Belediye Başkanı Ömer Bayrak, maden arama çalışmaları kapsamında bin dolayında sondaj çalışması yapıldığını söyledi.
Beypazarı'nda 2. saha diye tabir edilen bölgede 2007'den bu yana maden arama çalışmaları kapsamında binin üzerinde sondaj çalışması yapıldığı bildirildi.
Çayırhan Belediye Başkanı Ömer Bayrak, yaptığı açıklamada, Çayırhan-Beypazarı arasında bugüne kadar maden arama çalışmaları kapsamında, 100 ile 1000 metre arasında bin 52 sondaj çalışması yapıldığını söyledi.
Bölgede özellikle 2. saha diye tabir edilen alanda linyit kömür rezervlerinin ortaya çıkarılması çalışmasında, MTA tarafından 245 bin metre ilerlemenin yapıldığını belirten Bayrak, "2007 yılında başlayan sondaj çalışması kapsamında 30 Temmuz 2013'e kadar bin sondaj yapılmış olup, yeni yılda da sondaj çalışmaları sürüyor. 2014 yılı içinde de şimdiye kadar 52 sondaj çalışmasında bulunulmuş olup, bu sondajlarda da 40 bin metre ilerleme oldu" ifadesini kullandı.
MTA tarafından sürdürülen sondaj çalışmaları kapsamında, 2. sahada bugüne kadar 225 milyon ton linyit kömür rezervinin belirlendiğini vurgulayan Bayrak, "Yeni santral çalışması için belirlenen alanda yapılan sondaj çalışmalarında 245 bin metre sondaj yapılırken, bu sondajlarda 225 milyon ton linyit kömürü rezervi ortaya çıkarıldı. Fleksürün güneyinde yapılan sondajlarda ortalama 850 metrelerde kömür rezervlerine rastlandı" diye konuştu.
Çayırhan-Beypazarı arasında 2. saha diye tabir edilen alanda kurulabilecek termik santrali için kömür miktarının ton/ yıl bazında ortaya çıkarılması için çalışmaların sürdüğünü ifade den Bayrak, şunları kaydetti:
"Fleksürün, Kuzey bölgesinde halen Çayırhan termik santralinde, enerjiye dönüşen linyit kömürleri havzası bulunmaktadır. Şimdiye kadar güney bölgede hiç arama tarama yapılmamış. Ben o dönemlerde TKİ'de bu konunun proje sorumlusu idim ve bu sahada üretim sürdürülüyor. Yine yapılan sondaj çalışmaları kapsamında, kuzey bölgede mevcut kömürün daha altında 3. damar diye tabir edilen kömürler tespit edildi. Bölgemiz oldukça zengin linyit kömürü rezervlerine sahip. Ayrıca, MTA tarafından sürdürülen sondaj çalışmaları kapsamında kömür ararken, ekipler Fasıl köyünde 3 kuyuda sıcak suya rastladı. Bu da çok sevindirici bir haber oldu."
           

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.