ANASAYFA Ankara Bir yeniyıl mesajı da AKK Başkanı'ndan

Bir yeniyıl mesajı da AKK Başkanı'ndan

Ankara Kent Konseyi (AKK) Yürütme Kurulu Başkanı Halil İbrahim Yılmaz yayımladığı yeni yıl mesajında, 2021-2022 yılına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Ankaralıların virüsle mücadele ortamında birlik içinde olmayı ve birbirinin yarasını sarmayı öğrendiğini belirten Yılmaz, “Bu dönemde tek ses değil çok ses olduk. Her sesi dinledik, anladık, anlattık” dedi.
Bir yeniyıl mesajı da AKK Başkanı'ndan

Ankara Kent Konseyi (AKK) Yürütme Kurulu Başkanı Halil İbrahim Yılmaz yeni yıl mesajı yayımladı.

Mesajında pandemiye rağmen Ankara için aşkla çalışan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’a, üniversitelere, sivil toplum kuruluşlarına, meslek odalarına, meslek örgütlerine, kamu kuruluşlarına bu kentin gücüne inanarak destek olanlara ve AKK bileşenlerine teşekkür eden Yılmaz 2021-2022 yılına ilişkin değerlendirmelerde de bulundu.

Başkentli iş insanlarının ürünlerini satmak için başka ülkelere giderken yaşadığı sorunların giderilmesi, coğrafi ürünler, tarım ve turizm konularındaki çalışmaların artırılacağına dikkat çeken Yılmaz, özellikle sağlık ve ekonomi alanlarında zorlu geçen 2021 yılı boyunca AKK, bileşenleri ve binlerce temsilcisi ile hareket ederek kent menfaatine yönelik önemli sonuçlar aldıklarını söyledi.

 “Başkent olarak bu süreçten 6 milyon komşudan oluşan büyük bir aile olarak çıkacağız” sözlerini hatırlatan AKK Yürütme Kurulu Başkanı Halil İbrahim Yılmaz, “Pandemi bitmedi, ekonomik sıkıntılar hâlâ var fakat Ankara bir olmayı, tek yürek atmayı, birbirinin yarasını sarmayı öğrendi” dedi.

DOĞRUDAN UÇUŞ İÇİN MÜCADELE

Başkent ekonomisinin can damarı olan iş insanlarının doğrudan uçuş konusunda yaşadığı sorunları her ortamda dile getirdiklerini ve en üst makamlara ilettiklerini belirten Yılmaz, mesajında şu ifadelere yer verdi.

“Başka ülkelere, başka kıtalara giderek ürettiğini satmak isteyen Başkentli iş insanlarını havaalanlarında perişan etmeye kimsenin hakkı yok. 2022’de de bu sorunun çözülmesi için mücadelemizi sürdüreceğiz… Çok önemsediğimiz coğrafi işaretli ürünler başta olmak üzere Ankara’mızın tescilli ürünleri ve tarım konularındaki çalışmalarımızı yoğunlaştıracağız. Özellikle turizm pastasından Ankara’nın aldığı payı büyütmek için etkinlikler düzenleyeceğiz, önerilerde bulunacağız.”

EKO İKLİM ZİRVESİ İLE YEŞİL DÖNÜŞÜME KATKI SAĞLANACAK

Paris İklim Sözleşmesi ve Yeşil Mutabakat ile ticaretin kurallarının değişeceğini vurgulayan Yılmaz, “İklim krizinin derinleşmesi ile Avrupa Birliği’ne ihracat yapan ticaret erbaplarımızı gelecek yıllarda yeni kurallar bekliyor. Yeni düzenlemeler ile ihracatta 2026 yılı sonrasında 700 milyon Euro ilave vergi ödeyeceğimiz ifade ediliyor. Bu süreci kolaylaştırmak amacıyla Ankara’da ‘Ekonomi ve İklim Zirvesi’ni gerçekleştireceğiz” dedi.

SOKAKTAKİ ANKARA GENİŞLETİLEREK DEVAM EDECEK

Ankara Kent Konseyi’nin katılımcı süreçle katkı sunduğu ‘Sokaktaki Ankara’ projesinin 2022 yılında genişletilerek devam edeceğini söyleyen Yılmaz, “Sokaktaki Ankara Projesi, Ankara’nın cadde ve sokaklarının çehresini değiştirmesinin yanı sıra AŞTİ’nin yeni bir yüze kavuşmasına da destek oldu. Ankara’ya katkısı çok yüksek olan projenin sürdürülebilir olması en büyük arzumuz. Bu sebeple ‘Sokaktaki Ankara’ 2022’de de genişletilerek devam edecek“ diye konuştu.

GÖNÜLLÜ ORDUSUNA VE “ORTAK AKIL”A TEŞEKKÜR

Her fırsatta Başkent için çalışan Ankaralılara teşekkür eden AKK Başkanı Yılmaz mesajında ayrıca şu değerlendirmelerde bulundu:

“Bu süreçte yaralarımızı sarmak için gereken tek şeyin Başkent’in ortak aklı olduğunu bir kez daha idrak ettik. Yıl boyunca pandemiye rağmen, ortalama 300 toplantı yaparak 600 saatin üzerinde görüşmeyle Büyükşehir Belediyesine tavsiye kararı oluşturmak için çalışmalar yaptık. Sunulan tavsiye kararlarının kent yaşamına olumlu yansımalarını gözlemlemekten mutlu olduk.  Bu sebeple Ankara Kent Konseyi’nin tavsiye kararlarını oy birliği ile kabul eden Ankara Büyükşehir Belediyesi Meclisine ve kentteki katılımcı kültürün mimarı Ankara Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Mansur Yavaş’a bütün bileşenlerimiz adına teşekkür ederim. 2021 yılı Haziran ayında 1500 dernek, vakıf, kurum ve kuruluşun temsilcileri ile yapılan Genel Kurul’da katılımcılığın en büyük örneklerinden birini sergiledik. Yılmadan, sıkılmadan, sonuca inanarak emeklerini ortaya koyan 4 bini aşkın gönüllü ordusu, 5  Meclis, 27 Çalışma Grubu ile pandemi döneminde bile korkmadan Başkent için emek vermeye devam ettik. Bu büyük başarıdan dolayı mutluyuz, gururluyuz.”

KÜLTÜR VE SANATIN BAŞKENTİ

AKK Başkanı Halil İbrahim Yılmaz, Ankaralıların salgınla mücadele ederken ortak sorunlara karşı dirençli bir kent olmayı ve bir araya gelmeyi öğrendiğini, buna Ankara Kent Konseyi’nin büyük katkı sunduğunu, “Ankara’nın kültürün ve sanatın da başkenti olması için gayret sarf ettik. Gerçek dayanışmayı örgütleyebilmek için aidiyeti ve sahiplenmeyi ateşlememiz gerektiğini gördük. Kentsel işlevlerin yeniden dönüştürülmesi, yerel ve sürdürülebilir ekonomik dinamikleri harekete geçirmek için destekçimiz olan, Ankara’yı sahiplenen, kalbinde bu kenti taşıyanlarla amaç ve gönül birliği içinde olduk, oluyoruz, olacağız. Hepimizin partisi ‘Ankara’. Bu şehri canlı tutmak için Başkentliler olarak birlik ve beraberlik duygusunu pekiştirmeye ihtiyacımız var” sözleriyle dile getirdi.

Yorumlar
* Bu içerik ile ilgili yorum yok, ilk yorumu siz yazın, tartışalım *
GİMAT esnafına yeni yıl ziyareti

GİMAT esnafına yeni yıl ziyareti